Hrad postaven místo nepohodlného Starého Žeberka, nebyl zřejmě zcela dokončen a v průběhu 1. pol. 15. stol. zanikl. Zachovány zbytky zdiva paláce a hradeb, mohutný do skály vytesaný příkop a opevnění ve formě valů a dalších příkopů .
Hlavní obrázek místa
Zbytky paláce na nejvyšším místě hradního areálu
© Filip Matoušek 05/2008
Skromné roztroušené zbytky hrádku na vrcholu kóty 683,6 m n. m., nedaleko vsi Pyšná. Na místo nevede žádná turistická značka. Místo, kde hrad stával, je důmyslně vklíněno mezi vrch Jedlová neboli Jedlák a ostatní kopce. Vydejte se z konce vsi Pyšná třetí cestou dolů, až stanete pod nevysokým kopcem, na kterém stával hrad. Ještě kousek dál je při cestě malý, nově opravený rybníček, u kterého stačí odbočit pěšinou vpravo a dojdete přímo na hrad.
26.11. 2002
popis

Dispozice hradu byla dvoudílná; nepříliš rozlehlé jádro chráněné parkánem obsahovalo jen obdélný, zřejmě výstavný palác (dochoval se okosený lomený portál, v 70. letech 20. stol. odvezený do mostecké expozitury ČSAV), níže položené předhradí bylo chráněno obvodovou hradbou, k níž přiléhaly hospodářské a provozní budovy, a mohutným, do skály vytesaným příkopem. Severozápadní svah hradního vrchu byl dále silně opevněn třemi příkopy s hradbami a zřejmě i baštou pod palácem na západě. Zajímavou skutečností je, že na jihovýchodní straně, kde svah hradního vrchu rovněž není dostatečnou ochranou, chybí okružní příkop i jakékoli další opevnění. Z neznámého důvodu nebyl tedy hrad, především jeho vnější opevnění s valy a příkopy, nikdy zcela dokončen, a je tak zajímavým dokladem vývoje a průběhu stavebních prací. Typově se jedná o jednoduchý, bezvěžový šlechtický hrad s palácem jako hlavní obrannou i obytnou…  číst dále

© Z. Hefner: Nový Žeberk, Hláska VI/2, Klub Augusta Sedláčka, Plzeň 1995, 7.8. 2008

historie

Historie Nového Žeberka

Dochované písemné prameny o historii hradu jsou sporadické a navíc často nejasné, neboť je obtížné určit, zda se týkají této lokality a nebo dříve vybudovaného Starého Žeberka, který se jako původní středisko panství nacházel jen asi 3 km daleko, na vrcholu Jezerky. Situaci komplikují i souvislosti s historií dnešního Červeného Hrádku, takže dlouho nebyl Nový Žeberk v literatuře uváděn vůbec (neznal jej ani známý historik českých hradů August Sedláček) a nebo byl popisován jako neznámá tvrz u Pyšné (Hrady zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, 1984). Přitom již roku 1962 zpracoval J. Čermák ve své studii „Starý a Nový Žeberk a Borek, Regionální studie I“, (Litvínovsko - Mostecko 10 - 15 ) historii těchto památek a přesvědčivě ztotožnil zbytky hradu u Pyšné s Novým Žeberkem. Existence obou Žeberků je historicky doložena k r. 1327, kdy byly majetkem pánů z Bergova. V lednu 1383…  číst dále

© Z. Hefner: Nový Žeberk, Hláska VI/2, Klub Augusta Sedláčka, Plzeň 1995, 7.8. 2008

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© Z. Hefner: Nový Žeberk, Hláska VI/2, Klub Augusta Sedláčka, Plzeň 1995
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Vysoká Pec

Místa v okolí

 Skalní okno
 Jezerka
 Starý Žeberk
 Eduardova skála
 Dřevařský rybník
 Červený Hrádek
 Jezeří
 Josefinina skála
 Švédské šance
 Najštejn
 Albrechtická štola
 synagoga
 Lniště
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kateřiny
 smírčí kříž
 Blatno
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Bergrutsch
 Jeřabina
 Kamencové jezero
 Hausberk
 hrad u Brandova
 Janov
 kaple
 milník
 kostel sv. Barbory
 kamenný kříž
 údolní nádrž Janov
 Dieterova štola
 Maják
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Matylda
 Údlice
 Rieckenova vila
 Bílý sloup
 hradiště u Černovic
 Černý rybník
 Pilařský rybník
 Litvínov
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 kostel sv. Mikuláše
 nová radnice
 Ressl
 Sirné lázně
 stará radnice
 socha Herkula
 Střelnice
 židovský hřbitov
 hřbitovní kaple
 Most
 Skřivánčí vrch
 železniční most
 Most
 důl Pluto II.
 krematorium
 Bihlova vila
 kostel sv. Marka
 Einmannbunker
 důl Pavel I.
 synagoga
 Bílence
 kostel sv. Valentina
 Kolektivní dům
 Ahníkov
 Šibeník
 Loučná
 Škrle
 kostel sv. Vavřince
 Lichtenwald
 smírčí kříž
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Vlčí hora
 kaple Panny Marie
 Hasištejn
 Fláje
Základní informace místa
ID místa: 444
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.11.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama