Kamenný pranýř z roku 1592 vyrobený z místní žuly. I přes pozdní dobu svého vzniku dodržuje tradiční pozdně gotickou formu, obvyklou na obdobných zařízeních v okolí (např. Vyšší Brod, Hořice). Umístěn v těžišti svažitého přídolského náměstí.
Hlavní obrázek místa
Pranýř od severu
© Ivan Grisa 10/2011
Pranýř se nachází ve skupině stromů v těžišti přídolského náměstí. Asi 50 m nad ním zastavují nečetné autobusové spoje na lince z Českého Krumlova (jen v pracovních dnech). Parkování je možné v celé obci bez poplatku. Při příjezdu autem od silnice II/157 (odbočky nad krumlovskou nemocnicí či pod Dolní Plání) je třeba počítat s velmi úzkými silncemi, vroubenými nádhernými starými alejemi. Přes Přídolí prochází modrá turistická značka z Rožmberka přes Rožmitál na Šumavě do Českého Krumlova.
Ivan Grisa, 26.11. 2011
historie

Kamenný pranýř v Přídolí

Přídolí (německy Priethal) vzniklo zřejmě na přelomu 12. a 13. století jako první sídlo pánů z Prčice (Vítkovců) v okolí pozdějšího Českého Krumlova. První doloženou zprávou o jeho existenci je svědectví faráře Bohuslava Vita de Predol na kupní smlouvě Vítka z Prčice při koupi vsi Kojetína. Vítkovci postavili na Strážném vrchu severovýchodně od vsi zřejmě dřevěný hrádek. Roku 1231 je v Přídolí doložena existence solného skladu. Extrémní poloha vysoko nad vltavským údolím způsobila, že po přenesení sídla vítkovecké větve se zelenou růží do nově založeného Krumlova jeho význam upadl. Přesto vytrvalo povědomí o jeho zvláštním statusu, takže nikdy neupadlo do postavení běžné vesnice. Řada privilegií zachovávala místním postavení, blížící se krumlovským měšťanům. Dokladem této situace je i existence pranýře, který dokládá soudní pravomoc představitele zdejší obce. Dodnes dochovaný pranýř je datován rokem 1592. Byl vyroben z místní žuly…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980, 26.11. 2011

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Přídolí

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 synagoga
 kaple sv. Martina
 fotoatelier Seidel
 prelatura
 jezuitská kolej
 dům č. p. 60
 židovský hřbitov
 kaplanka
 mariánský sloup
 kostel sv. Víta
 radnice
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 městské opevnění
 Kvítkův dvůr
 Dobrkovický mlýn
 Granátník
 kostel sv. Markéty
 Slavkov
 Omlenička
 Štěkře
 radnice
 mariánský sloup
 Pasovary
 kostel sv. Václava
 Holkov
 kostel sv. Mikuláše
 Kleť
 Velešín
 hradiště Záluží
 Kamenná věž
 radnice
 Červený Dvůr
 Třísovská lípa
 Trojaň
 Pořešín
 kostel sv. Floriána
 Třísov
 Dívčí Kámen
 Bartochov
 Louzek
 kostel sv. Kateřiny
 Římov
 Chvalšiny - MPZ
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Slabošovka
 kamenný most
 Rožmberk
 silniční most
 Maškovec
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum
 Plavnice
 kostel Všech svatých
 Kamenný Újezd
 kostel sv. Václava
 Černá
 Sokolčí
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 Boršov
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Komařice
Základní informace místa
ID místa: 10514
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama