Raně gotický jednolodní kostel byl založen před r. 1213. Poprvé zmiňován r. 1298. Přestavěn v roce 1560 a 1795. Současná pseudorománská a pseudogotická podoba pochází z roku 1869. Vybavení převážně barokní, ze zrušeného kláštera v Mariánské Týnici.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2009
Obdélný jednolodní kostel s polygonálním presbytářem s opěráky. Věž je vysoká 34 m, o půdorysu 8,5 m x 7,6 m. Zevnitř jsou viditelné zazděné střílny. Pseudogotický vrchol věže, vytvořen po vzoru Týnského chrámu, vznikl za přestavby kostela 1869. Ve věži je umíráček a zvon Jakub, vážící 950 kg (posvěcen byl 12. října 1952). Většina vybavení je barokní a pochází ze zrušeného kláštera v Mariánské Týnici. Hlavní mramorový oltář je z roku 1750 od Josefa Lauermanna. Původní příbramská cínová křtitelnice je z roku 1511.
Milan Caha (zdroj: farapribram.webster.cz), 28.8. 2009
historie

Kostel sv. Jakuba Staršího

Raně gotický kostel svatého Jakuba Staršího (či Většího) je nejstarší stavební památkou Příbrami. Kostel založila majitelka Příbrami Vojslava (sestra bl. Hroznaty) před rokem 1213, kdy osadu Příbram prodala pražskému biskupství. Kostel je poprvé zmiňován listinou z 6. června 1298. Přestavěn byl v roce 1560 a v 18. století (1795) byl barokně upraven. Současná pseudorománská a pseudogotická podoba stavby pochází z roku 1869. Poslední velká oprava byla provedena k 700. výročí posvěcení kostela – v roce 1998.

Milan Caha (zdroj: farapribram.webster.cz), 28.8. 2009

Další texty historie
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Příbram

Místa v okolí

 dub sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 kříž sv. Ivana
 Památník Vojna
 Drahlín
 Hluboš
 Pičín
 Vysoká u Příbramě
 Buková u Příbramě
 Dlouhá Lhota
 Rtišovice
 Tochovice
 Hůrka u Vranovic
 kostel sv. Mikuláše
 Jince
 Smolotely
 Zbenice
 Starosedlský Hrádek
 Památník padlým
 Valdek
 Chraštice
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Plešivec
 Studený vrch
 židovský hřbitov
 Bukovany
 Hrochův Hrádek
 pivovar Herold
 boží muka
 Ostrý
 židovské ghetto
 Březnice
 synagoga
 silniční most
 mariánský sloup
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 Hradec
 radnice
 Zduchovice
 zámecké zahrady
 Čertův most
 Dobříš
 Vargač
 židovský hřbitov
 Obora
 Komárov
 Králova stolice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost. u sv. Jakuba
Jakubská 97
261 01, Příbram 1
Tel: 318 624 794
http://farapribram.webster.cz/index.php
farapribram@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 3677
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 28.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama