Nepatrné zbytky hradu založeného ve 14. století Jindřichem z Alamsdorfu. Po roce 1381 byl hrad opuštěn a postupem času se změnil ve zříceninu. Po roce 1989 zbytky hradu výrazně poničeny německými hledači pokladů.
Hlavní obrázek místa
© Aleš Novák 04/2005

Najštejn (Neustein)

Nepatrné zbytky menšího hradu na ostrohu nad hladinou Jirkovské přehradní nádrže. Na místě kde stál hrad, se dochovaly viditelné valy obepínající zbytky hradu. Z rozvalin se dá rozpoznat, kde stála hlavní část hradu. Přístup je celkem složitý, jelikož pod ostrohem je přehrada s ochraným pásmem. Doporučuji přístup z vesnice Orasín. Od návsi z kopce dolů a na první križovatce doleva na lesní cestu pokrytou hrubým asfeltem. Po 1,5 km se dostanete k soutoku dvou potoků, už vám zbývá jenom vystoupat na kopec napravo od vás. Zbytky se nacházejí na kraji vrcholu a je vidět na celou přehradu.
JSOCH@atlas.cz, 19.2. 2004
turistické

Z hradu jsou dnes v podstatě hromady kamení, vidět jsou hradní příkopy. Na hradě i v okolí zbyly jámy po kutání německých hledačů pokladů, kteří patrně rozebrali i zbytky zdiva. Okolí je nádherné, výhled na Jirkovskou přehradu a kus severočeského kraje. V okolí jsou porosty starých buků.

Vláďa, 26.5. 2005

historie

Hrad byl založen ve 14. století Jindřichem z Alamsdorfu. Z větší části byl dřevěný. Do dnešní doby se zachovaly pouze hromady kamenů, vodní příkop a propadlá podzemní chodba. Po roce 1989 byl hrad poničen německými hledači pokladů (jámy, pobořené zbytky zdí apod.).Dnes hrad pomalu splývá s okolní zajímavou přírodou, jakou by mnohý u Chomutova nečekal. Místo samotné je porostlé staletými buky a je z něj nádherný výhled na Jirkovskou přehradu a část severočeského kraje.

Vláďa, 26.5. 2005

Další texty historie
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Blatno

Místa v okolí

 smírčí kříž
 Červený Hrádek
 Blatno
 Bergrutsch
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 Hausberk
 Kamencové jezero
 Nový Žeberk
 kostel sv. Barbory
 Skalní okno
 kamenný kříž
 Jezerka
 Starý Žeberk
 Eduardova skála
 Dieterova štola
 Jezeří
 židovský hřbitov
 Dřevařský rybník
 Švédské šance
 Josefinina skála
 Skřivánčí vrch
 Údlice
 kostel sv. Mikuláše
 Albrechtická štola
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Kateřiny
 Lniště
 kostel sv. Václava
 Ahníkov
 Maják
 železniční most
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Bílence
 synagoga
 radnice
 hrad u Brandova
 Hasištejn
 kostel sv. Václava
 Stülpnerův pomník
 kostel sv. Marka
 Jeřabina
 Janov
 Škrle
 milník
 kaple
 Matylda
 Ressl
 údolní nádrž Janov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Velemyšleves
 kaple sv. Antonína
 Rieckenova vila
 Bílý sloup
 Pilařský rybník
 Litvínov
 nová radnice
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 Sirné lázně
 městské opevnění
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Střelnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Loučná
Základní informace místa
ID místa: 413
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama