Původně osada chudých kameníků s osmi domky a mlýnem na potoce Ležák. Nevýznamná vesnice vešla v paměť po její likvidaci K. H. Frankem se souhlasem A. Hitlera. Muži byli zavražděni, ženy a děti odvlečeny. Obec byla vypálena a srovnána se zemí.
Hlavní obrázek místa
Pomníky na místech vesnických domů
© Jiří Cukr, 08/2003
Celý pietní arál má formu parku s rybníkem a potokem, při němž stával Švandův mlýn. Přes silnici je palouk s ústředním pomníkem. Nad ním ve svahu jsou v půdorysné stopě vypálených domů tzv. hrobodomy. Opodál jsou pomníčky odbojářů spjatých s osudem Ležáků. Nad bývalou obcí pak stojí mezi stromy kříž zvaný Trnová koruna. Mezi rybníkem a dvěma malými kamenolomy se nachází dva objekty muzea a restaurace s minigalerií. Autorem krajinářských úprav pomníků obětem a hrobodomů je Ladislav Žák, který se tvorbě tohoto pietního místa věnoval v letech 1946–61. Budovy muzea a restaurace jsou dílem L. Drimla (1966).
Tomáš Berka , 16.6. 2010
historie

Ležáky byly osadou chudých kameníků a drobných chalupníků. Tvořilo ji osm domků, seskupených kolem mlýna; ten dal základ osadě, nazývané podle potoka Ležáku. 15. březen 1939 den okupace českých zemí a 27. září 1941 nástup říšského protektora R. Heydricha - to jsou dva předstupně tragedie, nejen ležácké. 27. května byl v Praze Libni spáchán výsadkáři Kubišem a Gabčíkem atentát na Heydricha. 28. 5. je znovu vyhlášeno stanné právo v Praze a 29. 5. v celém protektorátu. Hitler dává K. H. Frankovi souhlas k likvidaci obce Lidice vyvraždění mužů a odvlečení žen a dětí, k vypálení obce a jejímu srovnání se zemí. Vysílací stanice Libuše přes stoupající teror denně volá Londýn a podává naší vládě zprávy, většinou tragické. Začátkem června je nutno vysílačku přemístit, tentokrát do věže katolického kostela ve Včelákově, odkud se krátce na to vrací přímo do ležáckého mlýna. 24. června jsou zmobilizovány oddíly SS, polního četnictva…  číst dále

http://www.lezaky.cz/, 21.10. 2003

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Miřetice

Místa v okolí

 Žumberk
 Kočičí hrádek
 Rohozná
 Nasavrky
 Strádov
 Hrádek u Nasavrk
 kostel sv. Markéty
 Lukavice
 Trhová Kamenice
 Chrast
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Svobodné Hamry
 radnice
 Betlém
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Boiika
 pomník Jana Husa
 židovský hřbitov
 Veselý Kopec
 skanzen Dřevíkov
 Trhová Kamenice
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Rychmburk
 Jahůdka
 vodní nádrž Hamry
 Zdislav
 Rosice
 Rosice
 Možděnice
 restaurace Monaco
 kostel sv. Kunhuty
 požární hláska
 Košumberk
 pivovar
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Kočičí hrádek
 Borůvka
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 Nabočany
 kostel sv. Jiří
 Bára
 Lipka
 Chlum
 Bílý Kůň
 Rabštejnek
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Víta
 Pivnická rokle
 kostel sv. Anny
 Březovice
 Chroustovice
 Mydlářovský dům
 městské opevnění
 Nový Studenec
 Chrudim
 Vejvanovice
 Pěšice
 Čachnov
 Topol
 Stolany
 Štěpánov
 Štěnec
 Kozojedy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Marka
 Libice nad Doubravou
 Popovec
 Karlštejn
 Domoradice
 kostel sv. Víta
 Kroměšín
 boží muka
 Zkamenělý zámek
 Sokolov
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
Základní informace místa
ID místa: 1730
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama