
Vtelenský kostel stojí na nejvyšším místě obce, na úrovni 315–320 metrů nad mořem a je přirozenou dominantou vsi na okraji Mostu. V bezprostředním okolí kostela jsou umístěny památky ze zbořených vesnic Mostecka.
Kostel Povýšení sv. Kříže byl postaven jako barokní roku 1738 podle návrhu O. Broggia nákladem opata oseckého kláštera pátera Jeronýma Besheckera. Původní kostel, jak naznačuje farní kniha, stál na jiném místě, východně od současného, na zahradě dnešní fary. Kostel je jednolodní, s pravoúhle zakončeným presbytářem a obdélnou boční sakristií. Nad hlavním průčelím je vystavěna hranolová věž. Loď je valeně sklenuta a strop presbytáře je zakončen plackou. Interiér obsahuje hlavní oltář Povýšení sv. Kříže a dva boční oltáře sv. Rodiny a sv. Kříže. Kazatelna je z roku 1764 a barokní křtitelnice z doby kolem roku 1700. U kostela je rozsáhlá fara, postavená taktéž podle plánů O. Broggia v letech 1711–12. Je jednolodní, obdélná, přízemí je sklenuto valenými klenbami. Archeologické nálezy z počátku osmdesátých let dokládají raně středověké osídlení Vtelna, vsi při jižním okraji mosteckých panelových sídlišť.
Na památku obětí potlačené selské rebelie z roku 1775 bylo vysazeno poblíž Přezletic celkem jedenáct dubů. Po téměř 250 letech je však již zcela pohltil Vinořský háj
Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.
Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.
Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.