Terénní relikty hradu. O historii ani majitelích není nic známo, nálezy doložena existence ve 14. st. Dochován pahorek jádra s dvěma okruhy příkopů a valů. Hradní stavby byly z větší části dřevěné.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Aleš Novák 04/2005
Nalézt lokalitu tohoto zaniklého hradu není nic jednoduchého, protože z okolních kopců nijak nevyčnívá, ba naopak. Ne nadarmo v mapě KČT píší o "nevýrazném ostrohu". Místo se nachází nad jedním z přítoků Chomutovky. Místní potůček směřuje od vsi se zajímavým jménem Domina a přímo pod bývalým hrádkem se vlévá do zmíněné říčky. Směrem od bystřiny je to krátký výšlap do strmého svahu.
1.8. 2005
historie

Některé hrady byly krátce po svém založení opuštěny. Tento osud zřejmě postihl i malý hrádek Hausberg, někdy nesprávně nazývaný také Alberk. Písemné prameny se o něm bohužel vůbec nezmiňují, takže neznáme ani jeho skutečné jméno. Svůj název dostal podle kopce, na němž stojí. Zámecký vrch (německy Hausberg) se nachází mezi Krásnou Lípou a Dominou v nadmořské výšce čtyř set devadesáti metrů. Hrad byl postaven na úzkém ostrohu nad údolím a chránily jej celkem dva příkopy s valy. První příkop odděloval ostroh, druhý pak ze tří stran obkružoval vlastní hrad -- ovál se dvěma protilehlými plošinami ve tvaru půlměsíce. V oválu se nacházel další kruhový příkop a v jeho středu plošina o rozměrech asi sedmnáct krát dvaadvacet metrů, na níž stál věžovitý hradní palác. Většina staveb byla patrně dřevěná. Zrod i opuštění hradu lze položit do čtrnáctého století a jsou obestřeny tajemstvím. Podle jeho nevelké rozlohy je pravděpodobné, že vznikl…  číst dále

Radovan Smokoň Zdroj: Týdeník Nástup, Petr Rak, 29.12. 2006

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Křimov

Místa v okolí

 kamenný kříž
 Blatno
 Bergrutsch
 smírčí kříž
 Najštejn
 kostel sv. Barbory
 Skřivánčí vrch
 Kamencové jezero
 Dieterova štola
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Červený Hrádek
 Ahníkov
 železniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Hasištejn
 kostel sv. Václava
 Nový Žeberk
 židovský hřbitov
 Údlice
 Skalní okno
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 Stülpnerův pomník
 Starý Žeberk
 Eduardova skála
 radnice
 Hirtstein
 Jezeří
 Dřevařský rybník
 kostel sv. Václava
 Švédské šance
 Bílence
 Josefinina skála
 synagoga
 Růžový vrch
 Maják
 Albrechtická štola
 kostel sv. Kateřiny
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 katovna
 Katova ulička
 dům č. p. 7
 dům č. p. 78
 radnice
 městské opevnění
 smírčí kříže
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 křížová cesta
 Bystřický můstek
 socha sv. Šebestiána
 Ptačí domky
 Kadaň
 Lniště
 Vičice
 kostel sv. Vavřince
 hrad u Brandova
 železniční most
 kostel sv. Marka
 Škrle
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Úhošť
 špýchar
 železniční most
 Funkštejn
 Jeřabina
 Klášterec nad Ohří
 Velemyšleves
 radnice
 Lázně Evženie
 Egerberk
 kaple
 Žiželice
 Šumburk
Základní informace místa
ID místa: 252
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama