Kačina

Národní zemědělské muzeum
Naše nejvýznamnější empírová stavební památka. Stavbu zahájil roku 1802 nejvyšší purkrabí českého královskví Jan Rudolf hrabě Chotek. Tympanony zdobeny náročnými reliéfy. Nyní v zámku instalována expozice zemědělského muzea.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 07/2017

Prohlídkové okruhy na zámku:

1. okruh - Zemědělské muzeum aneb Dějiny českého venkova - historie zemědělství, potravinářských, dřevozpracujících a kovozpracujících řemesel, venkovské stavitelství aj. Od podzimu r. 2009 nová expozice - Český a moravský venkov v proměnách staletí.
2. okruh - Zámecké interiéry aneb Chotkové a jejich panství Nové Dvory - dějiny rodu Chotků a jejich panství Nové Dvory, vývoj vrchnostenské správy a hospodářského řízení Chotkovských velkostatků, životní styl šlechty v 19. a 20. století.
3. okruh - Chotkovská knihovna, lékárna, divadlo, galerie, skleník - venkov ve výtvarném umění, cesta k léku, zámecká oranžerie, zahrada léčivých rostlin.
4. okruh - Za strašidlem Rudlou na zámek Kačina - netradiční interaktivní prohlídka s tajemnou postavou určená pro děti i dospělé v rámci projektu "Otevřte 13. komnatu".
5. okruh - Babiččiny kočárky, hračky a panenky - prohlídka kočárků a vozítek pro miminka z dob dávných i nedávno minulých.
E.H. dle http://www.kacina.cz, 18.8. 2013
historie

Zámek Kačina

Zámek Kačina si nechal jako svoje representační sídlo postavit v letech 1806-24 Jan Rudolf Chotek, tehdejší president gubernia a nejvyšší purkrabí Království českého. Plány vypracoval saský královský architekt F. Schuricht a stavbu prováděl pražský stavební rada J.P.Jöndl a v posledních letech arcibiskupský olomoucký stavební rada A.Arche. Funkčně je zámek rozčleněn na hlavní centrální budovu s representačními prostorami a obydlím hraběcí rodiny, na dvě čtvrtkruhová k ní přiléhající nižší křídla se sloupovými kolonádami s hostinskými pokoji a na dva na ně navazující pavilony. V levém je umístěna nikdy nedostavěná zámecká kaple a zámecké divadlo dokončené až v polovině 19. století. V levém je Chotkovská knihovna s více jak 40 000 svazky naučné i krásné literatury z 16. až 19. století. Zámek je zasazen do rozsáhlého přírodně krajinářského parku, založeného již roku 1789 podle plánů slavného vídeňského…  číst dále

oficiální web, 2.8. 2003

Půdorys místa

půdorys zámku
© kol.: Umělecké památky Čech, část 2. [K/O], Academia, Praha 1978
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

10.5.2011 14:37 Zdeněk Procházka
7.5.2011 jsem vzal manželku na výlet na Kačinu. Jaké však bylo moje zklamání nad tím, že před zámkem se konala jakási výstava psů, nikde kvůli psům a pejskařům ani k hnutí. Parkoviště plné a poplatek 50, Kč. Zklamání je hlavně z toho, že jsem se na na internet díval, zda tam neprobíhá nějaká akce a nic tam nebylo. Zkrátka jsme se otočili a odjeli!
21.5.2010 22:18 Zdeněk Matějů
Vřele doporučuji, ať už po prohlídce samotného zámku nebo před ní, navštívit divadelní představení v autentickém prostředí empírového divadla. Hraje Divadelní spolek Jiří z Poděbrad a představení trvá sympatických asi 30 minut. Fraška pojednává o "návštěvě" císaře na rozestavěné Kačině před 200 lety.
13.8.2009 16:37 Blána
Dobrý den, v prvním srpnovém týdnu jsem byla s přáteli na návštěvě vašeho monumentálního zámku.Bavili jsme s paní průvodkyní mimo jiné i o tom, že je vynikající bezbariérovost, která umožní i lidem s pohybovým hendikepem si u vás prohlédnout kousek pohádky.Potom jsme v lékárně bádali nad obsahem jedné z lahví, hledala jsem a ujistila se, že jde opravdu o velmi mladé žaludy - vývar se používal pro dodání síly.Paní průvodkyni moc děkujeme za znalosti a trpělivost a všem přejeme, aby bylo co nejmíň problémů s návštěvníky.Blanka ze Šternberka
12.11.2007 23:30 snep
Zamek Kacina je pro mne jedni z NEJ ukazek ciste empirove architektury v Ceske republice! Rozhodne ho pripadnym navstevnikum se stejnym zajmem o toto slohove obdobi doporucuji. Exteriery, zemena pak park je rok od roku zanedbanejsi, o to vice vsak romantictejsi. Zakladni udrzba parku je pouze provadena v okoli zamecke budovy a hlavniho vstupu. Skoda! Za sve uz vzala cela rada romantivkych staveb (prevazne drvenych) a kamenne stavby (mostky) se zeleznymi vyplnemi.
Od doby, kdy je v piano nobile expozice historickych interieru, je zamek asi vice v povedomi turisut, nez samotne Zemedelske muzeum. Mel jsem moznost srovnat expozici, kdy v hlavnich salech na puvod.parketach byly umistneny modely traktoru, krav a zemedel.zarizeni a nasledne dnes instalovane kusy nabytku. Snad jen zam.knihovna je originalni a jiste kazdeho vnimaveho navstevnika uchvati. Velke plus by meli dostat i pruvodci. I kdyz obcas se jejich informace a data rozchazeji s bibliografii. Me diky patri zejmena pani pruvodkyni, ktera mi diky stejnemu nadseni pro zamek, umoznila nahlednou do jinak nepristupne zamecke lazne.
I kdyz jsem zamek navstivil uz mnohokrat v ruznych obdobich roku, stale je zamek okouzlujici a podmanivy. Nevahejte a rozjedte se podivat na Kacinu!
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH),

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Červený Domek
 Nové Dvory
 vodárenská věž
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Štěpána
 Hlízov
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Marka
 Žehušice
 kostel sv. Václava
 Žehušice
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Vavřince
 Třebešice
 Lochy
 Lorec
 cukrovar
 Horušice
 radnice
 Sankturinovský dům
 dům č. p. 507
 Vlašský dvůr
 městské opevnění
 Libenice
 mariánský sloup
 evangelický kostel
 Kamenný dům
 kostel sv. Jakuba
 Týnec nad Labem
 kamenná kašna
 Hrádek
 synagoga/Husův dům
 Kojice
 jezuitská kolej
 Kolo
 kaple Božího Těla
 boží muka
 Konárovice
 kostel sv. Alžběty
 městský dům
 Podměstský mlýn
 měšťanský dům
 Hrádek
 měšťanský dům
 socha sv. Floriána
 synagoga
 sokolovna
 děkanství
 Dusíkovo divadlo
 Kluky
 radnice
 kutnohorský akvadukt
 mariánský sloup
 kašna
 evangelický kostel
 Husův sbor
 Přítoky
 budova pošty
 městské opevnění
 Nebovidy
 Zdechovice
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Rodiny
 evangelický kostel
 Červené Pečky
 Křesetice
 Býchory
 Býchory
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Žáky
 Žáky
 Žáky
 kostel sv. Václava
 Nová Lhota
 Filipov
 Býchory
 Opatovice
 Husův sbor a pomník
 Souňov
 Regionální muzeum
 starý most
 Úmonín
 dům č. p. 46
 mariánský sloup
 Pašinka
 radnice
 Práchovna
 Kolín
 Podskalský mlýn
 synagoga
 Malešov
 evangelický kostel
 Semtěš
 Vysoká
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Marka
 Třebonín
 větrný mlýn
 Třebonín
 Tupadly
 kostel sv. Kříže
 Vodárenská věž
 Lomec
 Březová
 kostel sv. Markéty
 Suchdol
 venkovská usedlost
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Gotharda
 Ratboř
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Ratboř
 Roztěž
 Sion
 kaple sv. Kříže
 Sedlov
 kostel sv. Ondřeje
 Hraběšín
 Žleby
 zvonice
 Obora Žleby
 Radovesnice
 Přítoky
 Semín
 kostel sv. Martina
 rozhledna Pod Strání
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 vodní mlýn
 Lipovec
 Hradišťko
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Václava
 Suchotlesky
 kostel sv. Vavřince
 Ronov nad Doubravou
 kamenný most
 Hostačov
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Martina
 Oldříš
 Předhradí
 Moravany
Kontaktní informace
Zámek Kačina
Národní zemědělské muzeum Praha - Muzeum českého venkova
Svatý Mikuláš 51
284 01 Kutná Hora
Tel: +420 327 571 170 , 602 187 700
http://www.kacina.cz
kacina@kacina.cz pokladna.kacina@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 1445
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama