Pod rozhlednou na Růžovém vrchu v Hoře Svaté Kateřiny v r.1938 postaven pomník v podobě kamene s pamětní deskou. Věnován Antonu Güntherovi, německému krušnohorskému písničkáři, lidovému básníkovi a zpěvákovi.
Hlavní obrázek místa
Pomník Anton Günthera
© Vladimír Studecký 08/2006
Pomník, v podobě kamene s pamětní deskou, se nachází pod rozhlednou na Růžovém vrchu v Hoře Svaté kateřiny. Je věnován Antonu Güntherovi, což byl známý německý krušnohorský písničkář, lidový básník a zpěvák, který psal pro laika naprosto nesrozumitelným krušnohorským německým nářečím. Dodnes jsou jeho písně v německé části Krušnohoří velmi populární.
Vladimír Studecký, 17.8. 2006
historie

Pamětní deska

Pomník byl postaven v roce 1938 místním německým spolkem po písničkářově smrti. Na desce je nápis:"Fest stieh zen Volk,der Haamit trei! Anton Günther,1867-1937. Hier oben sang er mit uns seine Lieder." V českém překladu:"Pevně stojí národ věrný domovu! Anton Günther,1886-1937. Zde nahoře s námi pěl své písně." První věta textu je psána krušnohorským nářečím a pochází z Güntherovy písně "Vergaß dei Haamit net," neboli "Nezapomeň na svůj domov."

Vladimír Studecký, 17.8. 2006

Další texty historie
Ústecký kraj,  Most  (MO), Hora Svaté Kateřiny

Místa v okolí

 Růžový vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Eduardova skála
 Dřevařský rybník
 Lniště
 hrad u Brandova
 Nový Žeberk
 Jeřabina
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Starý Žeberk
 Skalní okno
 Jezeří
 kaple
 Černý rybník
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Janov
 milník
 Červený Hrádek
 Najštejn
 smírčí kříž
 Rieckenova vila
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Bílý sloup
 Pilařský rybník
 Blatno
 Litvínov
 Lichtenwald
 nová radnice
 Sirné lázně
 Střelnice
 smírčí kříž
 socha Herkula
 stará radnice
 hřbitovní kaple
 Dieterova štola
 Loučná
 Georgensdorf
 Hausberk
 důl Pavel I.
 Fláje
 Bergrutsch
 Einmannbunker
 důl Pluto II.
 Kolektivní dům
 kamenný kříž
 Kamencové jezero
 Matylda
 Vlčí hora
 kostel sv. Barbory
 Maják
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Ressl
 Most
 železniční most
 Most
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 krematorium
 Šibeník
Základní informace místa
ID místa: 4543
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama