Pomník obětem I. sv. války byl vztyčen dne 24.6.1928. Desky nesou jména padlých v bojích v Srbsku, Rusku a Itálii i těch, kteří zemřeli na následky válečných útrap po návratu do vlasti. Zchátralý pomník byl díky místním občanům a za podpory města Litvínov obnoven a slavnostně odhalen dne 30.5.2012.
Hlavní obrázek místa
Pomník po rekonstrukci
© archiv MÚ Litvínov 04/2012

Pomník obětem I. světové války

Pomník se nachází na soukromé zahradě v Chudeřínské ulici a je tedy nepřístupný a viditelný jen z ulice. V nedaleké Podkrušnohorské ulici je zastávka autobusu MHD.
Tomáš Hák, 15.4. 2012
popis

Pomník obětem I. světové války tvoří sokl z navršených rulových kamenů, na kterém je podlouhlý blok rulové skály. Na skále je uchycena deska se jmény padlých (nová, původní desky se nezachovaly) a v horní části kovový rakouský kříž. Původně vršek pomníku zdobila bronzová orlice, která se bohužel nedochovala.

E. Horáková podle http://litvinov.sator.eu, 21.9. 2012

historie

Pomník obětem I. světové války se nachází ve čtvrti města Litvínova Chudeřín. Pomník byl vztyčen na tehdejší zahradě pana Kutschery, dne 24.6.1928, při příležitosti 10. výročí od konce I. světové války. Na pomníku jsou jména nejen těch, kteří zahynuli v bojích v Srbsku, Rusku a Itálii, ale i těch, kteří zemřeli po návratu do vlasti na následky válečných útrap. Pomník, stojící dodnes na soukromém pozemku, časem velmi sešel. Ztratila se bronzová orlice, která zdobila jeho vršek, původní desky se jmény padlých i rakouský kříž, který jej zdobil v horní části. Díky místním nadšencům pro historii (zejména panu Josefovi Poštovi z Chudeřína) byl zchátralý pomník obnoven, osazen novými deskami i rakouským křížem. Slavnostní odhalení obnovené památky proběhlo dne 30.5.2012 v rámci Chudeřínských slavností, opravu financovalo město Litvínov.

E. Horáková podle http://litvinov.sator.eu, 21.9. 2012

Ústecký kraj,  Most  (MO), Litvínov-Chudeřín

Místa v okolí

 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 Pilařský rybník
 Litvínov
 nová radnice
 Sirné lázně
 stará radnice
 socha Herkula
 Střelnice
 hřbitovní kaple
 Janov
 milník
 kaple
 důl Pavel I.
 Einmannbunker
 důl Pluto II.
 Kolektivní dům
 socha sv. Vavřince
 socha sv. Jiří
 Jeřabina
 Loučná
 Salesiova výšina
 Lniště
 Rýzmburk
 Vlčí hora
 kaple Patronů Čech
 kostel sv. Mikuláše
 Albrechtická štola
 Josefinina skála
 Švédské šance
 Matylda
 Jezeří
 kostel sv. Kateřiny
 Černý rybník
 židovský hřbitov
 Most
 Most
 Dřevařský rybník
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 Starý Žeberk
 Špičák
 Fláje
 Lichtenwald
 smírčí kříž
 Ressl
 Skalní okno
 krematorium
 Duchcov
 Šibeník
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 evangelický kostel
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 kaple sv. Barbory
 Duchcovský viadukt
 Nový Žeberk
 kostel Vzkříšení
 Eduardova skála
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 železniční most
 Zlatník
 Georgensdorf
 smírčí kříž
 Patokryje
 Bílinská kyselka
 smírčí kříž
 vrchnostenský dvůr
 Maják
 kamenný most
 židovský hřbitov
 maloměstské domy
 kostel sv. Mikuláše
 Červený Hrádek
 městské opevnění
 nová radnice
 Zabrušany
 starší radnice
 synagoga
 Bílina
 Košťany
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Bílina
 Bořeň
 synagoga
 vodojem
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Pohádkový les
 kaple sv. Huberta
 kostel sv. Kateřiny
 Korozluky
 Najštejn
 Hrobčice
 kostel sv. Augustina
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Vavřince
 Mirošovice
 kaple sv. Ferdinanda
 boží muka
 Žichov, Schichow
 Kamencové jezero
 Chrámce
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 10784
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.4.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama