Kostel slouží jako poutní místo a konání procesí. Stojí na místě gotické poutní kaple o níž není znám rok založení.První zmínka o kapli je z roku 1592.Velká přestavba proběhla v druhé polovině 18.stol. 9.10.1999 vysvěcena soška Květnovské Madony.
Hlavní obrázek místa
kostel Navštívení Panny Marie
© Radovan Smokoň 10/2016
Květnov (dříve také Quina, Kvínov, Quinau), část obce Blatno, leží asi 8 km SSZ od Chomutova v nadmořské výšce 627 m a je známý díky poutnímu kostelu Navštívení P. Marie. Květnovský kostel, který je majetkem obce, byl zařazen mezi nemovité památky II. kategorie. Cesta k poutnímu místu je vroubena lipovou alejí s výstupem po padesáti tzv. růžencových schodech (z roku 1768), připomínajících počet 50 zdrávasů v růženci.
22.7. 2004
historie

Květnov, kostel Navštívení P. Marie

Kostel Navštívení P. Marie je jednolodní stavba s pětibokým presbytářem, gotickými okny a zrcadlovými sakristiemi po stranách kněžiště, který může pojmou až 1000 návštěvníků. Původně stávala koncem 16. století na místě dnešního presbytáře malá gotická kaple. Ověřená zpráva z roku 1592 hovoří o daru Adama a Margarety z Lobkovic, mešním rouchu s vyšitými jmény, znaky dárců a letopočtem. V roce 1669 byl do zbudované věžičky na hřebenu střechy instalován zvon s letopočtem 1524 ze saského Freibergu a vyzdoben oltář. V roce 1674 byl kostelík rozšířen, byla přistavěna sakristie, instalovány varhany a za dva roky rozšířen pozemek kostela. Hranolovitá věž byla na jižní stranu kostela přistavěna roku 1685 a současně byl pořízen ještě druhý zvon. Roku 1695 věnovali jezuité kapli kazatelnu. V roce 1697 měl již kostelík současnou podobu (kromě věže), a byl vyzdoben slunečními hodinami. Poslední významnou barokní…  číst dále

22.7. 2004

pověsti

Milostná soška Matky Boží

Pokud jde o milostnou sošku Matky Boží a první kapličky na Květnově, pověst vypráví o malém pasáčkovi, který z nelibosti při shánění dobytka na místě dnešního kostela zaklel a jakýsi hlas z křoví jej napomenul. Když křoví rozhrnul, našel v jedné skalní jeskyňce malou sošku Panny Marie. Hoch prosil za odpuštění a z kamení a keříků vystavil kolem mariánské sošky malou kapličku, kam se denně chodil modlit. Když později vyšla celá příhoda najevo, sedlák, u kterého chlapec sloužil, vzal sošku z původního místa a schoval ji doma ve své truhle. Soška ale zmizela ze své úschovny a byla později nalezena na svém původním místě. To se několikrát opakovalo. Když se to lidé ze vsi dověděli, rozhodli se postavit ve vesnici pro sošku kapličku. Ale i dovezený stavební materiál přes noc zmizel a ráno našli vše na místě, kde pasáček našel sošku. Kapli tedy postavili tam. To se prý stalo v roce 1342.

22.7. 2004

Další texty pověsti

Půdorys místa

půdorys kostela
© neznámý
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Květnov

Místa v okolí

 smírčí kříž
 Blatno
 Najštejn
 Hausberk
 Bergrutsch
 kamenný kříž
 Červený Hrádek
 kostel sv. Jiljí
 městské sklepy
 synagoga
 Dieterova štola
 Nový Žeberk
 kostel sv. Barbory
 Kamencové jezero
 Skalní okno
 vodní nádrž Újezd
 Eduardova skála
 Jezerka
 Starý Žeberk
 Skřivánčí vrch
 železniční most
 Dřevařský rybník
 Jezeří
 Ahníkov
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 Josefinina skála
 židovský hřbitov
 Údlice
 Švédské šance
 Albrechtická štola
 Stülpnerův pomník
 kostel sv. Václava
 Lniště
 kostel sv. Matouše
 Hasištejn
 hrad u Brandova
 Přečaply
 kostel sv. Václava
 Maják
 Hirtstein
 radnice
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Bílence
 synagoga
 Jeřabina
 kostel sv. Marka
 Janov
 milník
 kaple
 Škrle
 údolní nádrž Janov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Černý rybník
 Velemyšleves
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Martina
 železniční most
 špýchar
 stará porcelánka
 Klášterec nad Ohří
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 2481
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama