Převýchovný tábor č. 29

Erziehungslager Nummer 29, Štráfka
Tábor 29 byl místem určeným k "převýchově" zaměstnanců hydrogenačního komplexu STW. Postavili jej v dubnu 1941 pro muže a později i pro ženy mezi hlubinným dolem Herkules a původní silnicí do Litvínova. Zničili ho britští letci nočním náletu 16.1. 1945, ale zachovaly se z něj zbytky staveb i požární nádrže.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin 11/2019
Erziehungslager nummer 29, česky převýchovný tábor, byl postaven v dubnu 1941 za účelem potrestání totálně nasazených pracovníků hydrogenačního komplexu Hydriewerke společnosti Sudetenländische Treibstoffwerke AG, zkráceně STW, vybudovaného uprostřed mostecké pánve k výrobě pohonných hmot za II. světové války. Stavba obrovského petrochemického závodu, největšího v okupované Evropě, byla naplánována dávno před německým záborem českého pohraničí, protože se zde nacházejí zásoby hnědého uhlí s vyšším obsahem dehtu, vhodného pro výrobu pohonných hmot, které nacistické Německo nutně potřebovalo pro svoje válečné úsilí. Nacističtí plánovači dovezli do Říše ještě z Československa několik vlaků mosteckého uhlí, aby se ujistili, že je vhodné pro výrobu pohonných hmot. Budování továrny vyžadovalo velké množství pracovníků shromážděných z celé okupované Evropy. Pracovali zde váleční zajatci z Polska, Sovětského svazu, Francie, Řecka, Británie, Jihoafrické republiky, Itálie, Slovenského státu a také totálně nasazení z Čech a Moravy. Mnoho z nich se z nejrůznějších důvodů nechtělo přizpůsobit poměrům na staveništi a na jejich "převýchovu" zřídili nacisté Tábor 29. Zde byli neposlušní zaměstnanci trestáni za pokus o útěk, nedodržování pracovní doby nebo negativní postoj vůči nacistickému zřízení. Po nástupu do tábora byli vězni ostříháni dohola, museli se obléknout do šedomodrých pruhovaných hadrů, tzv. štráfků s velkým písmenem E na zádech a na přivítanou obíhat obvod tábora za vydatného bití holemi dozorců z řad příslušníků SS. Tělesné tresty, šikanování a řvaní je pak doprovázelo celý několikaměsíční výkon trestu a jako výstraha stály naproti bráně do lágru tři šibenice. Tábor byl zničen během nejničivějšího ze všech náletů na továrnu STW v noci 16. ledna 1945, kdy 231 britských bombardérů typu Avro Lancaster, navigovaných předvojem 6 značkovacích letounů de Havilland…  číst dále
Martin Prudký podle Mostecký benzín hoří - R. Helt, Zmizelé Záluží - M. Hrabák, Hydrák a Staliňák - M. Hrabák, A z nebe padaly bílé hvězdy.. - R. Helt, 16.11. 2019
Ústecký kraj,  Most  (MO), Horní Litvínov

Místa v okolí

 důl Pluto II.
 Einmannbunker
 Litvínov
 nová radnice
 Bílý sloup
 stará radnice
 socha Herkula
 Pilařský rybník
 Sirné lázně
 důl Pavel I.
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 Rieckenova vila
 milník
 Janov
 Kolektivní dům
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Matylda
 Salesiova výšina
 židovský hřbitov
 Most
 kaple Patronů Čech
 Most
 kostel sv. Valentina
 Bihlova vila
 Rýzmburk
 kostel sv. Kateřiny
 Loučná
 Špičák
 Vlčí hora
 Albrechtická štola
 Jeřabina
 Švédské šance
 Lniště
 Josefinina skála
 Ressl
 Jezeří
 krematorium
 Šibeník
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Duchcov
 kostel sv. Václava
 boží muka
 evangelický kostel
 Starý Žeberk
 Dřevařský rybník
 Černý rybník
 Duchcovský viadukt
 kaple sv. Barbory
 smírčí kříž
 Patokryje
 smírčí kříž
 Bílinská kyselka
 kaple sv. Anny
 Skalní okno
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 luterský kostel
 kostel Vzkříšení
 Fláje
 městské opevnění
 synagoga
 vrchnostenský dvůr
 starší radnice
 nová radnice
 kamenný most
 Bořeň
 pivovar
 Bílina
 smírčí kříž
 Lichtenwald
 Maják
 železniční most
 Bílina
 vodojem
 Růžový vrch
 Nový Žeberk
 Zabrušany
 kostel sv. Kateřiny
 Pohádkový les
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Eduardova skála
 Korozluky
 pivovar
 kostel sv. Augustina
 Košťany
 kostel sv. Mikuláše
 Hrobčice
 maloměstské domy
 Světec
 sloup s Pietou
 Červený Hrádek
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Ferdinanda
 kostel sv. Vavřince
 Mirošovice
 Tuchlov
 městské sklepy
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 pomník Hanse Kudlicha
 Georgensdorf
 kaple sv. Huberta
 boží muka
 kostel sv. Marka
 Žichov, Schichow
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 Chrámce
 kostel sv. Valentina
 Tobiášův vrch
 Bělušice
 Kamencové jezero
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 14518
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama