Kostel sv. Michaela je pozdně barokní stavbou postavenou roku 1773. Pozdně barokní kostel je obdélný, jednolodní, zakončený trojbokým presbytářem. Sakristie je čtvercového půdorysu a v patře má boční kapli. Dnes je velice zchátralý a pokud nebude v nejbližších letech opraven, spadne.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 04/2011
Nová Ves v Horách je typickou horskou obcí postavenou podél silnice směrem k německé hranici. Kostel stojí vlevo od hlavní ulice, směrem k severu, ve svahu. Ves je přístupná po silnici z Horního Jiřetína nebo z Mníšku. V obci je hraniční přechod do SRN.
Prudký Martin , 6.4. 2011
popis

Pozdně barokní kostel je obdélný, jednolodní, zakončený trojbokým presbytářem. Sakristie je čtvercového půdorysu a v patře má boční kapli. Vybavení interiéru by mělo pocházet z 18. a 19. století, ale podle vzhledu kostela předpokládám, že je rozkradeno či zničeno.

Prudký Martin , 6.4. 2011

historie

Ves byla založena snad ve 12. století uhlíři, kteří pálili dřevěné uhlí v okolních lesích. Farní, dřevěný kostel je doložen roku 1384. Kde stával, není známo. Roku 1429 kostel vypálili husité během tažení do Saska. Nynější svatostánek je pozdně barokní z roku 1773. Dnes chátrá a je ostudou Nové Vsi v Horách.

Prudký Martin podle Uměleckých památek Čech - Emanuel Poche a kolektiv,, 6.4. 2011

Ústecký kraj,  Most  (MO), Nová Ves v Horách

Místa v okolí

 Dřevařský rybník
 kostel sv. Kateřiny
 Lniště
 Jeřabina
 Eduardova skála
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Jezeří
 Nový Žeberk
 Jezerka
 Starý Žeberk
 kaple
 Skalní okno
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Janov
 Černý rybník
 milník
 hrad u Brandova
 Rieckenova vila
 Bílý sloup
 Pilařský rybník
 Červený Hrádek
 Litvínov
 Sirné lázně
 nová radnice
 Střelnice
 socha Herkula
 stará radnice
 hřbitovní kaple
 Najštejn
 synagoga
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Loučná
 Lichtenwald
 smírčí kříž
 důl Pavel I.
 Einmannbunker
 smírčí kříž
 důl Pluto II.
 Kolektivní dům
 vodní nádrž Fláje
 Matylda
 Blatno
 Georgensdorf
 Vlčí hora
 židovský hřbitov
 Bergrutsch
 Maják
 Most
 Kamencové jezero
 kaple Patronů Čech
 Ressl
 Rýzmburk
 Most
 Hausberk
 Salesiova výšina
 kostel sv. Václava
 Dieterova štola
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 krematorium
 kamenný kříž
 kostel sv. Barbory
 Špičák
 Šibeník
 smírčí kříž
Základní informace místa
ID místa: 9889
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama