Hrad postaven zřejmě na konci 13. století, po několika desetiletích byl asi dobýván a osídlen byl možná až do 17. století. Pozornosti odborné i laické veřejnosti se těší až od devadesátých let 20. století. Z čtyřdílného (dvě předhradí, strážiště a jádro) zřejmě dřevěného sídla zůstaly pouze příkopy.
Hlavní obrázek místa
Jádro.
© Prudký Martin 02/2014
Hrad měl čtyři části, první a druhé předhradí, obytné jádro a níže položené strážiště. Obytné jádro bylo postaveno na nejvyšším skalisku a všechny vyjmenované části byly od sebe odděleny třemi příkopy. Celý hrad byl pravděpodobně postaven ze dřeva. V 19. století zde snad stál dřevěný altán-gloriet, z nějž se zde zachovala plošina postavená z nasucho kladených kamenů, schody a přístupová cesta. Rulová skála s hrádkem se tyčí nad hlubokou roklí Albrechtického potoka a zachovala se také dnes nepoužívaná středověká úvozová cesta..
Prudký Martin, 7.4. 2013
historie

Hrad na Josefinině skále byl možná postaven pány z Ervěnic jako centrum předpokládaného nového krušnohorského dominia nebo jako ochrana stezek vedoucích z Čech do Saska. Badatelé kladou jeho vznik do konce 13. století, ale již z přelomu 13. a 14. století máme z okolí hrádku nálezy četných militárií. Je zajímavé, že v tomto období podlehl požáru nedaleký hrádek u Brandova, možná zde v českosaském pohraničí probíhaly boje Jana Lucemburského s Míšňany. Boje však na rozdíl od Brandova nezpůsobily zánik hradu, protože existoval minimálně do 15. století. Nalezeny byly i keramické střepy z 16. a dokonce i druhé poloviny 17. století. Významný je i nález zlomků kachlů, podobných nálezům z nedalekého Jezeří kam možná vlastníci hrádku na Josefiině skále přesídlili. Mohlo by tedy být hrádkem Alberkem, zaznamenaným roku 1566. V zimě na přelomu roku 1646 - 47 zde zimovali švédští vojáci, ovšem se nedochovaly žádné…  číst dále

Prudký Martin podle rangiroa.sweb.cz, 7.4. 2013

Ústecký kraj,  Most  (MO), Horní Jiřetín

Místa v okolí

 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Jezeří
 Lniště
 Dřevařský rybník
 Starý Žeberk
 Jezerka
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Skalní okno
 Nový Žeberk
 Jeřabina
 Janov
 milník
 kaple
 Eduardova skála
 kostel sv. Kateřiny
 Červený Hrádek
 Rieckenova vila
 Bílý sloup
 synagoga
 Pilařský rybník
 Litvínov
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 nová radnice
 Sirné lázně
 stará radnice
 socha Herkula
 Matylda
 Střelnice
 hřbitovní kaple
 Najštejn
 Černý rybník
 důl Pluto II.
 Einmannbunker
 důl Pavel I.
 Maják
 židovský hřbitov
 Ressl
 Most
 Most
 kostel sv. Václava
 Kolektivní dům
 Bihlova vila
 smírčí kříž
 hrad u Brandova
 krematorium
 kostel sv. Valentina
 Kamencové jezero
 Loučná
 Blatno
 Bergrutsch
 Šibeník
 Špičák
 kostel sv. Mikuláše
 Vlčí hora
 Hausberk
 kostel sv. Barbory
 Lichtenwald
 smírčí kříž
 Salesiova výšina
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Marka
 vodní nádrž Fláje
 Údlice
 kostel sv. Matouše
 kamenný kříž
 Přečaply
 smírčí kříž
 kostel sv. Kateřiny
 Dieterova štola
 kostel sv. Vavřince
 pivovar
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 Patokryje
 smírčí kříž
 hradiště u Černovic
 Skřivánčí vrch
 Ahníkov
 kostel sv. Havla
Základní informace místa
ID místa: 11186
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.2.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama