Klášter založen mezi lety 1197–9 Slávkem z Oseka. Postupná výstavba ve 13.–14. stol., dochována hmota kostela a křížová chodba s kapitulní síní. Po úpadku v 15. a 16. stol. barokní přestavba v první pol. 18. stol. Zrušen 1950, po roce 1990 obnoven.
Hlavní obrázek místa
© fotohad.cz, 08/2008
Roku 1206 byl položen základ k chrámu Panny Marie, o dva roky později byl vysvěcen hlavní oltář a hřbitov. Areál komunity se rozrůstal o další budovy, které sloužily naplňování řehole, ubytování pocestných i bezplatnému ošetřování nemocných. V nově založené zahradě pěstovali mniši zeleninu i dosud nevídané druhy ovoce. O rozkvětu kláštera svědčí také okolnost, že se jeho opatem stal energický Slavko z roku Hrabišiců, stejnojmenný vnuk zakladatele této cisterciácké komunity, písemně doložený v pramenech v letech 1238-1239. Za jeho vlády byla dokončena výstavba klášterních budov. Po dlouhých letech strávených vedením kláštera odešel opat Slavko do Pruska obracet tamní pohany na křesťanskou víru a stal se v této diecézi biskupem.
web Osek, 16.10. 2002
historie

Komplex cisterciáckého kláštera založeného na sklonku XII. století zaujímá značnou část Oseka a rozhodně ho nepřehlédnete. Velikonoční pondělí bylo sice zavíracím dnem, ale kromě objektu patrně obývaného cisterciáky (kde nás kromě cedulky „Privat“ přivítaly další německo-české nápisy a posléze i ostražitý vrátný, který několikrát ocitoval nápis z cedulky a dále nás nepustil) byl vnější areál kláštera volně přístupný. Přes mříže bylo možno nahlédnout do klášterního kostela Panny Marie (do současné barokní podoby přestavěn v letech 1712 – 1718 litoměřickým stavitelem Octaviem Broggiem), který zvenku vyhlíží velmi udržovaně, při pohledu dovnitř se však zdá, jakoby stropem na více místech zatékalo. Dle ukazatele na křižovatce u kláštera je to odsud na zříceninu hradu Osek (Rýzmburk, Riesenburg) 5 km. S výjimkou staré zrezivělé cedule se špatně čitelným nápisem „Vstup na hradiště zakázán“ na rozcestí u hradu jsme na místě nenašli žádnou jinou…  číst dále

V. Kotík, 15. 4. 2004, 22.4. 2004

Půdorys místa

půdorys opatství
© kol.: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

30.6.2012 22:12 Kenshin Usagi
V info centru v Klášteře jsou příjemní - mladá krásná blondýnka s milým úsměvem mi poradila jak se dostat k hradu Rýzmburg, kde zaparkovat a ukázala na mapě i místa v okolí, naučná stezka a další. Mapku a info letáčky jsem si mohl nechat, jsou skvěle udělané a zřejmě novější. Starší paní dokonce bez jakýchkoliv problémů dala keškařům skrytý poklad v mé přítomnosti, i jim poradila heslo. Shrnuto - bez komplikací a výlevů - zřejmě se změnilo osazenstvo info centra, když čtu komentáře :o))
Klášter a kostel je nádherný - i okolní prostory. Opravdu stojí za návštěvu
25.7.2010 22:46 Leoš Zich
V pokladně jsou příjemní jak osina v zadku, ani na druhý pokus se nám nepodařilo dostat dovnitř. Před cca dvanácti lety to bylo mnohem lepší, jestli se dobře pamatuji. Komunikaci se slečnou v infocentru vřele doporučuji!
16.7.2010 17:53 Edík
souhlas s komentářem před 3 roky , ale je to ještě horší. Info centrum v areálu kláštera Vám nabídne pouze návštěvu klášterního kostela každou hodinu. Vlastní klášter a zahrady jsou dle slečny v Info nepřístupné.V Info jsou dnes také k mání kalendáře města Osek z r. 2009 a 2010 -zlevněné- a také Osecké noviny z října a listopadu r. 2009. Hospodářské nádvoří je neupravené, suchá neposekaná tráva na travních plochách. Klášter jsem navštívil v minulosti několikrát , dnes to byl nejhorší stav.
29.7.2007 14:25 zdenka
V současné době je s průvodcem přístupný kostel, křížová chodba a kapitulní síň. Návštěva objektu skutečně stojí za to, nenechte se odradit neochotným personálem v informačním středisku, které úplně nepochopitelně oddělené-otevřenými dveřmi od prodejny vstupenek, ta se pak otevírá na pár minut každou hodinu, pokaždé před prohlídkou.... A ani nedoufejte, že vám tu nabídnou něco jiného než materiál který je zadarmo a podle toho taky vypadá. Škoda, že se tu nedá koupit krom pohlednic a turistických známek i podrobnější průvodce, nebo knihy když už ne přímo o klášteře tak aspoň o zajímavých místech v okolí nebo podobných památkách jako je tento klášter.
Ústecký kraj,  Teplice  (TP), Osek

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Salesiova výšina
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 kaple sv. Anny
 Duchcov
 Kolektivní dům
 evangelický kostel
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 luterský kostel
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Barbory
 Vlčí hora
 kostel Vzkříšení
 Duchcovský viadukt
 důl Pavel I.
 Einmannbunker
 železniční most
 hřbitovní kaple
 důl Pluto II.
 Střelnice
 socha Herkula
 stará radnice
 Sirné lázně
 nová radnice
 Litvínov
 vrchnostenský dvůr
 kamenný most
 Košťany
 Loučná
 Pilařský rybník
 Zabrušany
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 kaple sv. Huberta
 vodojem
 Tuchlov
 kaple sv. Anny
 hotel Prince de Ligne
 radnice
 Křemýž
 synagoga
 židovský hřbitov
 dům Zlatý kříž
 Teplice
 nová radnice
 Bílinská kyselka
 milník
 Světec
 pivovar
 starší radnice
 městské opevnění
 sloup s Pietou
 divadlo
 Janov
 Škvárovník
 Bílina
 Bílina
 Seumeho kaple
 kostel sv. Valentina
 synagoga
 nádražní budova
 Letná
 kaple
 kostel sv. Václava
 Pohádkový les
 kostel sv. Alžběty
 vodní nádrž Fláje
 Hadí lázně
 Špičák
 Bořeň
 Zlatník
 kostel sv. Valentina
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Jiří
 židovský hřbitov
 socha sv. Vavřince
 Most
 Lbín
 smírčí kříž
 Bihlova vila
 Most
 Matylda
 židovský hřbitov
 Lichtenwald
 Doubravská Hora
 Černý rybník
 Jeřabina
 Hradiště
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vavřince
 Hrobčice
 Patokryje
 kostel sv. Prokopa
 smírčí kříž
 kostel sv. Havla
 Šibeník
 kostel sv. Václava
 Krupka
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Ducha
 krematorium
 štola Starý Martin
 kostel sv. Anny
 Hetov
 Ressl
 kostel sv. Vavřince
 Starý dvůr
 Lniště
 Mirošovice
 kostel sv. Vavřince
 Velvěty
 smírčí kříž
 Albrechtická štola
 kostel sv. Jakuba
 Georgensdorf
 kaple sv. Wolfganga
 boží muka
 kostel sv. Augustina
 kostel sv. Apolináře
 Švédské šance
 Josefinina skála
 Jezeří
 Žichov, Schichow
 Štěpánovská hora
 Kyšperk
 kostel sv. Prokopa
 Hradišťany
Kontaktní informace
Klášter Osek
Rooseveltova 1
417 05 Osek u Duchcova
Tel: 417 822 138
http://www.osek.cz/klaster/klaster.htm
itc@osek.cz, info@osek.cz
Základní informace místa
ID místa: 1283
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

reklama