Budova první české střední školy na Teplicku vznikla mezi l. 1921 (projekt L. Skřivánka) a 1927 (otevření) v pozoruhodných formách tzv. národního slohu inspirovaného kubismem. Svému účelu slouží s výjimkou období německého záboru pohraničí dodnes.
Hlavní obrázek místa
Hlavní budova od severovýchodu
© Ivan Grisa 01/2011

České státní reformní reálné gymnasium v Duchcově

Od 70. let 19. století docházelo ke stěhování Čechů do pánevních oblastí Teplicka a Mostecka, kde nacházeli obživu v rozvíjejících se hnědouhelných dolech. I přes to, že v některých obcích tvořili již před I. světovou válkou většinu, přístup ke vzdělání v mateřském jazyce byl pro ně obtížný. Základní školství totiž za monarchie spadalo plně do kompetence obcí, jejichž zastupitelstva byla až do uzákonění rovného hlasovacího práva německá. České školy mohly proto vznikat jen jako soukromé, bez finanční účasti municipalit. Vzhledem k nízkému sociálnímu statutu většiny českých rodin v pohraničí, často zcela existenčně závislých na zaměstnavateli, který jim poskytoval i ubytování v podnikových bytech, bylo posílání dětí do české školy spojeno s nebezpečím šikanování z jeho strany. Přesto od počátku 80. let 19. století menšinové školy v severním pohraničí vznikaly. Jako první byla v září 1882 otevřena v Duchcově. Postupná emancipace Čechů v obcích mostecké pánve vedla k požadavkům na zřízení středních škol s českým vyučovacím jazykem. Ty se však mohly uskutečnit až po vzniku republiky a stabilisaci poválečné politické i ekonomické situace. Duchcovu patří opět prvenství minimálně na území dnešního teplického okresu: 6. října 1919 byla zahájena výuka na zdejším českém gymnasiu, které však muselo prozatím vzít zavděk několika třídami v sesterském německém ústavu. Rychle rostoucí počet zájemců o studium i snaha nového státu o manifestaci podpory české menšině v oblasti vedly k zahájení prací na stavbě samostatné budovy. Roku 1921 vypracoval architekt Ladislav Skřivánek (1877–1958), známý specialista na školní budovy, projekt inspirovaný tzv. národním slohem, vycházejícím z kubismu. Pro stavbu gymnasia byl vybrán pozemek, kde předtím stál velký vrchnostenský dvůr. Mohutnou čtyřkřídlou budovu se středním dvorem obklopují pomocné objekty, zahrada…  číst dále
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977, 18.1. 2011
historie

Ing. Jan Bydžovský (1835–1921)

Nad hlavním portálem gymnasijní budovy je umístěna pamětní deska a busta Ing. Jana Bydžovského, která připomíná jeho zásluhy o zřízení české školy v Duchcově. Rodištěm Jana Bydžovského byla obec Nevratice na Jičínsku. Z extrémně chudých poměrů se vlastní pílí vypracoval na významného odborníka na železniční a průmyslové stavby. Mezi díla, která pomáhal budovat, patřily železniční mosty v Děčíně (Česká severní dráha přes Labe), v Praze (spojovací dráha pod Vyšehradem) a v Hrobě a důl Jan v Lomu (později Koh-i-noor I). Za svého několikaletého pobytu v Duchcově (1873–85) prosadil zřízení nejprve matiční, později dokonce veřejné české školy ve městě. Stál u zrodu zdejší České besedy i Sokola Rudohorského. Život české menšiny v mostecko-teplické pánvi podporoval svou činností v Národní jednotě severočeské i v posledních desetiletích svého života, která strávil v Praze, kde 5. 1. 1921 zemřel. Jeho syn…  číst dále

Ivan Grisa, dle P. Koukal: Bydžovský Jan, na http://litvinovzaloha.sator.eu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=698, 18.1. 2011

Ústecký kraj,  Teplice  (TP), Duchcov

Místa v okolí

 evangelický kostel
 boží muka
 Duchcov
 kaple sv. Barbory
 Duchcovský viadukt
 vrchnostenský dvůr
 kamenný most
 kaple sv. Anny
 Zabrušany
 kostel sv. Kateřiny
 Tuchlov
 vodojem
 kostel sv. Mikuláše
 Salesiova výšina
 Světec
 Křemýž
 sloup s Pietou
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 synagoga
 kostel Vzkříšení
 pivovar
 nová radnice
 kaple Patronů Čech
 židovský hřbitov
 železniční most
 starší radnice
 městské opevnění
 Bílina
 Košťany
 hotel Prince de Ligne
 Bílina
 Teplice
 Rýzmburk
 Pohádkový les
 dům Zlatý kříž
 Škvárovník
 Bílinská kyselka
 radnice
 divadlo
 kaple sv. Huberta
 Letná
 kaple sv. Anny
 Seumeho kaple
 synagoga
 nádražní budova
 kostel sv. Alžběty
 Kolektivní dům
 Hadí lázně
 kostel sv. Valentina
 Lbín
 důl Pavel I.
 Einmannbunker
 důl Pluto II.
 Bořeň
 kostel sv. Václava
 Vlčí hora
 Hradiště
 Doubravská Hora
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 hřbitovní kaple
 stará radnice
 socha Herkula
 nová radnice
 židovský hřbitov
 Sirné lázně
 Střelnice
 Litvínov
 Hrobčice
 Zlatník
 Hetov
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Kateřiny
 Pilařský rybník
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Bílý sloup
 Velvěty
 Špičák
 Loučná
 Rieckenova vila
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jakuba
 Mirošovice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Štěpánovská hora
 smírčí kříž
 kostel sv. Valentina
 Krupka
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Apolináře
 Patokryje
 kostel sv. Anny
 Paradies
 Starý dvůr
 kostel sv. Augustina
 Most
 štola Starý Martin
 Bihlova vila
 židovský hřbitov
 Most
 milník
 Žichov, Schichow
 kostel sv. Prokopa
 Janov
 Šibeník
 Matylda
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Wolfganga
 údolní nádrž Janov
 kamenný most
 Korozluky
 Pieta
 kostel sv. Václava
 Hradišťany
 kaple
 smírčí kříž
 kaple sv. Václava
 krematorium
 Kyšperk
 Milešovka
 socha sv. Anny
 socha sv. Vavřince
 socha sv. Jiří
 Ressl
 Ruský pomník
 hromadný hrob
 Chrámce
 Hliňany
 Fláje
 socha sv. Prokopa
 Juchtová kaple
 Francouzský pomník
 Milešov
 Hradištko
 evangelický kostel
 kostel sv. Kateřiny
 radnice
 smírčí kříž
 Chlumecká kaple
 Lichtenwald
 pomník bitvy u Ústí
 sloup sv. Bernarda
 kostel sv. Bernarda
 Líska
 Ostrý
 kostel sv. Havla
 Chlumec
 Jubilejní pomník
 Blešno
 Oltářík
 Georgensdorf
 Vlastislav
 Pnětluky
 Maják
Kontaktní informace
Gymnázium Duchcov
Masarykova 12
419 32 Duchcov
Tel: 417 835 252
http://www.gymdux.sokolici.eu/
gymdux@iol.cz
Základní informace místa
ID místa: 9668
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.2.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama