
Budova rezidence spolu s kaplí stojí na půdorysu písmene „E“, v němž kaple tvoří střed, obklopený třemi obytnými křídly. Tohle řešení je v naší architektuře neobvyklé, stejně jako sama centrální dispozice kaple. Kaple má kruhový půdorys, kolem ní stojí trojkřídlá patrová budova s valbovou střechou. Ve středním křídle na straně ke kapli stojí dvě věže, mezi kterými je spojovací trakt s kaplí.
Kostel vysvěcen po dokončení výzdoby r. 1722. 1720/22 až 27 byla realizována stavba konventu, ten nebyl obsazen. R. 1739 zde císař povolil pouze komunitu tří kněží a jednoho sakristiána. Josef II. r. 1784 změnil rezidenci na školu a jako sídlo řádových bratří ji roku 1785 úplně zrušil. R. 1789 v ní byla zřízena fara a zůstala zde i škola. Po 2. světové válce vlastníkem objektu stát. Objekt byl postupně využíván jako mateřská škola, dílna výroby obuvi a zčásti upraven na nájemní obecní byty. Poč. 90. let byl ve značně zchátralém stavu prodán do vlastnictví soukromé osoby. Kostel měl vážné statické poruchy. Vypracován projekt statického zajištění a obnovy pláště, od r. 2011 probíhá oprava - kostel sv. Anny zařazen do programu Záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury ČR. Po opravě fasády a portálu se na západní průčelí kostela vrátí restaurované sochy andělů.
V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.