Na náměstí v Nových Dvorech se nachází pískovcové sousoší z počátku 18. století. Na podstavci je vyobrazena ležící Maří Magdaléna s lebkou, po stranách mariánského sloupu jsou čtyři sochy světců.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 07/2017
Nové Dvory jsou městys, který je položen asi 4 kilometry severovýchodně od centra města Kutná Hora, u soutoku říček Klejnárky a Vrchlice. Nové Dvory mají dvě místní části – Nové Dvory a Ovčáry. Historické jádro obce je městskou památkovou zónou.
20.7. 2017
popis

Materiálem díla je pískovec. Na třikrát odstupněné základně čtvercového půdorysu stojí mohutný hranolový podstavec s vysokým soklem, nárožními naznačenými pilíři se vpadlými zrcadly s vykrojenými rohy a s profilovanou římsou. Na jižní straně podstavce uprostřed vyniká figurální reliéf ležící Rosarie s lebkou (v nice ztvárněné jako stylizovaná jeskyně). Na protilehlé straně je výklenek s rytým nápisem: Opravena r. 1880. Navazuje sloup s kompozitní hlavicí a sochou Immaculaty v žehnajícím gestu se sepjatýma rukama a svatozáří z hvězd. Panna Maria stojí na lvu. Po stranách sloupu v nárožích podstavce jsou sochy světců: sv. Roch se psem s pecnem chleba u levé nohy, sv. Barbora s kalichem v pravé ruce, sv. Jan Nepomucký v tradičním ztvárnění s krucifixem při levém rameni a sv. Zikmund v rozevlátém rouchu a korunou na hlavě.

Čerpáno ze zdroje - http://www.novedvory.cz, 20.7. 2017

historie

Nové Dvory byla původně ves s hospodářským dvorem patřící cisterciáckému klášteru v Sedlci. Po husitských válkách se však dostala do soukromého majetku. Po porážce stavovského odboje roku 1547 král Ferdinand I. Habsburský Nové Dvory spolu s celým žehušickým panstvím a řadou obcí patřících městu Kolín konfiskoval a poté daroval Karlu ze Žerotína. Nové Dvory se tak staly centrem nově vzniklého panství. Kašpar Melichar ze Žerotína zde proto vybudoval čtyřkřídlý renesanční zámek, který je v přestavěné podobě dochován dodnes. Mariánský sloup, který zdobí náměstí městysu Nové Dvory, byl postaven v roce 1701 nákladem hraběte Bernarda Věžníka na důkaz zbožné vděčnosti za vysvobození od morové epidemie, která postihla zdejší panství v letech 1679 až 1682. Na sloupu stojí socha Panny Marie, ve spodní části jsou sochy sv. Jana, sv. Rocha, sv. Barbory a sv. Zikmunda. Ve výklenku podstavce je reliéf sv. Rozálie. Archivně jsou doloženy čtyři kompletní…  číst dále

Čerpáno ze zdroje - https://www.obzorykutnohorska.cz --- https://cs.wikipedia.org/wiki/Nové_Dvory, 20.7. 2017

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Nové Dvory

Místa v okolí

 Nové Dvory
 vodárenská věž
 kostel sv. Štěpána
 Červený Domek
 Kačina
 kostel sv. Jakuba
 Hlízov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vavřince
 Lorec
 cukrovar
 dům č. p. 507
 Sankturinovský dům
 Třebešice
 městské opevnění
 Vlašský dvůr
 mariánský sloup
 kostel sv. Ondřeje
 Kamenný dům
 kostel sv. Jakuba
 Hrádek
 synagoga/Husův dům
 kamenná kašna
 jezuitská kolej
 kaple Božího Těla
 Libenice
 Lochy
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Marka
 mariánský sloup
 Žehušice
 Žehušice
 Přítoky
 socha sv. Floriána
 Kluky
 boží muka
 kostel sv. Alžběty
 Hrádek
 Podměstský mlýn
 měšťanský dům
 Nebovidy
 měšťanský dům
 městský dům
 děkanství
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Rodiny
 synagoga
 sokolovna
 radnice
 radnice
 Konárovice
 mariánský sloup
 kašna
 Dusíkovo divadlo
 Křesetice
 evangelický kostel
 Husův sbor
 budova pošty
 Horušice
 Červené Pečky
 městské opevnění
 Týnec nad Labem
 Kojice
 Kolo
 Nová Lhota
 Opatovice
 Žáky
 Úmonín
 Žáky
 Žáky
 Malešov
 Vysoká
 Husův sbor a pomník
 Pašinka
 Filipov
 Býchory
 Regionální muzeum
 starý most
 Býchory
 dům č. p. 46
 radnice
 mariánský sloup
 kostel Všech svatých
 Podskalský mlýn
 synagoga
 Práchovna
 Kolín
 Třebonín
 Březová
 Třebonín
 kostel sv. Markéty
 Lomec
 venkovská usedlost
 Suchdol
 Zdechovice
 větrný mlýn
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Roztěž
 Sion
 Ratboř
 kostel sv. Ondřeje
 Vodárenská věž
 Ratboř
 Sedlov
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 Tupadly
 kostel sv. Marka
 Přítoky
 Hraběšín
 kostel sv. Gotharda
 evangelický kostel
 Radovesnice
 Semtěš
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Kříže
 Obora Žleby
 Žleby
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Lošany
 vodní mlýn
 kostel sv. Kříže
 Bratčice
 kostel sv. Václava
 Červené Janovice
 Bedřichova vyhlídka
 Křečhoř
 Semín
 kamenný most
 kostel Panny Marie
 Suchotlesky
 kostel sv. Vavřince
 Ronov nad Doubravou
 Oldříš
 Předhradí
 Hostačov
 Březina
Základní informace místa
ID místa: 13559
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama