Černý rybník o rozloze 1,08 ha je součástí stejnojmenné přírodní rezervace vyhlášené r. 1993. Pochází z 19. století a původně sloužil k chovu ryb. Dodnes zde můžeme nalézt vzácné rostlinné a živočišné druhy.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 04/2011
Černý rybník se nachází v bezprostřední blízkosti silnice z Litvínova do Českého Jiřetína, v ohybu pravotočivé zatáčky. Nedaleko jsou zastávky autobusové dopravy a prochází tudy také tzv. Krušnohorská magistrála.
Prudký Martin , 22.10. 2011
historie

Černý rybník je umělá vodní nádrž vzniklá v 19. století na potoce Svídnici. Má rozlohu 1,08 ha a původně sloužila k chovu ryb. Napovídá tomu původní německý název Forellenteich – Pstruhový rybník. Je součástí Přírodní rezervace Černý rybník, která byla vyhlášena 8. listopadu 1993. Kromě rybníka k rezervaci patří rašeliniště rozkládající se západně, směrem k německé hranici. Roste na něm především vřes obecný, vlochyně, borůvka černá i ohrožené druhy rostlin jako např. šicha černá, koprník štětinolistý, klikva bahenní a jiné. Živočišnou říši zastupuje vzácný tetřívek obecný ale i ještěrka živorodá. V okolí byly koncem 19. století nalezeny dva sekeromlaty, pozůstatky kůlů a nádoba kultury se šňůrovou keramikou.

Prudký Martin , 22.10. 2011

Ústecký kraj,  Most  (MO), Klíny

Místa v okolí

 Lichtenwald
 smírčí kříž
 Jeřabina
 Fláje
 kaple
 Loučná
 Georgensdorf
 Rieckenova vila
 Střelnice
 Pilařský rybník
 Lniště
 Bílý sloup
 Janov
 Vlčí hora
 milník
 Sirné lázně
 Růžový vrch
 hřbitovní kaple
 socha Herkula
 nová radnice
 kostel sv. Kateřiny
 stará radnice
 Litvínov
 Dřevařský rybník
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Kolektivní dům
 důl Pavel I.
 Josefinina skála
 Einmannbunker
 Albrechtická štola
 Rýzmburk
 kaple Patronů Čech
 Švédské šance
 Eduardova skála
 důl Pluto II.
 Jezeří
 hrad u Brandova
 Salesiova výšina
 Starý Žeberk
 kostel sv. Kateřiny
 Skalní okno
 Nový Žeberk
 kostel sv. Mikuláše
 luterský kostel
 kostel sv. Barbory
 kostel Vzkříšení
 železniční most
 maloměstské domy
 kostel sv. Mikuláše
 Matylda
 židovský hřbitov
 Most
 Most
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 Špičák
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 10501
Typ místa: voda
Podkategorie: rybník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama