Nepatrné zbytky zaniklého hradu neznámého jména. Postaven ve 2. pol. 13. století, zanikl zřejmě již v polovině 14. století. Z trojdílného hradu (jádro a 2 předhradí) dochovány nevýrazné zbytky zdiva, valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
© Vojtěch Kadaňka, 01/2010

popis hradu

Poblíž zámku Jezeří, severozápadně nad vesnicí Černice se nachází Černický vrch (566,2 m). Z jeho jižního svahu vybíhá směrem k jámě povrchového dolu ostroh, porostlý bukovým lesem. Na temeni ostrohu se nacházejí zbytky hradu neznámého jména označovaného někdy jako Hausberk. . Vlastní hrad se skládal ze tří částí. Prvního a druhého předhradí a vlastního jádra hradu s věží a hlavní budovou. Věž byla okrouhlá útočištná (tzv. bergfrit), asi 10m široká a zdi asi 3-4m silné. Dnes se tam nachází pouze mohylovité torzo. Za věží se nacházela vlastní hlavní budova, ze které již nic nezbylo.Též se tam nachází hranatý otvor do země, který ma být buď cisterna na vodu, nebo vstup do sklepení. Kolem věže se v půlkruhu nacházela mohutná plášťová hradba o síle minimálně 2 m, která pravděpodobně původně obíhala celé jádro hradu. Dále velmi zřeteně vystupují hrany bývalé hradby a jejich příkopy. Na hrad se dostanete první odbočkou za vsí Černice, vpravo do kopce. Asi po 700 metrech dojdete přímo pod hrad, kam se dostanete dále po lesní cestě.
Lubomír Hlavatý, zdroj:Durdík, T.: Povrchový průzkum zaniklého hradu neznámého jména u Albrechtic na Mostecku, 6.7. 2006
historie

Hausberk, Alberk - aneb jak je to s jménem hradu

Starší literaturou i místní tradicí byl náš hrad od dob A. Sedláčka mylně spojován se zaniklou tvrzí Alberk, to je však poměrně spolehlivě vyvráceno. Klíčová je skutečnost, že podle povrchového průzkumu stál náš hrad již ve druhé polovině 13. století. O Alberku přitom i sám Sedláček uvádí, že tvrz postavil až Jiří z Hochhausu před rokem 1565. Velmi pravděpodobně stávala i s poplužním dvorem přímo uprostřed Albrechtic. Definitivního potvrzení její pozice se však již nedočkáme, celé Albrechtice ustoupily těžbě uhlí.

Zany, 23.7. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Most  (MO),

Místa v okolí

 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Josefinina skála
 Jezeří
 Lniště
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Starý Žeberk
 Dřevařský rybník
 Skalní okno
 Janov
 milník
 Nový Žeberk
 kaple
 Jeřabina
 Eduardova skála
 kostel sv. Kateřiny
 Červený Hrádek
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 Pilařský rybník
 Litvínov
 Matylda
 nová radnice
 Sirné lázně
 socha Herkula
 stará radnice
 Střelnice
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 hřbitovní kaple
 důl Pluto II.
 Einmannbunker
 židovský hřbitov
 důl Pavel I.
 Najštejn
 Maják
 Ressl
 Most
 Černý rybník
 Most
 Bihlova vila
 kostel sv. Václava
 Kolektivní dům
 kostel sv. Valentina
 krematorium
 smírčí kříž
 Loučná
 Kamencové jezero
 hrad u Brandova
 Šibeník
 Špičák
 kostel sv. Mikuláše
 Blatno
 Bergrutsch
 Salesiova výšina
 Vlčí hora
 kaple Patronů Čech
 kostel sv. Marka
 Rýzmburk
 kostel sv. Barbory
 Lichtenwald
 židovský hřbitov
 Hausberk
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Údlice
 Fláje
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Kateřiny
 Přečaply
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 pivovar
 kamenný kříž
 Patokryje
 kaple Panny Marie
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 hradiště u Černovic
 kaple sv. Ferdinanda
 Skřivánčí vrch
 kostel sv. Havla
 Ahníkov
Základní informace místa
ID místa: 1741
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama