Einmannbunker je protiletecký kryt vyráběný v letech 1939–45 firmou Dyckerhoff und Widmann K.G., Betonwerke Cossebaude k ochraně strážných při leteckých náletech. Spolu s prvorepublikovým tzv. řopíkem je nejpočetnějším fortifikačním objektem u nás.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 01/2013
Protiletecký kryt je umístěn nedaleko želeniční stanice Louka u Litvínova. Stojí na vyvýšenině na okraji průmyslových objektů.
Prudký Martin , 26.11. 2010
popis

Bunkr je tvořen dutým válcem o vnějším průměru 140 cm, vnitřním 110 cm a vysokým 240 cm o hmotnosti 4,2 t. Byl vybaven betonovými dvířky na železných pantech a dvěma až šesti průzory k pozorování okolí či ke střelbě. Sestaven byl z betonového dna, válce a kužele sloužícího jako střecha. Jednotlivé díly byly spojeny šrouby a opatřeny krycím nátěrem v odstínech od šedé barvy po světle zelenou. Ke konci války bylo od kamufláže upuštěno. Cena jednoho kusu se pohybovala od 430 do 525 říšských marek. Výrobce používal kvalitní, dobře zpracovanou betonovou směs vyztuženou svařenou ocelovou sítí, takže většina bunkrů je dodnes zachována v dobrém stavu.

Prudký Martin , 26.11. 2010

historie

Einmannbunker je vedle tzv. řopíků, krytů české provenience, nejčastějším opevněním, s nímž se můžeme dosud setkat na našem území. Jedná se o jednoduchý železobetonový prefabrikovaný kryt, vyráběný ve velkých sériích v letech 1939 až 45. Byl, jak napovídá název Luftschutz-Splitterschutzzelle, určen k ochraně strážného při leteckých náletech na průmyslové objekty nebo železniční zařízení. Oficiální název můžeme snad přeložit jako protivzdušná, protistřepinová kobka. Lidový název einmannbunker není zcela přesný, protože býval využíván k ochraně až tří osob. Posádky tvořili hlavně příslušníci tzv. werkschutz, ozbrojené ostrahy továren podřízené policejnímu ředitelství, střežící zajatce i totálně nasazené pracovníky pracující pro blaho říše. Pamětníci, totálně nasazení při výstavbě petrochemického komplexu v Litvínově-Záluží, vzpomínali, že těchto zařízení využívali strážní střežící sovětské zajatce, kteří v průběhu spojeneckých náletů nesměli do…  číst dále

Prudký Martin podle www.fortifikace.net, 26.11. 2010

Ústecký kraj,  Most  (MO), Louka u Litvínova

Místa v okolí

 důl Pavel I.
 důl Pluto II.
 stará radnice
 nová radnice
 socha Herkula
 hřbitovní kaple
 Litvínov
 Sirné lázně
 Kolektivní dům
 Střelnice
 Pilařský rybník
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 Salesiova výšina
 kostel sv. Mikuláše
 milník
 Janov
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 kostel sv. Kateřiny
 kaple
 Vlčí hora
 Loučná
 socha sv. Vavřince
 socha sv. Jiří
 Matylda
 židovský hřbitov
 Most
 Duchcov
 kostel sv. Valentina
 Most
 Bihlova vila
 Jeřabina
 Špičák
 boží muka
 evangelický kostel
 Duchcovský viadukt
 kaple sv. Barbory
 Lniště
 Albrechtická štola
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 kaple sv. Anny
 Švédské šance
 kostel Vzkříšení
 Josefinina skála
 Černý rybník
 Ressl
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 krematorium
 Šibeník
 Jezeří
 Zlatník
 železniční most
 vrchnostenský dvůr
 kamenný most
 Bílinská kyselka
 Fláje
 židovský hřbitov
 Zabrušany
 smírčí kříž
 synagoga
 nová radnice
 městské opevnění
 Lichtenwald
 Bílina
 starší radnice
 smírčí kříž
 Patokryje
 pivovar
 Dřevařský rybník
 vodojem
 Bílina
 smírčí kříž
 Starý Žeberk
 Bořeň
 Košťany
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 Pohádkový les
 Skalní okno
 pomník Hanse Kudlicha
 Tuchlov
 Světec
 sloup s Pietou
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Huberta
 Hrobčice
 Křemýž
 Georgensdorf
 Korozluky
 kostel sv. Kateřiny
 Maják
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Augustina
 Mirošovice
 Nový Žeberk
 kostel sv. Vavřince
 Teplice
 hotel Prince de Ligne
 dům Zlatý kříž
 radnice
 Eduardova skála
 Škvárovník
 divadlo
 boží muka
 Seumeho kaple
 kostel sv. Václava
 Letná
 kaple sv. Ferdinanda
 synagoga
 nádražní budova
 kostel sv. Valentina
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Alžběty
 Žichov, Schichow
 Hadí lázně
 Hetov
 Červený Hrádek
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Chrámce
 městské sklepy
 kostel sv. Prokopa
 Tobiášův vrch
 kostel sv. Martina
 Hradištko
 Kamencové jezero
 vrch Kamýk
 kaple
Základní informace místa
ID místa: 9569
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama