Klášter založen mezi lety 1197–9 Slávkem z Oseka. Postupná výstavba ve 13.–14. stol., dochována hmota kostela a křížová chodba s kapitulní síní. Po úpadku v 15. a 16. stol. barokní přestavba v první pol. 18. stol. Zrušen 1950, po roce 1990 obnoven.
Hlavní obrázek místa
© Václav Čermák 04/2006
Roku 1206 byl položen základ k chrámu Panny Marie, o dva roky později byl vysvěcen hlavní oltář a hřbitov. Areál komunity se rozrůstal o další budovy, které sloužily naplňování řehole, ubytování pocestných i bezplatnému ošetřování nemocných. V nově založené zahradě pěstovali mniši zeleninu i dosud nevídané druhy ovoce. O rozkvětu kláštera svědčí také okolnost, že se jeho opatem stal energický Slavko z roku Hrabišiců, stejnojmenný vnuk zakladatele této cisterciácké komunity, písemně doložený v pramenech v letech 1238-1239. Za jeho vlády byla dokončena výstavba klášterních budov. Po dlouhých letech strávených vedením kláštera odešel opat Slavko do Pruska obracet tamní pohany na křesťanskou víru a stal se v této diecézi biskupem.
web Osek, 16.10. 2002
historie

Komplex cisterciáckého kláštera založeného na sklonku XII. století zaujímá značnou část Oseka a rozhodně ho nepřehlédnete. Velikonoční pondělí bylo sice zavíracím dnem, ale kromě objektu patrně obývaného cisterciáky (kde nás kromě cedulky „Privat“ přivítaly další německo-české nápisy a posléze i ostražitý vrátný, který několikrát ocitoval nápis z cedulky a dále nás nepustil) byl vnější areál kláštera volně přístupný. Přes mříže bylo možno nahlédnout do klášterního kostela Panny Marie (do současné barokní podoby přestavěn v letech 1712 – 1718 litoměřickým stavitelem Octaviem Broggiem), který zvenku vyhlíží velmi udržovaně, při pohledu dovnitř se však zdá, jakoby stropem na více místech zatékalo. Dle ukazatele na křižovatce u kláštera je to odsud na zříceninu hradu Osek (Rýzmburk, Riesenburg) 5 km. S výjimkou staré zrezivělé cedule se špatně čitelným nápisem „Vstup na hradiště zakázán“ na rozcestí u hradu jsme na místě nenašli žádnou jinou…  číst dále

V. Kotík, 15. 4. 2004, 22.4. 2004

Půdorys místa

půdorys opatství
© kol.: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Teplice  (TP), Osek

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Salesiova výšina
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 Kolektivní dům
 Duchcov
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 luterský kostel
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Barbory
 Vlčí hora
 kostel Vzkříšení
 Duchcovský viadukt
 důl Pavel I.
 Einmannbunker
 železniční most
 důl Pluto II.
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 socha Herkula
 stará radnice
 Sirné lázně
 nová radnice
 Litvínov
 vrchnostenský dvůr
 kamenný most
 Pilařský rybník
 Loučná
 Košťany
 Zabrušany
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 maloměstské domy
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Huberta
 vodojem
 Tuchlov
 kaple sv. Anny
 hotel Prince de Ligne
 radnice
 Křemýž
 synagoga
 židovský hřbitov
 Teplice
 dům Zlatý kříž
 nová radnice
 Bílinská kyselka
 milník
 Světec
 pivovar
 starší radnice
 městské opevnění
 Bílina
 sloup s Pietou
 divadlo
 Janov
 Škvárovník
 Bílina
 Seumeho kaple
 kostel sv. Valentina
 synagoga
 nádražní budova
 Letná
 kaple
 Pohádkový les
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Alžběty
 Fláje
 Hadí lázně
 Špičák
 Bořeň
 Zlatník
 kostel sv. Valentina
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Jiří
 židovský hřbitov
 socha sv. Vavřince
 Most
 smírčí kříž
 Lbín
 Bihlova vila
 Most
 Matylda
 židovský hřbitov
 Doubravská Hora
 Lichtenwald
 Černý rybník
 Jeřabina
 Hradiště
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vavřince
 Hrobčice
 smírčí kříž
 Patokryje
 kostel sv. Prokopa
 Šibeník
 kostel sv. Havla
 Krupka
 kostel sv. Václava
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Ducha
 štola Starý Martin
 krematorium
 kostel sv. Anny
 Hetov
 Ressl
 kostel sv. Vavřince
 Starý dvůr
 Lniště
 Mirošovice
 kostel sv. Vavřince
 Velvěty
 Albrechtická štola
 Georgensdorf
 smírčí kříž
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 kaple sv. Wolfganga
 kostel sv. Augustina
 kostel sv. Apolináře
 Švédské šance
 Josefinina skála
 Jezeří
 Žichov, Schichow
 Štěpánovská hora
 Kyšperk
 kostel sv. Prokopa
 Hradišťany
Kontaktní informace
Klášter Osek
Rooseveltova 1
417 05 Osek u Duchcova
Tel: 417 822 138
http://www.osek.cz/klaster/klaster.htm
itc@osek.cz, info@osek.cz
Základní informace místa
ID místa: 1283
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama