Barokní kostel byl postaven nebo spíše vznikl výraznou přestavbou staršího kostela r. 1721 (kostel v obci do té doby však nebyl zmiňován). Jádro věže je zřejmě středověkého původu, presbytář je patrně gotický. Část vybavení kostela z 1. pol. 18. stol. (křtitelnice, kazatelna, sochy). Zvon z r. 1504.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař, 08/2013
Obec Libina leží při silnici č. 446 vedoucí ze Šumperku do Uničova. Nachází se 14 km jihovýchodně od Šumperka a 13 km severně od Uničova. Kostel svatého Jiří se nachází v centru obce při silnici, procházející obcí.
Pavel Vítek, 4.8. 2013
popis

Kostel svatého Jiří je orientovaná jednolodní stavba s odsazeným, pětiboce uzavřeným kněžištěm. Po stranách kněžiště je kaple a sakristie, v jejímž patře se nachází oratoř. V ose západního průčelí je vystavěna hranolová věž. Vstupní portál je pravoúhlý, hlavní vchod do kostela vede křížově zaklenutým podvěžím. Na východní straně kostela je uzavřená grotta se sousoším Kristus na hoře Olivetské. Kněžiště je zaklenuto valeně s výsečemi a trojdílným lunetovým závěrem, loď kostela má valenou klenbu s výsečemi. Klenební patky dosedají na přízední polopilíře s oblamovaným římsovým kladím. Polopilíře překrývají dvojice pilastrů s iónskými hlavicemi, doplněny festony z květů a ovoce. Klenba je členěna rámy, tvořenými svazky jemně profilovaných prutů. Interiér kostela je jednoduše zařízený. Mramorová křtitelnice pochází z roku 1725, také kazatelna a některé sochy jsou původní, z první poloviny 18. století. Volně je zavěšen…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 2 (J – N), Academia 1999; https://sites.google.com/site/rkflibina/uvodni-strana (doplněno redakcí), 4.8. 2013

historie

Obec Libina je prvně doložena k roku 1348. O farnosti v Libině jsou zprávy ze 16. století. Žádné přímé zmínky o zde stojícím kostele však nejsou. První zpráva je až z roku 1721, kdy byl postaven nový kostel v raně barokním stylu, nebo, a to je pravděpodobnější, byl již stojící kostel radikálně přestavěn. Jádro věže a snad i základní dispozice kostela jsou zřejmě středověkého původu, presbytář je patrně gotický. Nejstarší zvon ve věži s nápisovým vlysem nese letopočet 1504. V roce 1958 byl kostel zapsán na seznam chráněných kulturních památek ČR.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 2. (J – N), Academia 1999; https://sites.google.com/site/rkflibina/uvodni-strana, 4.8. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Libina

Místa v okolí

 Tři kameny
 Bradlo
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Šumvald
 Křížový vrch
 Mrtvý muž
 Burgstein
 Frankštát
 kaple sv. Panny Marie
 Brníčko
 Preisův mlýn
 Rešov
 Rabštejn
 Fialův mlýn
 Rešovské vodopády
 kaple sv. Floriána
 Svatojánský most
 Třemešek
 židovský hřbitov
 synagoga
 rychta
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Dlouhá Loučka
 Úsov
 Dubicko
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Rocha
 střelnice
 pomník Josefa II.
 městské opevnění
 kašna s orlem
 Muzeum baroka
 mariánský sloup
 radnice
 Vikýřovice
 Neptunova kašna
 měšťanské domy
 muzeum U Vodní branky
 Šatlava
 Šumperk
 Geschaderův dům
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 radnice
 Sovinec
 Rapotín
 arboretum
 kostel sv. Augustina
 kostel sv. Matouše
 Strálek
 Vikýřovice
 Bludov
 Bludoveček
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Anny
 Spitzerova vila
 Hutov
 lázně Bludov
 Pradědova galerie
 Janovice
 Želechovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Linharta
 Skalička
 městské hradby
 Rýmařov
 Háj u Šumperka
 radnice
 kostel sv. Michala
 mincovna
 kaple sv. Josefa
 Stavenice
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Jiří
 Moravičany
 Zámeček
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 kostel sv. Stanislava
 mariánský sloup
 Pekařský dům
 městské opevnění
 Mohelnice
 kašna Hygie
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Doubravice
 Zelené kameny
 smírčí kříž
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Šebestiána
 kaple Panny Marie
 Mladějovická lípa
 křížová cesta
 pieta
 Podolí
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Prokopa
 Husův sbor
 Nová Ves
 radnice
 Ruda nad Moravou
 synagoga
 koželužna
 kostel sv. Vavřince
 Žádlovice
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Rodiny
 Bohdíkov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Libina
Libina 33, 788 05 Libina
Tel: 731 128 189
http://farnosthradecna.cz
fanovahradecna@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11322
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.8.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama