Roubený kostel sv. Mikuláše z r. 1576, původně protestantský, vystavěný místními občany. Od r. 1654 majetkem katolíků. V r. 1894 proběhla generální oprava a r. 1934 rekonstrukce, která dala kostelu současný vzhled. Hřbitov kolem kostela je z r. 1550.
Hlavní obrázek místa
severozápadní nároží kostelíka sv. Mikuláše
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Dřevěný kostel sv. Mikuláše patří mezi jedny z nejcennějších roubených sakrálních staveb v regionu. Nachází se v centru malé podhorské obce Nýdek na Třinecku, na úpatí hory Velká Čantoryje. Kolem kostelíka byl již v 16. století umístěn původně evangelický hřbitov. Jeho areál je volně přístupný, kostel jen v době bohoslužeb.
Jan P. Štěpánek, 20.2. 2009
popis

Roubený kostel je vystavěn na kamenné podezdívce. Má půdorys obdélníka s pravoúhle zakončeným presbyteriem. Severní část presbyteria je rozšířena do boku sakristií, která z obrysu mírně vystupuje. Loď kostela a presbyteriální část jsou od sebe výškově rozlišeny jednoduchými sedlovými střechami pokrytými štípaným šindelem. V průčelí kostela je v ose stavby umístěna malá vstupní předsíň. Trojúhelný štít stavby je ukončen k průčelí stavby zalícovanou menší čtverhrannou věží ukončenou jehlancovou střechou. Vnější stěny kostela jsou pokryty dřevěnými deskami. Okna a dveře kostela lemují okrasné, žlutou barvou zvýrazněné špalety. Největší zajímavostí interiéru kostela je dřevěná kruchta na 4 sloupech.

Jan P. Štěpánek, 20.2. 2009

historie

Kostelík v Nýdku byl založen roku 1576, kdy si jej vystavěli místní protestanti. V kostele se konaly jen občasné bohoslužby. Původní kostelík či spíše kaple byla velmi malá, krytá šindelem. V nízké věži visel zvon patrně již z roku 1581, který se dochoval dodnes. Z doby založení kostelíka se zachovala deska z lipového dřeva, bíle pomalovaná, která krom citací z bible zmiňuje i fakt, že stavbu vybudovali nýdečané svým nákladem za časů fojta Walka Rykaly a jeho bratra Tomáše. V majetku protestantů zůstal kostelík až do 21. března 1654, kdy jej získali katolíci. Na hlavním oltáři byl umístěn obraz sv. Mikuláše, patrona kostela. V letech 1894 byl kostel generálně upravován spolu s podezdívkou. V roce 1910 byl nahrazen šindel na střeše eternitem. Další velká rekonstrukce, která dala kostelíku nynější vzhled, proběhla v roce 1934. Roku 1977 byl rekonstruován interiér kostelíka. O hřbitově v tomto místě je první…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle infotabule na místě, 20.2. 2009

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Nýdek

Místa v okolí

 Vendryně - vápenka
 evangelický kostel
 Vendryně
 Velká Čantoryje
 kostel sv. Kateřiny
 Karpentná
 Hrádek nad Olší
 Hrádek nad Olší
 Dolní Líštná
 Třinec
 Návsí
 Konská
 Písek
 kostel Božího Těla
 Ropice
 šance Na Hrádku
 šance na Kempě
 šance Dolní Lomná
 Sušanské šance
 Městská střelnice
 radnice
 kostel sv. Kříže
 studna tří bratří
 Střítež
 synagoga
 městské hradby
 kostel sv. Michala
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Brandýs
 evangelický kostel
 šance Studeničné
 Vělopolí
 šance Džolek
 šance Bařiny
 Horní Žukov
 Chotěbuz
 Rybí dům
 Podobora
Základní informace místa
ID místa: 7437
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama