Zimní stadion Ivana Hlinky je významnou litvínovskou stavbou. Nenápadná sportovní hala stojí uprostřed domovní zástavby. Stadion byl postaven r. 1955, v průběhu času byl několikrát stavebně upravován, naposledy r. 2013. Od r. 2004 nese jméno po hokejovém hráči a trenérovi I. Hlinkovi.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin 10/2013
Stadion je postaven uprostřed domovní zástavby z období druhé světové války v litvínovské čtvrti Osada. Z jihu je dostupný z tramvajové zastávky U Nudle.
Prudký Martin, 29.9. 2013
historie

Litvínovský Zimní stadion Ivana Hlinky sice není architektonickým skvostem, přesto ale je, spolu s unikátním Kolektivním domem (obytným domem/technickou památkou), nejvýznamnější stavbou tohoto malého severočeského města. Bez ledního hokeje by Litvínov nikdo neznal. Lední hokej hráli v Litvínově již mezi světovými válkami čeští sokolové, ale skutečného rozkvětu se dočkal až po válce. Dnešní klub vznikl 8. listopadu 1945 v Učňovských dílnách v litvínovské čtvrti Osada na konečné tramvaje založením Hockeyového odboru Sportovního klubu Stalinovy závody Horní Litvínov. V prvních letech se musel potýkat s konkurencí dalšího, tehdy slavnějšího, týmu Korda, původně Čechie, Litvínov v městských derby, přičemž v sezóně 1949 existoval ještě třetí klub Sokol Dolní Litvínov. Roku 1954 byl direktivním komunistickým rozhodnutím uskutečněn přesun nejlepších hráčů Kordy do mužstva Jiskry Stalinovy závody, dnešního HC Verva Litvínov. V následujícím roce byl…  číst dále

Prudký Martin podle Kapitoly z dějin litvínovského hokeje - J. Holý, Černá a žlutá - V. Novotný, www.hokej-litvinov.cz, 29.9. 2013

Ústecký kraj,  Most  (MO), Horní Litvínov

Místa v okolí

 hřbitovní kaple
 Střelnice
 Sirné lázně
 stará radnice
 socha Herkula
 důl Pavel I.
 nová radnice
 Litvínov
 Pilařský rybník
 Kolektivní dům
 Einmannbunker
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 důl Pluto II.
 Salesiova výšina
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 milník
 Janov
 Vlčí hora
 Loučná
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Jeřabina
 Černý rybník
 Lniště
 Matylda
 Duchcov
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 kostel sv. Barbory
 Albrechtická štola
 boží muka
 Most
 Fláje
 luterský kostel
 Most
 kaple sv. Barbory
 Švédské šance
 Josefinina skála
 kostel Vzkříšení
 kostel sv. Valentina
 kaple sv. Anny
 Duchcovský viadukt
 Bihlova vila
 smírčí kříž
 Lichtenwald
 Špičák
 železniční most
 Jezeří
 kaple sv. Anny
 Dřevařský rybník
 Ressl
 krematorium
 kostel sv. Václava
 vrchnostenský dvůr
 kostel sv. Jiří
 Šibeník
 kamenný most
 maloměstské domy
 kostel sv. Mikuláše
 Košťany
 Starý Žeberk
 Zlatník
 Zabrušany
 Bílinská kyselka
 Jezerka
 židovský hřbitov
 nová radnice
 městské opevnění
 Georgensdorf
 synagoga
 starší radnice
 pivovar
 vodojem
 Skalní okno
 Bílina
 Patokryje
 Bílina
 smírčí kříž
 kostel sv. Kateřiny
 Bořeň
 smírčí kříž
 kaple sv. Huberta
 pomník Hanse Kudlicha
 Pohádkový les
 Tuchlov
 Nový Žeberk
 Eduardova skála
 Světec
 sloup s Pietou
 Křemýž
 kostel sv. Kateřiny
 dům Zlatý kříž
 radnice
 Maják
 hotel Prince de Ligne
 Teplice
 Hrobčice
 divadlo
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Valentina
 Korozluky
 kostel sv. Augustina
 kostel sv. Vavřince
 Mirošovice
 kostel sv. Václava
 Červený Hrádek
 synagoga
 boží muka
 městské sklepy
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 Žichov, Schichow
 Chrámce
 Kamencové jezero
Kontaktní informace
Zimní stadion Ivana Hlinky
S. K. Neumanna 1598
436 01 Litvínov
Tel: 476 767 219
http://www.hokej-litvinov.cz/zobraz.asp?t=stadion
info@hcltv.cz
Základní informace místa
ID místa: 11441
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama