V r. 1788 postavena první církevní stavba bez věže. R. 1838 postaven zděný kostel stávajících parametrů, věž r. 1884. R. 1885 pořízeny tři zvony. V první i druhé světové válce zabaveny jak původní zvony, tak nově doplněné. Opět nově doplněny r. 2001. Kostel stále využívá církev evangelická.
Hlavní obrázek místa
Evangelický kostel v Horní Čermné
© Pavel Vítek 05/2017
Obec Horní Čermná leží 9 km severně od Lanškrouna a 21 km východně od okresního města Ústí nad Orlicí. Věž evangelického kostela je nepřehlédnutelnou dominantou středu zastavěné části obce.
Pavel Vítek, 3.6. 2017
historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1304. Roku 1788 byla na tomto místě postavena první evangelická církevní stavba. Její parametry zhruba odpovídaly nynější podobě. Jen byla stavba podstatně menší a byla bez věže. V té době nekatolické kostely nesměly mít věž. Sbor reformované církve v Čermné byl založen 15. 5. 1782 po vydání tolerančního patentu císařem Josefem II. V roce 1838 byl postaven zděný kostel stávajících parametrů. Věž byla postavena až v roce 1884. Větších úprav se kostel dočkal v letech 1968, 1981, 1984, 2006 a 2016. V roce 1885 byly poprvé pořízeny tři zvony. V roce 1916 byly dva z nich zabaveny pro válečné účely. Nové byly pořízeny roku 1924. Ale v roce 1942 byly dva zvony opět zabaveny. Roku 2001 byly znovu dva zvony doplněny. V současnosti tedy opět v kostele slouží tři zvony. Výrazným prvkem interiéru kostela jsou varhany. Samotný nástroj byl zhotoven v době první světové války,…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 3.6. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Horní Čermná

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Výprachtice
 Bystřec
 kostel sv. Anny
 Švédské šance
 Lanškroun
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 dům Piáno
 děkanství
 kašna s delfíny
 radnice
 Krčma
 kostel sv. Mikuláše
 Rudoltice
 Orlice
 kostel sv. Mikuláše
 Reichlova chata
 Horákova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Hotmarova kaplička
 Letohrad
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 Mlýnický dvůr
 Suchý vrch
 Kyšperk
 Štíty
 Šilperk
 Rotnek
 Štíty
 Stará radnice
 Lanšperk
 hrad u Nekoře
 kaple sv. Rocha
 Hrádek u Lanšperka
 kostel sv. Matouše
 Tatenice
 Křížová hora
 Králova Hora
 kaple sv. Anny
 Dlouhá Třebová
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Leonarda
 Žampach
 kostel sv. Anny
 Chudoba
 Žampach
 Hvězda
 partyzánský bunkr
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Václava
 radnice
 muzeum celnictví
 kaple
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 městská spořitelna
 městské muzeum
 židovský hřbitov
 rychta
 Vojenské muzeum
 kostel sv. Stanislava
 kaple sv. Antonína
 Helvíkovice
 Mendryka
Kontaktní informace
Farní sbor Českobratrské církve evangelické
561 56 Horní Čermná 2
Tel: 465 393 534
http://www. horni-cermna.evangnet.cz
horni-cermna@evangnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 13410
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama