Kostel vznikl přestavbou původní románské kaple, postavené před r. 1222. R. 1378 byla kaple rozšířena v gotickém stavebním slohu. R. 1872 byl hřbitov u kostela zrušen a byl parkově upraven. Přibližně r. 1874 byla přistavěna sakristie. V interiéru je oltář s obrazem od F. Lichta z r. 1802.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 03/2005
Pozdně románská kaple v Křenovicích musela býti již v roce 1222, z téhož roku je první písemná zmínka, připomínající působnost zdejšího kněze. Ta byla r. 1378 goticky přestavněna, z původního zdiva se zachovala spodní část kostela a věž. V této době při kostelu působila komenda řádu německých rytířů - patrně obdélníková stavba s nádvořím opevněná věží a příkopem. Ta však za husitských válek zanikla. V obci se v noci z 1. na 2.12.1805 před Bitvou tří císařů u Slavkova konala porada spojeneckého velení (zachycená i v románu Vojna a mír od L.N.Tolstoje). Po bitvě byli v kostele internováni jednak zajatí rusové, ale i ranění francouzi. Interiér kostela tím velmi utrpěl. R.1872 se rozhodlo o zrušení hřbitovu u kostela, o dva roky později byla ke kostelu přistavěna zákristie. Dnes spíše klasicistní stavba stojí ukryta uprostřed stromoví.
Mass, Turyna Petr, 27.3. 2005
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Křenovice

Místa v okolí

 Hrušky
 Krchůvek
 Vážany nad Litavou
 městské opevnění
 synagoga
 Slavkov
 Panský dům
 radnice
 Blažovice
 židovský hřbitov
 Mohyla míru
 Kobeřice
 kostel sv. Mikuláše
 Santon
 cihelna
 židovský hřbitov
 Šlapanice
 panský pivovar
 cukrovar
 Žuráň
 Sokolnice
 Pozořice
 sýpka
 Scholasterie
 Šlapanice
 Sokolnice
 Hradištěk u Jezery
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Vítovice
 Podolí
 Rašovice
 fara
 boží muka
 dům č. p. 329
 hrádek u Vítovic
 Vildenberk
 Mezilesice
 boží muka
 Bošovice
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Kepkov
 Habrovany
 Konůvky
 dvůr Wladimírov
 Tuřany
 Těšany
 Líšeň
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiljí
 Horákovský hrad
 Bučovice
 Bučovice
 kaple Panny Marie
 radnice
 Nenovice
 Pekárna
 Kvášov
 Dambořice
 židovský hřbitov
 PR Velký Hornek
 zvonice
 boží muka
 Chrlice
 Uhřice
 kostel sv. Martina
 Luleč
 Balbínův pramen
 Vícemilice
 Újezd u Ždánic
 Luleč II
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel sv. Isidora
 Šitbořice
 židovský hřbitov
 Rebešovice
 boží muka
 Luleč I
 Kojátky
 boží muka
 Přízřenice
 Žarošice
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Račice
 boží muka
 Hamerský mlýn
 Obřany u Brna
 Hlubočany
 Liduščin památník
 U Lidušky
 Zderadův sloup
 Zábrdovice
 mariánský sloup
 Zemská káznice
 radnice
 Palánek
 kaple sv. Floriána
 Bohdalice
 Drnovice
 kostel sv. Vavřince
 Akátová věž
 kostel sv. Jakuba
 zvonice
 Nosislav
 DinoPark
 Ostrá horka
 ZOO park
 Vyškov
 kaple sv. Michala
 radnice
 městská studna
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městské opevnění
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 2957
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama