Raně barokní zámek z poloviny 17. století, stojící na místě zbořeného středověkého hradu. Sochy a plastiky jsou od Jana Brokoffa, který míval na zámku svou sochařskou dílnu. Okolo zámku anglický park.
Hlavní obrázek místa
Červený Hrádek - Letecký snímek
© Radovan Smokoň 06/2006
Prohlídkový okruh provede návštěvníky galerií a kaplí sv. Jana Křtitele v přízemí, dále zrcadlovým a rytířským sálem, loveckým salonkem s obrazárnou, pracovnou Maxe Egona Hohenlohe-Langenburga a dalšími prostorami v prvním patře. Součástí prohlídkového okruhu jsou stálé výstavy a expozice v prostorách zámku. Jako další výstavní prostor slouží zámecká jízdárna, která slouží jako technické muzeum.
E.H. podle http://www.zamek-cerveny-hradek.cz, 13.8. 2013
historie

dějiny zámku

Na místě dnešního barokního červenohrádeckého zámku stál do poloviny 17. století stejnojmenný středověký hrad. Hrad dal postavit ve druhé polovině 13. nebo začátkem 14. století Albrecht ze Seeberku, r. 1277 kadaňský purkrabí (žil ještě r. 1318), nebo jeho nástupce, jímž se stal manžel jeho dcery, Ota z Bergova. Tehdy dostal hrad název Nový Žeberk, když hrad Žeberk nad Jezeřím, nazývaný od té doby Starý Žeberk, páni z Bergova pro nevhodnou polohu a špatný přístup opustili a udržovali jej snad jen jako pevnost. R. 1383 prodal syn Alberta z Bergova Ota hrad Nový Žeberk, horu Starý Žeberk, třetinu městečka Borku (dnes Jirkov) (dvě třetiny držel Jindřich z Rvenic – dnes Ervěnice) a příslušenství Těmovi z Koldic. Bratři Koldicové zastavili v r. 1395 hrad Nový Žeberk Albrechtovi, purkrabímu z Leisneku, a jeho synu Virthovi a pak r. 1402 zemskému komturovi řádu německých rytířů Albrechtu z Dubé. Mezi l. 1407 – 1411 získal Nový…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy (doplněno redakcí), 12.8. 2005

Další texty historie
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Jirkov

Místa v okolí

 synagoga
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Najštejn
 Skalní okno
 Nový Žeberk
 Jezerka
 Kamencové jezero
 Starý Žeberk
 smírčí kříž
 Bergrutsch
 kostel sv. Barbory
 Blatno
 Jezeří
 Hausberk
 Švédské šance
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 židovský hřbitov
 Eduardova skála
 kostel sv. Václava
 Dřevařský rybník
 Údlice
 Maják
 kamenný kříž
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 Lniště
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Bílence
 Skřivánčí vrch
 kostel sv. Marka
 Dieterova štola
 Matylda
 Janov
 milník
 Ressl
 radnice
 Jeřabina
 Škrle
 Ahníkov
 kaple
 krematorium
 židovský hřbitov
 Most
 údolní nádrž Janov
 hrad u Brandova
 Most
 kostel sv. Vavřince
 železniční most
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Antonína
 Velemyšleves
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 Šibeník
 pivovar
 Pilařský rybník
 Litvínov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 Hasištejn
 socha Herkula
 Sirné lázně
 stará radnice
 důl Pluto II.
 kostel sv. Václava
 Střelnice
 hřbitovní kaple
 Einmannbunker
 kostel sv. Martina
 důl Pavel I.
 kostel sv. Prokopa
 Blažim
 Kolektivní dům
 Loučná
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 dům č. p. 78
 katovna
 Katova ulička
 dům č. p. 7
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 radnice
 městské opevnění
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Ptačí domky
 Vlčí hora
Kontaktní informace
Kulturní, vzdělávací a informační zařízení Jirkov
Červený Hrádek 1
431 11 Jirkov
Tel: 474 684 560; 606 561 653; 724 525 421
http://www.zamek-cerveny-hradek.cz/
recepce@zamek-jirkov.cz
Základní informace místa
ID místa: 1309
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.11.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama