Bývalý farní kostel Starého Oseka byl postaven jako barokní novostavba v letech 1751–55. Nahradil původní objekt, pocházející pravděpodobně ze 13. století. V posledních desetiletích je trvale uzavřen a chátrá. Obklopují ho zbytky hřbitova.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 07/2010

Kostel svatých Petra a Pavla v Oseku

Původní ves (zvaná po založení kláštera Starý Osek) se nacházela v jihovýchodní části dnešního města. Nejpozději ve 13. století zde byl postaven farní kostel, v průběhu dalších staletí zřejmě opakovaně opravovaný po válečných a živelných pohromách. Před svou smrtí (1742) vypracoval plány na náhradu tohoto kostela zcela novým objektem litoměřický stavitel Ottavio (Oktavián) Broggio. Ty však nebyly, zřejmě pro značnou náročnost, realisovány. Stavbu nového kostela nakonec v letech 1751–55 provedl někdejší Broggiův polír Jakub Schwarz ve formách, silně poplatných práci jeho bývalého mistra. Jižně od kostela byla postavena rozměrná fara a kolem něj byl kamennou zdí vymezen velký hřbitov. Ten sloužil potřebám rostoucí obce až do konce 19. století. Po roce 1945, který přinesl nucenou výměnu většiny obyvatelstva, kostel zpustl a přestal se užívat. Posledních několik desetiletí je uzamčen, míra zachování jeho kdysi bohatého barokního zařízení není známa. Bývalá fara slouží jako charitní centrum, hřbitov je zcela zpustlý, ve vysokém podrostu lze nalézt zbytky barokních i pozdějších náhrobků.
Ivan Grisa, dle Horyna - Macek - Macek - Preiss: Oktavián Broggio 1670-1742, katalog výstavy Galerie výtvarného umění v Litoměřicích, 1992, 26.7. 2010
Ústecký kraj,  Teplice  (TP), Osek

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Salesiova výšina
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 kaple sv. Anny
 Duchcov
 boží muka
 evangelický kostel
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 kostel Vzkříšení
 Duchcovský viadukt
 kostel sv. Mikuláše
 Kolektivní dům
 železniční most
 Vlčí hora
 důl Pavel I.
 vrchnostenský dvůr
 kamenný most
 Einmannbunker
 Zabrušany
 Košťany
 důl Pluto II.
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 socha Herkula
 stará radnice
 Sirné lázně
 nová radnice
 Litvínov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Huberta
 maloměstské domy
 Loučná
 Pilařský rybník
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 Tuchlov
 vodojem
 hotel Prince de Ligne
 dům Zlatý kříž
 radnice
 Křemýž
 Teplice
 divadlo
 Světec
 Škvárovník
 kaple sv. Anny
 synagoga
 židovský hřbitov
 sloup s Pietou
 nová radnice
 Seumeho kaple
 nádražní budova
 kostel sv. Valentina
 pivovar
 starší radnice
 městské opevnění
 Bílinská kyselka
 synagoga
 Letná
 Bílina
 Bílina
 kostel sv. Alžběty
 Hadí lázně
 Pohádkový les
 kostel sv. Václava
 milník
 Janov
 kaple
 Bořeň
 Lbín
 Fláje
 Špičák
 židovský hřbitov
 Doubravská Hora
 Zlatník
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Valentina
 židovský hřbitov
 Most
 Hradiště
 Most
 socha sv. Jiří
 Bihlova vila
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vavřince
 Matylda
 smírčí kříž
 kostel sv. Prokopa
 Lichtenwald
 kostel sv. Kateřiny
 Hrobčice
 kostel sv. Václava
 Krupka
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Ducha
 Černý rybník
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Anny
 Jeřabina
 štola Starý Martin
 Patokryje
 smírčí kříž
 Starý dvůr
 Hetov
 Velvěty
 Šibeník
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Mirošovice
 krematorium
 kaple sv. Wolfganga
 kostel sv. Apolináře
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 Ressl
 kostel sv. Augustina
 smírčí kříž
 Lniště
 kostel sv. Martina
 Georgensdorf
 Albrechtická štola
 Štěpánovská hora
 Žichov, Schichow
 Kyšperk
 Švédské šance
 Josefinina skála
 kostel sv. Prokopa
 Jezeří
 Juchtová kaple
 Hradišťany
 Chlumecká kaple
Základní informace místa
ID místa: 3758
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama