Loučná je nejvyšší horou Mostecka (955,9 m n. m.). Na plochém vrcholu hory jsou dvě skupiny skal ze žulového porfyru. Také je zde stožár telekomunikační společnosti a železná pozorovací věž (využívaná v 50. l. 20. stol. armádou). Hora se nachází na území Flájské obory, přístupná je příležitostně.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 03/2013
Hora Loučná je nejvyšším vrcholem východní části Krušných hor. Tyčí se do výšky 955,9 metrů nad mořem a na rozdíl od hor na západě nedosahuje výšky 1000 metrů. Od severu není nijak impozantní, ale od jihu se strmě tyčí nad Mosteckou pánví. Její vrchol je plochý, nezalesněný, se skalisky ze žulového porfyru, tzv. mrazovými sruby, což je geologický termín pro skalní stupně vzniklé za pomoci mrazového zvětrávání a následným odnosem materiálu. Stěny těchto útvarů jsou většinou svislé či převislé. Na vrcholku Loučné jsou dvě takováto skaliska, jižní a severní, obě vysoká 10 metrů. Původně na vrcholku hory stávala také dřevěná věž, dnes nahrazená retranslačním stožárem a železnou pozorovací věží, využívanou v padesátých letech 20. století čsl. armádou. Loučná, německy Wieselstein, leží uprostřed Flájské obory (chov jelení zvěře, chránění živočichové) a je proto přístupná pouze příležitostně.
Prudký Martin, 28.3. 2013
Ústecký kraj,  Most  (MO), Meziboří

Místa v okolí

 Vlčí hora
 Rýzmburk
 kaple Patronů Čech
 Kolektivní dům
 Střelnice
 vodní nádrž Fláje
 Rieckenova vila
 hřbitovní kaple
 Pilařský rybník
 socha Herkula
 Sirné lázně
 smírčí kříž
 stará radnice
 nová radnice
 Bílý sloup
 důl Pavel I.
 Litvínov
 Lichtenwald
 Salesiova výšina
 Černý rybník
 Einmannbunker
 kaple
 kostel sv. Kateřiny
 důl Pluto II.
 Jeřabina
 Janov
 milník
 kostel sv. Barbory
 Georgensdorf
 luterský kostel
 kostel Vzkříšení
 železniční most
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Lniště
 Košťany
 Duchcov
 evangelický kostel
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 Albrechtická štola
 Josefinina skála
 Duchcovský viadukt
 Švédské šance
 Dřevařský rybník
 kaple sv. Huberta
 Jezeří
 vrchnostenský dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 Matylda
 kamenný most
 Zabrušany
 židovský hřbitov
 Most
 Most
 kostel sv. Valentina
 Bihlova vila
 pomník Hanse Kudlicha
 Starý Žeberk
 Špičák
 Jezerka
 kaple sv. Anny
 Eduardova skála
 Skalní okno
 vodojem
 Tuchlov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Bílinská kyselka
 synagoga
 nová radnice
 Nový Žeberk
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 pivovar
 starší radnice
 Bílina
 Zlatník
 Bílina
 Světec
 sloup s Pietou
 Pohádkový les
 Bořeň
 kostel sv. Kateřiny
 Hrobčice
 Červený Hrádek
 kostel sv. Havla
 Najštejn
Základní informace místa
ID místa: 11175
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.4.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama