Nejvyšší stolová hora pravobřežní části Saského Švýcarska tvořila jediný bod nebezpečný pro obranu pevnosti Königstein. Proto zde bylo zřízeno opevnění, jehož pozůstatkem jsou snad zdi v okolí restaurace. Od konce 18. století významný turistický cíl.
Hlavní obrázek místa
Lilienstein od severu
© Ivan Grisa 10/2009
Lilienstein je přístupný z parkoviště jižně od vesnice Waltersdorf (na silnici z Bad Schandau do Kurort Rathen, odbočit u hostince Erbgericht), odtud severní výstupovou stezkou. Nejbližší zastávku celotýdenně provozované veřejné dopravy najdeme v Königsteinu (železniční rychlodráha S1, přes Labe přívozem). Odtud po modré značce E3 do příkrého stoupání na plošinu pod vlastní horou a dále jižní výstupovou stezkou. Při výstupu oběma stezkami je třeba počítat se značným převýšením a řadou schodů.
Ivan Grisa, 10.10. 2009
historie

Na pravém břehu Labe prakticky proti Königsteinu se ve smyčce toku řeky vypíná stolová hora Lilienstein. Jako jediná z okolí převyšuje významně výškovou úroveň pevnosti Königstein. Ve 13.–15. století je zde doložena existence hradu, který patřil jako celé okolí Berkům z Dubé, tím i českému království. Od nich jej odkoupili saští Wettinové, kteří ho zpočátku titulátrně drželi jako české léno. Hrad zanikl v průběhu 16. století. Od počátku 18. století bylo jasné, že Lilienstein svou polohou představuje potenciální nebezpečí pro obranu königsteinské pevnosti. Proto zde bylo postaveno předsunuté opevnění, které mělo zabránit využití Liliensteinu nepřítelem. Jeho pozůstatkem jsou zřejmě zdi na středním skalisku v okolí dnešní vrcholové restaurace. Od konce 18. století se Lilienstein stal cílem rozvíjející se turistiky. Byly vybudovány dvě přístupové cesty (severní a jižní) a přístupové můstky na západní skalisko. Na vrcholové plošině byly vztyčeny dva…  číst dále

Ivan Grisa, 10.10. 2009

Německo, Sasko,

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Königstein
 Altrathen
 Bastei
 Neurathen
 Wehlen
 Sonnenstein
 Canalettův dům
 radnice/Rathaus
 Frienstein
 Neuer Wildenstein
 Stolpen
 evangelický kostel
 poštovní milník
 Suchá Kamenice
 Belveder
 Grosssedlitz
 Winterstein
 Sokolí hnízdo
 Pravčická brána
 rozhledna Janov
 evangelický kostel
 Arnoltice
 Bynovec
 Růžová
Základní informace místa
ID místa: 8413
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama