Působivý vodopád na říčce Wilczka padá v místě tektonického zlomu do hloubky 23 m. Kolem vodopádu i celé soutěsky vedou můstky a ochozy. Jeho okolí je od r. 1958 přírodní rezervací.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016
Přírodní rezervace Vodopád Wilczki (Wodospad Wilczki) se nachází v Dolním Slezsku v okrese Kłodzko v Kladské Bystřici (Bystrzyca Kłodzka), nedaleko místní části Międzygórze (do r. 1945 Wölfelsgrund, česky Vlčí Důl). Říčka Wilczka pramení v údolíčku mezi horou Średniak a severním svahem Králického Sněžníku. Asi 7 km od pramene vytváří na tektonickém zlomu působivý vodopád s výškou cca 23 m. Dříve byl vodopád ještě vyšší. Do povodní v r. 1997 měl díky naplaveninám výšku asi 27 metrů a před rokem 1945 měl dosahovat dokonce výšky 30 metrů. Kolem vodopádu i celé soutěsky vedou můstky a ochozy. Nad vodopádem je ještě menší soustava kaskád. Okolní skalní stěny dosahují výšky až 25 metrů. Na skalách kolem vodopádu roste starý smíšený les. Celý tento prostor o rozloze 2,65 ha je od r. 1958 přírodní rezervací a je volně přístupný veřejnosti. Přes rezervaci vede červená turistická značka z Międzygórze na Góru Igliczną (845 m n. m.). Ves Międzygórze byla již v 18. a 19. století turistickou a rekreační oblastí, což dokazuje spousta architektonicky zajímavých budov. Tento svůj malebný ráz si uchovala dodnes a rozhodně stojí za navštívení.
Luděk Vláčil- zdroj:informační cedule a další, 20.7. 2016

Komentáře

Základní informace místa
ID místa: 12952
Typ místa: voda
Podkategorie: vodopád
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama