Obdélná klasicistní hřbitovní kaple s trojúhelným štítem byla postavena roku 1829 jako doplněk hrobky hraběte Valdštejna, který chtěl být pochován "u svých jelenů v blízkosti lesa". Bývalý městský hřbitov, zřízený roku 1823, dnes slouží jako park.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 12/2010
Bývalá hřbitovní kaple stojí východně od polikliniky mezi zastávkami tramvaje Na východě a Technické služby. Kaple je jasně vidět od Žižkovy ulice.
Prudký Martin , 23.12. 2010
popis

Hřbitovní kaple je klasicistní, obdélného půdorysu, průčelí má trojúhelníkový štít, nad nímž je vížka. Vnitřní prostora je sklenuta plackou. Reliéfní náhrobek je zhotoven z jemného pískovce a na stěnách jsou pamětní desky zesnulých.

Prudký Martin , 23.12. 2010

historie

Kaple byla postavena jako ústřední stavba nového městského hřbitova. Ten byl zřízen na východním okraji Horního Litvínova v sousedství lesa při cestě do Loučné. Příkaz k jeho výstavbě dal hrabě Valdštejn roku 1823 a určitě udělal dobře, protože již 23. května téhož roku zemřel a byl pohřben do nové hrobky, navzdory rodovým zvyklostem, protože "chce odpočívat u svých jelenů v blízkosti lesa". O šest let později nad touto hrobkou nechala jeho manželka postavit klasicistní kapli. Zde byla také na vlastní přání roku 1844, po boku manžela, pohřbena. Vnitřní reliéfní náhrobek vytvořil podle vlastního návrhu dvorní sochař saského královského dvora Franz Johann Pettrich (1770–1844), rodák z Třebenic. Na konci dvacátého století byl hřbitov proměněn v park a kaple byla opravena.

Prudký Martin podle www.mulitvinov.cz, 24.12. 2010

Ústecký kraj,  Most  (MO), Litvínov-Horní Litvínov

Místa v okolí

 socha Herkula
 Sirné lázně
 Střelnice
 stará radnice
 nová radnice
 Litvínov
 Pilařský rybník
 Bílý sloup
 důl Pavel I.
 Rieckenova vila
 Einmannbunker
 Kolektivní dům
 důl Pluto II.
 milník
 Janov
 kaple
 Salesiova výšina
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 Loučná
 Vlčí hora
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 socha sv. Vavřince
 socha sv. Jiří
 Jeřabina
 Lniště
 Černý rybník
 Matylda
 Albrechtická štola
 židovský hřbitov
 Švédské šance
 Josefinina skála
 Most
 Most
 Duchcov
 kostel sv. Valentina
 Fláje
 Bihlova vila
 kostel sv. Barbory
 Jezeří
 boží muka
 evangelický kostel
 luterský kostel
 smírčí kříž
 Lichtenwald
 Špičák
 kaple sv. Barbory
 kostel Vzkříšení
 Duchcovský viadukt
 kaple sv. Anny
 železniční most
 Dřevařský rybník
 Ressl
 kaple sv. Anny
 krematorium
 Starý Žeberk
 Šibeník
 kostel sv. Václava
 Jezerka
 kostel sv. Jiří
 vrchnostenský dvůr
 Zlatník
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 Košťany
 Skalní okno
 Bílinská kyselka
 Zabrušany
 židovský hřbitov
 Georgensdorf
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 nová radnice
 městské opevnění
 Bílina
 Patokryje
 pivovar
 starší radnice
 smírčí kříž
 vodojem
 smírčí kříž
 Bílina
 Bořeň
 Nový Žeberk
 Eduardova skála
 kaple sv. Huberta
 Pohádkový les
 pomník Hanse Kudlicha
 Tuchlov
 Světec
 sloup s Pietou
 Maják
 kostel sv. Kateřiny
 Křemýž
 Hrobčice
 kostel sv. Václava
 Korozluky
 kostel sv. Havla
 Červený Hrádek
 kostel sv. Augustina
 kostel sv. Valentina
 Mirošovice
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kostel sv. Jakuba
 Žichov, Schichow
 Chrámce
 Kamencové jezero
Základní informace místa
ID místa: 9631
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama