Kaplička v horské obci Křižátky, něm. Kreutzweg - křížová cesta, byla postavena roku 1911. Malá, většinou dřevařská vesnice, získala na významu když zde byla v l. 1911-12 postavena ozdravovna a obec se stala díky své poloze oblíbeným výletním místem. Kaplička byla roku 2000 opravena.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 01/2011
Křižatky leží na silnici spojující litvínovskou část Janov s Mníškem. Kaplička stojí na počátku obce vlevo od silnice ve směru od Litvínova do Mníšku.
Prudký Martin , 10.1. 2011
historie

Křižatky, něm. Kreutzweg – křížová cesta, je horská obec postavená na velké mýtině v Krušných horách nad Litvínovem pod horou Hřeben, v nadmořské výšce 527 m. V písemných pramenech je poprvé zmíněna roku 1585 v souvislosti s prodejem mosteckého panství Ladislavu z Lobkovic. Místní jméno ale naznačuje starší založení vsi, neboť pravděpodobně pochází ze staročeského přídavného jména křížatý, jež označovalo místo postavené na křižovatce cest. Archeologické nálezy napovídají, že tudy vedla středověká cesta z Čech do Saska. Nasvědčují tomu dodnes patrné relikty cest v okolním terénu. Křižatky byly vždy malou, většinou dřevařskou vsí, např. roku 1869 zde žilo 124 obyvatel a na konci devatenáctého století pouhých 90 lidí v 17 domech. Na počátku 20. století se staly, pro svou polohu, výletním místem s ozdravovnou postavenou mezi lety 1911–12. Stával zde také oblíbený hostinec fungující do počátku nového tisíciletí, kdy vyhořel. Poté byl…  číst dále

Prudký Martin podle www.mulitvinov.cz , 10.1. 2011

Ústecký kraj,  Most  (MO), Litvínov-Křížatky

Místa v okolí

 Janov
 milník
 Jeřabina
 Rieckenova vila
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Bílý sloup
 Pilařský rybník
 Litvínov
 Lniště
 Sirné lázně
 Střelnice
 nová radnice
 socha Herkula
 stará radnice
 hřbitovní kaple
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 důl Pavel I.
 Švédské šance
 Einmannbunker
 Černý rybník
 důl Pluto II.
 Kolektivní dům
 Dřevařský rybník
 Jezeří
 Loučná
 Starý Žeberk
 Vlčí hora
 Růžový vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Rýzmburk
 kaple Patronů Čech
 Skalní okno
 Salesiova výšina
 Lichtenwald
 smírčí kříž
 Matylda
 Eduardova skála
 Fláje
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Žeberk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Most
 Most
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 Ressl
 Georgensdorf
 krematorium
 Špičák
 Červený Hrádek
 hrad u Brandova
 Šibeník
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 Maják
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Duchcov
 kostel Vzkříšení
 boží muka
 evangelický kostel
 železniční most
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Najštejn
 Duchcovský viadukt
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 Patokryje
 smírčí kříž
 Bílinská kyselka
 Košťany
 smírčí kříž
 Kamencové jezero
 Blatno
 Bergrutsch
 Korozluky
 Hausberk
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Augustina
Základní informace místa
ID místa: 9660
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama