Kostel sv. Michaela je pozdně barokní stavbou postavenou roku 1773. Pozdně barokní kostel je obdélný, jednolodní, zakončený trojbokým presbytářem. Sakristie je čtvercového půdorysu a v patře má boční kapli. Dnes je velice zchátralý a pokud nebude v nejbližších letech opraven, spadne.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 04/2011
Nová Ves v Horách je typickou horskou obcí postavenou podél silnice směrem k německé hranici. Kostel stojí vlevo od hlavní ulice, směrem k severu, ve svahu. Ves je přístupná po silnici z Horního Jiřetína nebo z Mníšku. V obci je hraniční přechod do SRN.
Prudký Martin , 6.4. 2011
popis

Pozdně barokní kostel je obdélný, jednolodní, zakončený trojbokým presbytářem. Sakristie je čtvercového půdorysu a v patře má boční kapli. Vybavení interiéru by mělo pocházet z 18. a 19. století, ale podle vzhledu kostela předpokládám, že je rozkradeno či zničeno.

Prudký Martin , 6.4. 2011

historie

Ves byla založena snad ve 12. století uhlíři, kteří pálili dřevěné uhlí v okolních lesích. Farní, dřevěný kostel je doložen roku 1384. Kde stával, není známo. Roku 1429 kostel vypálili husité během tažení do Saska. Nynější svatostánek je pozdně barokní z roku 1773. Dnes chátrá a je ostudou Nové Vsi v Horách.

Prudký Martin podle Uměleckých památek Čech - Emanuel Poche a kolektiv,, 6.4. 2011

Ústecký kraj,  Most  (MO), Nová Ves v Horách

Místa v okolí

 Dřevařský rybník
 Růžový vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Lniště
 Jeřabina
 Eduardova skála
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Jezeří
 Nový Žeberk
 Starý Žeberk
 kaple
 Skalní okno
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Janov
 Černý rybník
 milník
 hrad u Brandova
 Rieckenova vila
 Bílý sloup
 Pilařský rybník
 Červený Hrádek
 Litvínov
 Sirné lázně
 nová radnice
 Střelnice
 socha Herkula
 stará radnice
 hřbitovní kaple
 Najštejn
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Loučná
 Lichtenwald
 důl Pavel I.
 smírčí kříž
 Einmannbunker
 důl Pluto II.
 smírčí kříž
 Kolektivní dům
 Fláje
 Matylda
 Blatno
 Georgensdorf
 Vlčí hora
 židovský hřbitov
 Bergrutsch
 Maják
 Most
 Kamencové jezero
 kaple Patronů Čech
 Ressl
 Rýzmburk
 Most
 Hausberk
 Salesiova výšina
 kostel sv. Václava
 Dieterova štola
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 krematorium
 kamenný kříž
 kostel sv. Barbory
 Špičák
 Šibeník
 smírčí kříž
Základní informace místa
ID místa: 9889
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama