Kačina

Národní zemědělské muzeum
Naše nejvýznamnější empírová stavební památka. Stavbu zahájil roku 1802 nejvyšší purkrabí českého královskví Jan Rudolf hrabě Chotek. Tympanony zdobeny náročnými reliéfy. Nyní v zámku instalována expozice zemědělského muzea.
Kačina
© rodo chrozit, 10/2010

Prohlídkové okruhy na zámku:

1. okruh - Zemědělské muzeum aneb Dějiny českého venkova - historie zemědělství, potravinářských, dřevozpracujících a kovozpracujících řemesel, venkovské stavitelství aj. Od podzimu r. 2009 nová expozice - Český a moravský venkov v proměnách staletí.
2. okruh - Zámecké interiéry aneb Chotkové a jejich panství Nové Dvory - dějiny rodu Chotků a jejich panství Nové Dvory, vývoj vrchnostenské správy a hospodářského řízení Chotkovských velkostatků, životní styl šlechty v 19. a 20. století.
3. okruh - Chotkovská knihovna, lékárna, divadlo, galerie, skleník - venkov ve výtvarném umění, cesta k léku, zámecká oranžerie, zahrada léčivých rostlin.
4. okruh - Za strašidlem Rudlou na zámek Kačina - netradiční interaktivní prohlídka s tajemnou postavou určená pro děti i dospělé v rámci projektu "Otevřte 13. komnatu".
5. okruh - Babiččiny kočárky, hračky a panenky - prohlídka kočárků a vozítek pro miminka z dob dávných i nedávno minulých.

E.H. dle http://www.kacina.cz, 18.8. 2013
 1.8 min
Ikona Zámek Kačina
Zámek Kačina si nechal jako svoje representační sídlo postavit v letech 1806-24 Jan Rudolf Chotek, tehdejší president gubernia a nejvyšší purkrabí Království českého. Plány vypracoval saský královský architekt F. ...
2.8. 2003, oficiální web

Schuricht a stavbu prováděl pražský stavební rada J.P.Jöndl a v posledních letech arcibiskupský olomoucký stavební rada A.Arche. Funkčně je zámek rozčleněn na hlavní centrální budovu s representačními prostorami a obydlím hraběcí rodiny, na dvě čtvrtkruhová k ní přiléhající nižší křídla se sloupovými kolonádami s hostinskými pokoji a na dva na ně navazující pavilony. V levém je umístěna nikdy nedostavěná zámecká kaple a zámecké divadlo dokončené až v polovině 19. století. V levém je Chotkovská knihovna s více jak 40 000 svazky naučné i krásné literatury z 16. až 19. století. Zámek je zasazen do rozsáhlého přírodně krajinářského parku, založeného již roku 1789 podle plánů slavného vídeňského botanika F.N. Jacquina. Chotkové přišli na Kutnohorsko již roku 1764, kdy Jan Karel Chotek koupil Novodvorské panství. Jeho synovci Janu Rudolfovi však strohý barokní novodvorský zámek nevyhovoval a dal si postavit Kačinu. Novodvorský zámek ponechal hospodářské správě panství. Chotkové žili na Kačině a v Nových Dvorech až do roku 1911, kdy zdejší větev Chotků vymřela a velkostatek se zámkem zdědil synovec posledního Chotka Quido Thun Hohenstein. Ten svůj majetek předlužil, byl proto na něj uvalen konkurs a za druhé světové války byl v nucené dražbě prodán Hitlerjugend. V roce 1945 byl zámek i velkostatek znárodněn a roku 1950 byl dán k disposici Zemědělskému muzeu, které zde postupně vybudovalo svoje expozice. Ty jsou umístěny v hlavní budově. Až do roku 1995 zde byly pouze zemědělské a potravinářské expozice. Poté v rámci nové koncepce Muzea českého venkova zaměřujícího se na presentaci jednotlivých společenských vrstev žijících na venkově a tedy i šlechty, muzeum postupně zpřístupnilo Chotkovskou knihovnu, zámecké divadlo a v roce 1997 i rozsáhlou Chotkovskou expozici.

2.8. 2003 oficiální web

Půdorys místa


Komentáře

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH),

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 jízdárna
 socha sv. Václava
 mariánský sloup
 Červený Domek
 Nové Dvory
 vodárenská věž
 kostel sv. Kateřiny
 most přes Doubravu
 zvonička
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Štěpána
 Hlízov
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Marka
 Žehušice
 socha sv. Donáta
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 děkanství
 kostel sv. Ondřeje
 Žehušice
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 Třebešice
 Lorec
 Lochy
 cukrovar
 Horušice
 radnice
 Mariánské sousoší
 dům č. p. 507
 Sankturinovský dům
 městské opevnění
 Libenice
 Vlašský dvůr
 mariánský sloup
 evangelický kostel
 Kamenný dům
 kostel sv. Jakuba
 Týnec nad Labem
 synagoga/Husův dům
 Kojice
 kamenná kašna
 Hrádek
 jezuitská kolej
 Kolo
 kaple Božího Těla
 boží muka
 Konárovice
 kostel sv. Alžběty
 kaple
 městský dům
 Podměstský mlýn
 měšťanský dům
 Hrádek
 měšťanský dům
 socha sv. Floriána
 synagoga
 sokolovna
 děkanství
 Dusíkovo divadlo
 Kluky
 radnice
 socha Týché
 kutnohorský akvadukt
 mariánský sloup
 kašna
 Husův sbor
 Přítoky
 pošta
 evangelický kostel
 městské opevnění
 Nebovidy
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Rodiny
 Zdechovice
 kaple
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 fara
 kostel sv. Václava
 Červené Pečky
 socha sv. Šebestiána
 Křesetice
 socha sv. Barbory
 socha sv. Václava
 kostel Všech svatých
 Býchory
 Býchory
 kostel Všech svatých
 Žáky
 Žáky
 kaplička sv. Isidora.
 Žáky
 kostel sv. Václava
 Nová Lhota
 Filipov
 Býchory
 Opatovice
 Husův sbor a pomník
 Souňov
 Regionální muzeum
 starý most
 Úmonín
 mariánský sloup
 dům č. p. 46
 radnice
 Práchovna
 Pašinka
 zvonička
 socha Panny Marie
 Podskalský mlýn
 synagoga
 Kolín
 Malešov
 evangelický kostel
 Vysoká
 Semtěš
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Marka
 Třebonín
 větrný mlýn
 výklenková kaplička
 Třebonín
 kamenný most
 kostel sv. Kříže
 Tupadly
 vodárenská vyhlídka
 Vodárenská věž
 Lomec
 Březová
 kostel sv. Markéty
 kříž
 zvonice
 venkovská usedlost
 Suchdol
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Gotharda
 vodárenská věž
 Ratboř
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Ratboř
 Sedlov
 Roztěž
 kaple sv. Kříže
 Sion
 radnice
 městský dům č. 63
 Hraběšín
 kostel sv. Ondřeje
 Žleby
 Obora Žleby
 zvonice
 Radovesnice
 Přítoky
 kaple sv. Vojtěcha
 Pod Strání
 kostel sv. Martina
 Semín
 zvonice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 vodní mlýn
 Lipovec
 Semínský akvadukt
 Hradišťko
 kostel sv. Václava
 Suchotlesky
 kostel sv. Vavřince
 socha Mistra Jana Husa
 obecní pramen
 Ronov nad Doubravou
 kamenný most
 Kalvárie
 kostel sv. Kříže
 Hostačov
 kostel sv. Martina
 Oldříš
 Předhradí
 Moravany
Kontaktní informace
Zámek Kačina
Národní zemědělské muzeum Praha - Muzeum českého venkova
Svatý Mikuláš 51
284 01 Kutná Hora
Tel: +420 327 571 170 , 602 187 700
http://www.kacina.cz
kacina@kacina.cz pokladna.kacina@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 1445
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

Naposledy navštívené

reklama