Převýchovný tábor č. 29

Erziehungslager Nummer 29, Štráfka
Tábor 29 byl místem určeným k "převýchově" zaměstnanců hydrogenačního komplexu STW. Postavili jej v dubnu 1941 pro muže a později i pro ženy mezi hlubinným dolem Herkules a původní silnicí do Litvínova. Zničili ho britští letci nočním náletu 16.1. 1945, ale zachovaly se z něj zbytky staveb i požární nádrže.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin 11/2019
Erziehungslager nummer 29, česky převýchovný tábor, byl postaven v dubnu 1941 za účelem potrestání totálně nasazených pracovníků hydrogenačního komplexu Hydriewerke společnosti Sudetenländische Treibstoffwerke AG, zkráceně STW, vybudovaného uprostřed mostecké pánve k výrobě pohonných hmot za II. světové války. Stavba obrovského petrochemického závodu, největšího v okupované Evropě, byla naplánována dávno před německým záborem českého pohraničí, protože se zde nacházejí zásoby hnědého uhlí s vyšším obsahem dehtu, vhodného pro výrobu pohonných hmot, které nacistické Německo nutně potřebovalo pro svoje válečné úsilí. Nacističtí plánovači dovezli do Říše ještě z Československa několik vlaků mosteckého uhlí, aby se ujistili, že je vhodné pro výrobu pohonných hmot. Budování továrny vyžadovalo velké množství pracovníků shromážděných z celé okupované Evropy. Pracovali zde váleční zajatci z Polska, Sovětského svazu, Francie, Řecka, Británie, Jihoafrické republiky, Itálie, Slovenského státu a také totálně nasazení z Čech a Moravy. Mnoho z nich se z nejrůznějších důvodů nechtělo přizpůsobit poměrům na staveništi a na jejich "převýchovu" zřídili nacisté Tábor 29. Zde byli neposlušní zaměstnanci trestáni za pokus o útěk, nedodržování pracovní doby nebo negativní postoj vůči nacistickému zřízení. Po nástupu do tábora byli vězni ostříháni dohola, museli se obléknout do šedomodrých pruhovaných hadrů, tzv. štráfků s velkým písmenem E na zádech a na přivítanou obíhat obvod tábora za vydatného bití holemi dozorců z řad příslušníků SS. Tělesné tresty, šikanování a řvaní je pak doprovázelo celý několikaměsíční výkon trestu a jako výstraha stály naproti bráně do lágru tři šibenice. Tábor byl zničen během nejničivějšího ze všech náletů na továrnu STW v noci 16. ledna 1945, kdy 231 britských bombardérů typu Avro Lancaster, navigovaných předvojem 6 značkovacích letounů de Havilland…  číst dále
Martin Prudký podle Mostecký benzín hoří - R. Helt, Zmizelé Záluží - M. Hrabák, Hydrák a Staliňák - M. Hrabák, A z nebe padaly bílé hvězdy.. - R. Helt, 16.11. 2019
Ústecký kraj,  Most  (MO), Horní Litvínov

Místa v okolí

 důl Pluto II.
 Einmannbunker
 Litvínov
 nová radnice
 Bílý sloup
 stará radnice
 socha Herkula
 Sirné lázně
 Pilařský rybník
 důl Pavel I.
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 Rieckenova vila
 milník
 Janov
 Kolektivní dům
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Matylda
 Salesiova výšina
 židovský hřbitov
 Most
 kaple Patronů Čech
 Most
 kostel sv. Valentina
 Bihlova vila
 Rýzmburk
 kostel sv. Kateřiny
 Loučná
 Špičák
 Vlčí hora
 Albrechtická štola
 Jeřabina
 Lniště
 Švédské šance
 Josefinina skála
 Ressl
 Jezeří
 krematorium
 Šibeník
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Duchcov
 kostel sv. Václava
 Zlatník
 boží muka
 evangelický kostel
 Černý rybník
 Duchcovský viadukt
 Starý Žeberk
 Dřevařský rybník
 kaple sv. Barbory
 Jezerka
 smírčí kříž
 Patokryje
 smírčí kříž
 Bílinská kyselka
 kaple sv. Anny
 Skalní okno
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 luterský kostel
 kostel Vzkříšení
 Fláje
 městské opevnění
 synagoga
 vrchnostenský dvůr
 starší radnice
 nová radnice
 kamenný most
 Bořeň
 pivovar
 Bílina
 smírčí kříž
 Lichtenwald
 železniční most
 Bílina
 Maják
 vodojem
 Nový Žeberk
 Zabrušany
 kostel sv. Kateřiny
 Pohádkový les
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Eduardova skála
 Korozluky
 pivovar
 kostel sv. Augustina
 Košťany
 kostel sv. Mikuláše
 Hrobčice
 maloměstské domy
 Světec
 sloup s Pietou
 Červený Hrádek
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Ferdinanda
 kostel sv. Vavřince
 Mirošovice
 synagoga
 Tuchlov
 městské sklepy
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 pomník Hanse Kudlicha
 Georgensdorf
 kaple sv. Huberta
 boží muka
 kostel sv. Marka
 Žichov, Schichow
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 Chrámce
 kostel sv. Valentina
 Tobiášův vrch
 Bělušice
 Kamencové jezero
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 14518
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama