Raně gotický jednolodní kostel byl založen před r. 1213. Poprvé zmiňován r. 1298. Přestavěn v roce 1560 a 1795. Současná pseudorománská a pseudogotická podoba pochází z roku 1869. Vybavení převážně barokní, ze zrušeného kláštera v Mariánské Týnici.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2009
Obdélný jednolodní kostel s polygonálním presbytářem s opěráky. Věž je vysoká 34 m, o půdorysu 8,5 m x 7,6 m. Zevnitř jsou viditelné zazděné střílny. Pseudogotický vrchol věže, vytvořen po vzoru Týnského chrámu, vznikl za přestavby kostela 1869. Ve věži je umíráček a zvon Jakub, vážící 950 kg (posvěcen byl 12. října 1952). Většina vybavení je barokní a pochází ze zrušeného kláštera v Mariánské Týnici. Hlavní mramorový oltář je z roku 1750 od Josefa Lauermanna. Původní příbramská cínová křtitelnice je z roku 1511.
Milan Caha (zdroj: farapribram.webster.cz), 28.8. 2009
historie

Kostel sv. Jakuba Staršího

Raně gotický kostel svatého Jakuba Staršího (či Většího) je nejstarší stavební památkou Příbrami. Kostel založila majitelka Příbrami Vojslava (sestra bl. Hroznaty) před rokem 1213, kdy osadu Příbram prodala pražskému biskupství. Kostel je poprvé zmiňován listinou z 6. června 1298. Přestavěn byl v roce 1560 a v 18. století (1795) byl barokně upraven. Současná pseudorománská a pseudogotická podoba stavby pochází z roku 1869. Poslední velká oprava byla provedena k 700. výročí posvěcení kostela – v roce 1998.

Milan Caha (zdroj: farapribram.webster.cz), 28.8. 2009

Další texty historie
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Příbram

Místa v okolí

 dub sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 kříž sv. Ivana
 Památník Vojna
 Drahlín
 Hluboš
 Pičín
 Vysoká u Příbramě
 Buková u Příbramě
 Dlouhá Lhota
 Rtišovice
 Tochovice
 Hůrka u Vranovic
 kostel sv. Mikuláše
 Jince
 Smolotely
 Zbenice
 Starosedlský Hrádek
 Památník padlým
 Valdek
 Chraštice
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Plešivec
 Studený vrch
 židovský hřbitov
 Bukovany
 Hrochův Hrádek
 pivovar Herold
 boží muka
 Ostrý
 židovské ghetto
 Březnice
 synagoga
 silniční most
 mariánský sloup
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 Hradec
 radnice
 Zduchovice
 zámecké zahrady
 Čertův most
 Dobříš
 Vargač
 židovský hřbitov
 Obora
 Komárov
 Králova stolice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost. u sv. Jakuba
Jakubská 97
261 01, Příbram 1
Tel: 318 624 794
http://farapribram.webster.cz/index.php
farapribram@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 3677
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 28.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama