Hrad postaven zřejmě na konci 13. století, po několika desetiletích byl asi dobýván a osídlen byl možná až do 17. století. Pozornosti odborné i laické veřejnosti se těší až od devadesátých let 20. století. Z čtyřdílného (dvě předhradí, strážiště a jádro) zřejmě dřevěného sídla zůstaly pouze příkopy.
Hlavní obrázek místa
Jádro.
© Prudký Martin 02/2014
Hrad měl čtyři části, první a druhé předhradí, obytné jádro a níže položené strážiště. Obytné jádro bylo postaveno na nejvyšším skalisku a všechny vyjmenované části byly od sebe odděleny třemi příkopy. Celý hrad byl pravděpodobně postaven ze dřeva. V 19. století zde snad stál dřevěný altán-gloriet, z nějž se zde zachovala plošina postavená z nasucho kladených kamenů, schody a přístupová cesta. Rulová skála s hrádkem se tyčí nad hlubokou roklí Albrechtického potoka a zachovala se také dnes nepoužívaná středověká úvozová cesta..
Prudký Martin, 7.4. 2013
historie

Hrad na Josefinině skále byl možná postaven pány z Ervěnic jako centrum předpokládaného nového krušnohorského dominia nebo jako ochrana stezek vedoucích z Čech do Saska. Badatelé kladou jeho vznik do konce 13. století, ale již z přelomu 13. a 14. století máme z okolí hrádku nálezy četných militárií. Je zajímavé, že v tomto období podlehl požáru nedaleký hrádek u Brandova, možná zde v českosaském pohraničí probíhaly boje Jana Lucemburského s Míšňany. Boje však na rozdíl od Brandova nezpůsobily zánik hradu, protože existoval minimálně do 15. století. Nalezeny byly i keramické střepy z 16. a dokonce i druhé poloviny 17. století. Významný je i nález zlomků kachlů, podobných nálezům z nedalekého Jezeří kam možná vlastníci hrádku na Josefiině skále přesídlili. Mohlo by tedy být hrádkem Alberkem, zaznamenaným roku 1566. V zimě na přelomu roku 1646 - 47 zde zimovali švédští vojáci, ovšem se nedochovaly žádné…  číst dále

Prudký Martin podle rangiroa.sweb.cz, 7.4. 2013

Komentáře

Ústecký kraj, Horní Jiřetín

Místa v okolí

 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Lniště
 Jezeří
 Dřevařský rybník
 Starý Žeberk
 Jezerka
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Skalní okno
 Nový Žeberk
 Jeřabina
 Janov
 kaple
 milník
 Eduardova skála
 kostel sv. Kateřiny
 Červený Hrádek
 vodní nádrž Újezd
 Rieckenova vila
 Bílý sloup
 synagoga
 Pilařský rybník
 Litvínov
 nová radnice
 Sirné lázně
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 socha Herkula
 stará radnice
 Matylda
 Střelnice
 hřbitovní kaple
 Najštejn
 Černý rybník
 důl Pluto II.
 Einmannbunker
 důl Pavel I.
 židovský hřbitov
 Maják
 Ressl
 Most
 Kolektivní dům
 Most
 kostel sv. Václava
 Bihlova vila
 hrad u Brandova
 smírčí kříž
 kostel sv. Valentina
 krematorium
 Loučná
 Kamencové jezero
 Blatno
 Bergrutsch
 Šibeník
 Špičák
 kostel sv. Mikuláše
 Vlčí hora
 Lichtenwald
 smírčí kříž
 Salesiova výšina
 Hausberk
 kostel sv. Barbory
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 židovský hřbitov
 vodní nádrž Fláje
 kostel sv. Marka
 Údlice
 kamenný kříž
 Přečaply
 smírčí kříž
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Kateřiny
 Dieterova štola
 kostel sv. Vavřince
 pivovar
 kostel sv. Jiří
 Patokryje
 kaple Panny Marie
 smírčí kříž
 hradiště u Černovic
 Skřivánčí vrch
 Ahníkov
 kostel sv. Havla
Základní informace místa
ID místa: 11186
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.2.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama