Převýchovný tábor č. 29

Erziehungslager Nummer 29, Štráfka
Tábor 29 byl místem určeným k "převýchově" zaměstnanců hydrogenačního komplexu STW. Postavili jej v dubnu 1941 pro muže a později i pro ženy mezi hlubinným dolem Herkules a původní silnicí do Litvínova. Zničili ho britští letci nočním náletu 16.1. 1945, ale zachovaly se z něj zbytky staveb i požární nádrže.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin 11/2019
Erziehungslager nummer 29, česky převýchovný tábor, byl postaven v dubnu 1941 za účelem potrestání totálně nasazených pracovníků hydrogenačního komplexu Hydriewerke společnosti Sudetenländische Treibstoffwerke AG, zkráceně STW, vybudovaného uprostřed mostecké pánve k výrobě pohonných hmot za II. světové války. Stavba obrovského petrochemického závodu, největšího v okupované Evropě, byla naplánována dávno před německým záborem českého pohraničí, protože se zde nacházejí zásoby hnědého uhlí s vyšším obsahem dehtu, vhodného pro výrobu pohonných hmot, které nacistické Německo nutně potřebovalo pro svoje válečné úsilí. Nacističtí plánovači dovezli do Říše ještě z Československa několik vlaků mosteckého uhlí, aby se ujistili, že je vhodné pro výrobu pohonných hmot. Budování továrny vyžadovalo velké množství pracovníků shromážděných z celé okupované Evropy. Pracovali zde váleční zajatci z Polska, Sovětského svazu, Francie, Řecka, Británie, Jihoafrické republiky, Itálie, Slovenského státu a také totálně nasazení z Čech a Moravy. Mnoho z nich se z nejrůznějších důvodů nechtělo přizpůsobit poměrům na staveništi a na jejich "převýchovu" zřídili nacisté Tábor 29. Zde byli neposlušní zaměstnanci trestáni za pokus o útěk, nedodržování pracovní doby nebo negativní postoj vůči nacistickému zřízení. Po nástupu do tábora byli vězni ostříháni dohola, museli se obléknout do šedomodrých pruhovaných hadrů, tzv. štráfků s velkým písmenem E na zádech a na přivítanou obíhat obvod tábora za vydatného bití holemi dozorců z řad příslušníků SS. Tělesné tresty, šikanování a řvaní je pak doprovázelo celý několikaměsíční výkon trestu a jako výstraha stály naproti bráně do lágru tři šibenice. Tábor byl zničen během nejničivějšího ze všech náletů na továrnu STW v noci 16. ledna 1945, kdy 231 britských bombardérů typu Avro Lancaster, navigovaných předvojem 6 značkovacích letounů de Havilland…  číst dále
Martin Prudký podle Mostecký benzín hoří - R. Helt, Zmizelé Záluží - M. Hrabák, Hydrák a Staliňák - M. Hrabák, A z nebe padaly bílé hvězdy.. - R. Helt, 16.11. 2019

Komentáře

Ústecký kraj,  Most  (MO), Horní Litvínov

Místa v okolí

 důl Pluto II.
 Einmannbunker
 Litvínov
 nová radnice
 Bílý sloup
 stará radnice
 socha Herkula
 Pilařský rybník
 Sirné lázně
 důl Pavel I.
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 Rieckenova vila
 milník
 Janov
 Kolektivní dům
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 jezero Most
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Matylda
 Salesiova výšina
 židovský hřbitov
 Most
 Most
 kaple Patronů Čech
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 Rýzmburk
 kostel sv. Kateřiny
 Loučná
 Špičák
 Vlčí hora
 Albrechtická štola
 Jeřabina
 Švédské šance
 Lniště
 Josefinina skála
 Ressl
 Jezeří
 krematorium
 Šibeník
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Duchcov
 kostel sv. Václava
 Zlatník
 boží muka
 evangelický kostel
 Dřevařský rybník
 Černý rybník
 Duchcovský viadukt
 Starý Žeberk
 kaple sv. Barbory
 Jezerka
 smírčí kříž
 Patokryje
 smírčí kříž
 Bílinská kyselka
 kaple sv. Anny
 Skalní okno
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 luterský kostel
 kostel Vzkříšení
 vodní nádrž Fláje
 městské opevnění
 Barbora
 synagoga
 vrchnostenský dvůr
 starší radnice
 nová radnice
 Bořeň
 kamenný most
 pivovar
 Bílina
 smírčí kříž
 Lichtenwald
 železniční most
 Maják
 Bílina
 vodojem
 Nový Žeberk
 Zabrušany
 kostel sv. Kateřiny
 vodní nádrž Újezd
 Pohádkový les
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Eduardova skála
 Korozluky
 pivovar
 kostel sv. Augustina
 Košťany
 kostel sv. Mikuláše
 Hrobčice
 maloměstské domy
 Světec
 sloup s Pietou
 Červený Hrádek
 kostel sv. Havla
 synagoga
 kaple sv. Ferdinanda
 kostel sv. Vavřince
 Mirošovice
 Tuchlov
 městské sklepy
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 pomník Hanse Kudlicha
 Georgensdorf
 kaple sv. Huberta
 boží muka
 kostel sv. Marka
 Žichov, Schichow
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 Chrámce
 kostel sv. Valentina
 Tobiášův vrch
 Bělušice
 Kamencové jezero
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 14518
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama