Původně středověký hrad z r. 1365 byl v pol. 16. stol. upraven na renesanční zámek. Po bitvě na Bílé hoře zkonfiskován a od r. 1623 byl v majetku Lobkowiczů. R. 1649 barokně přestavěn. Po 2. sv. válce zestátněn a využíván armádou, poté chátral, ohrožen těžbou. Od r. 1988 je postupně rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
Zámek Jezeří - Letecký snímek
© Radovan Smokoň 06/2006
Zámek stojí nad jámou povrchového dolu. Jediným přístupem pro automobily je slepá silnice z Horního Jiřetína přes Černice pod zámek. Od autobusové zastávky Horní Jiřetín, požární zbrojnice 5,5 km po modré značce, od autobusové otočky Černice po asfaltové komunikaci nad okrajem lomu (jako vozidla). Zámku lze po turistických cestách dosáhnout i z Vysoké Pece a z hřebene Krušných hor.
Ivan Grisa, 22.11. 2008
turistické

Prohlídkové okruhy:

I. Prohlídkový okruh: zámecké interiéry - Náznaková expozice. Tento prohlídkový okruh vás seznámí nejen s historií zámku a jeho nejbližšího okolí, ale i s průběhem rekonstrukce a výhledem do budoucnosti. Prohlídka zahrnuje průchod hlavní chodbou v přízemí do jižní části zámku, kde se nachází zámecká kaple a dva lovecké pokoje. Dále prohlídka pokračuje do prostoru hlavního reprezentativního schodiště a následně do hlavní chodby 1. patra, s přesunem do severozápadního křídla zámku. Zde je náznakově prezentováno apartmá kněžny, které je tvořeno tzv. "Malým" salonem, pracovnou, šatnou, koupelnou a samostatnou ložnicí kněžny. Případnou součástí prohlídky je i severní věž (podle časových, ale i fyzických možností návštěvníků) s pokoji služebnictva - pokoj služky případně chůvy a pokoj švadlenky. Délka prohlídky je cca 50 minut. Začátek prohlídky vždy v celou hodinu.
II. Prohlídkový okruh: sklepení…  číst dále

E.H. podle http://www.zamek-jezeri.cz, 17.8. 2013

historie

Původně středověký hrad založený pány ze Rvenic roku 1365, byl Mikulášem Hochhauserem z Hochhausu v polovině 16. století upraven na renesanční zámek. Po bitvě na Bílé hoře byl zámek zkonfiskován a roku 1623 jej koupil rod Lobkowiczů. Po rozsáhlém požáru roku 1649 prošel první barokní přestavbou. Svoji nynější podobu však získal až pod druhém požáru v roce 1713. Nová zámecká budova byla postavena ve stylu vrcholného baroka na půdorysu písmene „H“. Ze zámeckých interiérů vynikají prostory „piana nobile“, jídelna, malý a velký salón a především velký oválný sál, který byl roku 1802 upraven na zámecké divadlo. V této době byl zámek významným kulturním a společenským centrem, navštěvovaným známými osobnostmi tehdejšího kulturního života (Johan Wolfgang Goethe a Ludwig van Beethoven). Součástí areálu bylo unikátní arboretum s mnoha druhy exotických dřevin, které však bylo z velké části zničeno z důvodu povrchové těžby hnědého uhlí.

2.8. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

Plán hlavní zámecké budovy bez rozlišení stáří jednotlivých zdiv (podle A. Sedláčka), Řez skálou šrafován
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Most  (MO), Horní Jiřetín

Místa v okolí

 Švédské šance
 Albrechtická štola
 Josefinina skála
 Starý Žeberk
 Skalní okno
 Lniště
 socha sv. Vavřince
 socha sv. Jiří
 Dřevařský rybník
 Nový Žeberk
 milník
 Janov
 Červený Hrádek
 Eduardova skála
 kaple
 Jeřabina
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kateřiny
 Matylda
 Najštejn
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 Maják
 Pilařský rybník
 Litvínov
 nová radnice
 socha Herkula
 Sirné lázně
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 Ressl
 židovský hřbitov
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 Most
 Most
 důl Pluto II.
 Einmannbunker
 Bihlova vila
 důl Pavel I.
 smírčí kříž
 krematorium
 Kamencové jezero
 kostel sv. Valentina
 Černý rybník
 Blatno
 Kolektivní dům
 Bergrutsch
 Šibeník
 hrad u Brandova
 Špičák
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 kostel sv. Marka
 Hausberk
 Loučná
 Údlice
 kostel sv. Mikuláše
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 smírčí kříž
 Salesiova výšina
 kostel sv. Vavřince
 Vlčí hora
 kamenný kříž
 synagoga
 pivovar
 Bílence
 Rýzmburk
 kaple Patronů Čech
 kostel sv. Mikuláše
 Lichtenwald
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Kateřiny
 Patokryje
 Fláje
 smírčí kříž
 hradiště u Černovic
 Skřivánčí vrch
 Ahníkov
 kostel sv. Havla
Kontaktní informace
Zámek Jezeří
Horní Jiřetín
435 43
Tel: 602 626 430
http://www.zamek-jezeri.cz
zamek.jezeri@usti.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 169
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.8.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama