Hrad postaven zřejmě na konci 13. století, po několika desetiletích byl asi dobýván a osídlen byl možná až do 17. století. Pozornosti odborné i laické veřejnosti se těší až od devadesátých let 20. století. Z čtyřdílného (dvě předhradí, strážiště a jádro) zřejmě dřevěného sídla zůstaly pouze příkopy.
Hlavní obrázek místa
Jádro.
© Prudký Martin 02/2014
Hrad měl čtyři části, první a druhé předhradí, obytné jádro a níže položené strážiště. Obytné jádro bylo postaveno na nejvyšším skalisku a všechny vyjmenované části byly od sebe odděleny třemi příkopy. Celý hrad byl pravděpodobně postaven ze dřeva. V 19. století zde snad stál dřevěný altán-gloriet, z nějž se zde zachovala plošina postavená z nasucho kladených kamenů, schody a přístupová cesta. Rulová skála s hrádkem se tyčí nad hlubokou roklí Albrechtického potoka a zachovala se také dnes nepoužívaná středověká úvozová cesta..
Prudký Martin, 7.4. 2013
historie

Hrad na Josefinině skále byl možná postaven pány z Ervěnic jako centrum předpokládaného nového krušnohorského dominia nebo jako ochrana stezek vedoucích z Čech do Saska. Badatelé kladou jeho vznik do konce 13. století, ale již z přelomu 13. a 14. století máme z okolí hrádku nálezy četných militárií. Je zajímavé, že v tomto období podlehl požáru nedaleký hrádek u Brandova, možná zde v českosaském pohraničí probíhaly boje Jana Lucemburského s Míšňany. Boje však na rozdíl od Brandova nezpůsobily zánik hradu, protože existoval minimálně do 15. století. Nalezeny byly i keramické střepy z 16. a dokonce i druhé poloviny 17. století. Významný je i nález zlomků kachlů, podobných nálezům z nedalekého Jezeří kam možná vlastníci hrádku na Josefiině skále přesídlili. Mohlo by tedy být hrádkem Alberkem, zaznamenaným roku 1566. V zimě na přelomu roku 1646 - 47 zde zimovali švédští vojáci, ovšem se nedochovaly žádné…  číst dále

Prudký Martin podle rangiroa.sweb.cz, 7.4. 2013

Ústecký kraj,  Most  (MO), Horní Jiřetín

Místa v okolí

 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Jezeří
 Lniště
 Starý Žeberk
 Dřevařský rybník
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Skalní okno
 Nový Žeberk
 Jeřabina
 Janov
 milník
 kaple
 Eduardova skála
 kostel sv. Kateřiny
 Červený Hrádek
 Rieckenova vila
 Bílý sloup
 Pilařský rybník
 Litvínov
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 nová radnice
 Sirné lázně
 socha Herkula
 stará radnice
 Matylda
 Střelnice
 Najštejn
 hřbitovní kaple
 Černý rybník
 důl Pluto II.
 Einmannbunker
 důl Pavel I.
 Maják
 židovský hřbitov
 Ressl
 Most
 Most
 Kolektivní dům
 kostel sv. Václava
 smírčí kříž
 Bihlova vila
 hrad u Brandova
 kostel sv. Valentina
 krematorium
 Loučná
 Kamencové jezero
 Blatno
 Bergrutsch
 Šibeník
 Špičák
 kostel sv. Mikuláše
 Hausberk
 Vlčí hora
 Lichtenwald
 kostel sv. Barbory
 smírčí kříž
 Salesiova výšina
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Marka
 Fláje
 Údlice
 kamenný kříž
 Přečaply
 smírčí kříž
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Kateřiny
 Dieterova štola
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Patokryje
 kaple Panny Marie
 smírčí kříž
 hradiště u Černovic
 Skřivánčí vrch
 Ahníkov
 kostel sv. Havla
Základní informace místa
ID místa: 11186
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.2.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama