Hrad postaven zřejmě na konci 13. století, po několika desetiletích byl asi dobýván a osídlen byl možná až do 17. století. Pozornosti odborné i laické veřejnosti se těší až od devadesátých let 20. století. Z čtyřdílného (dvě předhradí, strážiště a jádro) zřejmě dřevěného sídla zůstaly pouze příkopy.
Hlavní obrázek místa
Jádro.
© Prudký Martin 02/2014
Hrad měl čtyři části, první a druhé předhradí, obytné jádro a níže položené strážiště. Obytné jádro bylo postaveno na nejvyšším skalisku a všechny vyjmenované části byly od sebe odděleny třemi příkopy. Celý hrad byl pravděpodobně postaven ze dřeva. V 19. století zde snad stál dřevěný altán-gloriet, z nějž se zde zachovala plošina postavená z nasucho kladených kamenů, schody a přístupová cesta. Rulová skála s hrádkem se tyčí nad hlubokou roklí Albrechtického potoka a zachovala se také dnes nepoužívaná středověká úvozová cesta..
Prudký Martin, 7.4. 2013
historie

Hrad na Josefinině skále byl možná postaven pány z Ervěnic jako centrum předpokládaného nového krušnohorského dominia nebo jako ochrana stezek vedoucích z Čech do Saska. Badatelé kladou jeho vznik do konce 13. století, ale již z přelomu 13. a 14. století máme z okolí hrádku nálezy četných militárií. Je zajímavé, že v tomto období podlehl požáru nedaleký hrádek u Brandova, možná zde v českosaském pohraničí probíhaly boje Jana Lucemburského s Míšňany. Boje však na rozdíl od Brandova nezpůsobily zánik hradu, protože existoval minimálně do 15. století. Nalezeny byly i keramické střepy z 16. a dokonce i druhé poloviny 17. století. Významný je i nález zlomků kachlů, podobných nálezům z nedalekého Jezeří kam možná vlastníci hrádku na Josefiině skále přesídlili. Mohlo by tedy být hrádkem Alberkem, zaznamenaným roku 1566. V zimě na přelomu roku 1646 - 47 zde zimovali švédští vojáci, ovšem se nedochovaly žádné…  číst dále

Prudký Martin podle rangiroa.sweb.cz, 7.4. 2013

Ústecký kraj,  Most  (MO), Horní Jiřetín

Místa v okolí

 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Jezeří
 Lniště
 Dřevařský rybník
 Starý Žeberk
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Skalní okno
 Nový Žeberk
 Janov
 Jeřabina
 milník
 kaple
 Eduardova skála
 Růžový vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Červený Hrádek
 Rieckenova vila
 Bílý sloup
 Pilařský rybník
 Litvínov
 kostel sv. Jiljí
 městské sklepy
 nová radnice
 Sirné lázně
 stará radnice
 socha Herkula
 Matylda
 Střelnice
 Najštejn
 hřbitovní kaple
 Černý rybník
 důl Pluto II.
 Einmannbunker
 důl Pavel I.
 Maják
 židovský hřbitov
 Ressl
 Most
 Most
 Kolektivní dům
 kostel sv. Václava
 smírčí kříž
 Bihlova vila
 hrad u Brandova
 kostel sv. Valentina
 krematorium
 Kamencové jezero
 Loučná
 Blatno
 Bergrutsch
 Šibeník
 Špičák
 kostel sv. Mikuláše
 Vlčí hora
 Hausberk
 Lichtenwald
 kostel sv. Barbory
 smírčí kříž
 Salesiova výšina
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Marka
 Fláje
 Údlice
 kostel sv. Matouše
 kamenný kříž
 Přečaply
 smírčí kříž
 kostel sv. Kateřiny
 Dieterova štola
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Patokryje
 kaple Panny Marie
 smírčí kříž
 hradiště u Černovic
 Skřivánčí vrch
 Ahníkov
 kostel sv. Havla
Základní informace místa
ID místa: 11186
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.2.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama