Převýchovný tábor č. 29

Erziehungslager Nummer 29, Štráfka
Tábor 29 byl místem určeným k "převýchově" zaměstnanců hydrogenačního komplexu STW. Postavili jej v dubnu 1941 pro muže a později i pro ženy mezi hlubinným dolem Herkules a původní silnicí do Litvínova. Zničili ho britští letci nočním náletu 16.1. 1945, ale zachovaly se z něj zbytky staveb i požární nádrže.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin 11/2019
Erziehungslager nummer 29, česky převýchovný tábor, byl postaven v dubnu 1941 za účelem potrestání totálně nasazených pracovníků hydrogenačního komplexu Hydriewerke společnosti Sudetenländische Treibstoffwerke AG, zkráceně STW, vybudovaného uprostřed mostecké pánve k výrobě pohonných hmot za II. světové války. Stavba obrovského petrochemického závodu, největšího v okupované Evropě, byla naplánována dávno před německým záborem českého pohraničí, protože se zde nacházejí zásoby hnědého uhlí s vyšším obsahem dehtu, vhodného pro výrobu pohonných hmot, které nacistické Německo nutně potřebovalo pro svoje válečné úsilí. Nacističtí plánovači dovezli do Říše ještě z Československa několik vlaků mosteckého uhlí, aby se ujistili, že je vhodné pro výrobu pohonných hmot. Budování továrny vyžadovalo velké množství pracovníků shromážděných z celé okupované Evropy. Pracovali zde váleční zajatci z Polska, Sovětského svazu, Francie, Řecka, Británie, Jihoafrické republiky, Itálie, Slovenského státu a také totálně nasazení z Čech a Moravy. Mnoho z nich se z nejrůznějších důvodů nechtělo přizpůsobit poměrům na staveništi a na jejich "převýchovu" zřídili nacisté Tábor 29. Zde byli neposlušní zaměstnanci trestáni za pokus o útěk, nedodržování pracovní doby nebo negativní postoj vůči nacistickému zřízení. Po nástupu do tábora byli vězni ostříháni dohola, museli se obléknout do šedomodrých pruhovaných hadrů, tzv. štráfků s velkým písmenem E na zádech a na přivítanou obíhat obvod tábora za vydatného bití holemi dozorců z řad příslušníků SS. Tělesné tresty, šikanování a řvaní je pak doprovázelo celý několikaměsíční výkon trestu a jako výstraha stály naproti bráně do lágru tři šibenice. Tábor byl zničen během nejničivějšího ze všech náletů na továrnu STW v noci 16. ledna 1945, kdy 231 britských bombardérů typu Avro Lancaster, navigovaných předvojem 6 značkovacích letounů de Havilland…  číst dále
Martin Prudký podle Mostecký benzín hoří - R. Helt, Zmizelé Záluží - M. Hrabák, Hydrák a Staliňák - M. Hrabák, A z nebe padaly bílé hvězdy.. - R. Helt, 16.11. 2019
Ústecký kraj,  Most  (MO), Horní Litvínov

Místa v okolí

 důl Pluto II.
 Einmannbunker
 Litvínov
 nová radnice
 Bílý sloup
 stará radnice
 socha Herkula
 Pilařský rybník
 Sirné lázně
 důl Pavel I.
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 Rieckenova vila
 milník
 Janov
 Kolektivní dům
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Matylda
 Salesiova výšina
 židovský hřbitov
 Most
 kaple Patronů Čech
 Most
 kostel sv. Valentina
 Bihlova vila
 Rýzmburk
 kostel sv. Kateřiny
 Loučná
 Špičák
 Vlčí hora
 Albrechtická štola
 Jeřabina
 Švédské šance
 Lniště
 Josefinina skála
 Ressl
 Jezeří
 krematorium
 Šibeník
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Duchcov
 kostel sv. Václava
 boží muka
 evangelický kostel
 Starý Žeberk
 Dřevařský rybník
 Černý rybník
 Duchcovský viadukt
 kaple sv. Barbory
 smírčí kříž
 Patokryje
 smírčí kříž
 Bílinská kyselka
 kaple sv. Anny
 Skalní okno
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 luterský kostel
 kostel Vzkříšení
 Fláje
 městské opevnění
 synagoga
 vrchnostenský dvůr
 starší radnice
 nová radnice
 kamenný most
 Bořeň
 pivovar
 Bílina
 smírčí kříž
 Lichtenwald
 Maják
 železniční most
 Bílina
 vodojem
 Nový Žeberk
 Zabrušany
 kostel sv. Kateřiny
 Pohádkový les
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Eduardova skála
 Korozluky
 pivovar
 kostel sv. Augustina
 Košťany
 kostel sv. Mikuláše
 Hrobčice
 maloměstské domy
 Světec
 sloup s Pietou
 Červený Hrádek
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Ferdinanda
 kostel sv. Vavřince
 Mirošovice
 Tuchlov
 městské sklepy
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 pomník Hanse Kudlicha
 Georgensdorf
 kaple sv. Huberta
 boží muka
 kostel sv. Marka
 Žichov, Schichow
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 Chrámce
 kostel sv. Valentina
 Tobiášův vrch
 Bělušice
 Kamencové jezero
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 14518
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama