Původně gotický kostelík klášterního špitálu v Oseku byl důkladně barokně přestavěn Ottaviem Broggiem kolem roku 1713. Přestavba odstranila následky devastace za třicetileté války.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severozápadu
© Ivan Grisa 07/2010
Kostelík stojí na Klášterním náměstí, na severním obvodu klášterního komplexu. Na náměstí se křižuje silnice Litvínov - Dubí s místními komunikacemi k dolnímu oseckému nádraží (asi 1,5 km) a hradu. Zastavují zde autobusové linky z Teplic, Duchcova a Litvínova, je tu možno parkovat i občerstvit se v několika zařízeních různé úrovně. Pravidelné bohoslužby se konají v pondělí a pátek od 9.00, v neděli od 10.15.
Ivan Grisa, 26.7. 2010
historie

Kostel svaté Kateřiny v Oseku

Kostel (často v poslední době označovaný i jako kaple) svaté Kateřiny v Oseku vznikl zřejmě ve 13. století jako příslušenství klášterního špitálu. V době úpadku kláštera v 15. a 16. století a zejména za třicetileté války sloužil různým utilitárním účelům (ještě roku 1653 jako sýpka) a zchátral natolik, že při opravě, prováděné opatem L. Scipiem, bylo nutno postavit znovu část klenby, průčelní zeď a zřejmě celý presbytář. Tato oprava byla zřejmě jen nouzová, protože kolem roku 1713 ji následovala důkladná barokní přestavba, která respektovala některé prvky původní stavby, zejména křížovou klenbu, kterou pokryl bohatým štukem G. A. Corbellini. Architektem přestavby byl litoměřický Ottavio (Oktavián) Broggio, který tehdy prováděl práce na celém klášteře i dalších objektech v jeho majetku. Typické znaky jeho tvorby nese především zcela nové západní průčelí, řešené ve formách dynamického baroka. Kostel (kaple) slouží dodnes…  číst dále

Ivan Grisa, dle Horyna - Macek - Macek - Preiss: Oktavián Broggio 1670 - 1742, katalog výstavy Galerie výtvarného umění v Litoměřicích, 1992, 26.7. 2010

Ústecký kraj,  Teplice  (TP), Osek

Místa v okolí

 Salesiova výšina
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 kaple sv. Anny
 Duchcov
 Kolektivní dům
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 boží muka
 evangelický kostel
 Vlčí hora
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Vzkříšení
 kaple sv. Barbory
 Duchcovský viadukt
 důl Pavel I.
 železniční most
 Einmannbunker
 hřbitovní kaple
 důl Pluto II.
 Střelnice
 stará radnice
 socha Herkula
 Sirné lázně
 nová radnice
 vrchnostenský dvůr
 Litvínov
 kamenný most
 Košťany
 Loučná
 Pilařský rybník
 Zabrušany
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 kaple sv. Huberta
 Tuchlov
 vodojem
 kaple sv. Anny
 hotel Prince de Ligne
 radnice
 židovský hřbitov
 dům Zlatý kříž
 Křemýž
 Teplice
 nová radnice
 milník
 Světec
 synagoga
 pivovar
 městské opevnění
 Bílinská kyselka
 sloup s Pietou
 divadlo
 Janov
 Škvárovník
 starší radnice
 Bílina
 Seumeho kaple
 kostel sv. Valentina
 Bílina
 synagoga
 nádražní budova
 Letná
 kaple
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Alžběty
 Pohádkový les
 Fláje
 Hadí lázně
 Špičák
 Bořeň
 Zlatník
 kostel sv. Valentina
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Most
 smírčí kříž
 Most
 Lbín
 Bihlova vila
 Lichtenwald
 Doubravská Hora
 židovský hřbitov
 Matylda
 Černý rybník
 Jeřabina
 Hradiště
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vavřince
 Hrobčice
 kostel sv. Prokopa
 smírčí kříž
 Patokryje
 kostel sv. Havla
 Šibeník
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ducha
 Krupka
 kostel sv. Anny
 štola Starý Martin
 krematorium
 Hetov
 Starý dvůr
 Ressl
 kostel sv. Vavřince
 Mirošovice
 Lniště
 Velvěty
 kostel sv. Vavřince
 Georgensdorf
 Albrechtická štola
 kaple sv. Wolfganga
 kostel sv. Jakuba
 smírčí kříž
 boží muka
 kostel sv. Augustina
 Švédské šance
 kostel sv. Apolináře
 Josefinina skála
 Jezeří
 Žichov, Schichow
 Štěpánovská hora
 Kyšperk
 kostel sv. Prokopa
 Hradišťany
Základní informace místa
ID místa: 4470
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama