Zámek vystavěn v barokním stylu v l. 1664-1666. Jako stavební materiál byly použity ruiny rozbořeného hradu Návarov. Roku 1775 poškozen při selské rebelii a r.1827 vyhořel. Rekonstrukce proběhla roku 1895, r. 1925 a koncem 20.stol.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 02/2020
Návarov, místní část obce Zlatá Olešnice, leží 7 km severovýchodně od Železného Brodu a 4 km západně od Vysokého nad Jizerou. Nachází se v krásné přírodě nad údolím říčky Kamenice. Zámeček najdeme na jihozápadním okraji osady Návarov. V současnosti slouží jako penzion. Asi 1 km severně se nachází v romantickém prostředí zřícenina hradu Návarov. Pět kilometrů jihovýchodně můžeme navštívit u obce Bozkov veřejnosti přístupné Bozkovské dolomitové jeskyně.
20.4. 2007
historie

Zámku dala jméno zřícenina nedalekého středověkého hradu. Ten byl z příkazu pražského místodržícího roku 1644 zbořen. Kamenné zdivo z pobořeného hradu poskytlo v letech 1664-66 materiál ke stavbě nového sídlav barokním slohu pro Marii Angelu Nounkelovou. Již při tehdy více připomínal úřednický dům než zámek. Jeho součástí však byla kaple Nanebevstoupení Páně. V roce 1775, kdy byl majitelem zámku hrabě Ehrenburk, byl zámek poničen rebelujícími sedláky. V roce 1827 zámek vyhořel, následně byl ale opraven. Rekonstrukcí prošel v roce 1895 a zejména v r. 1925, kdy byl dost necitlivě přestavěn. Od šedesátých let dvacátého století sloužil jako podnikové rekreační středisko. V 90. letech 20. století byl přestavěn na penzion. Na podzim 2012 zanedbaný zámek koupili manželé Turkovi a postupně celý areál panského sídla s hospodářskými budovami a zámeckým parkem zrekonstruovali. Díky této vydařené rekonstrukci získal v roce 2018…  číst dále

Pavel Vítek, doplněno redakcí (2018), 20.4. 2007

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Návarov

Místa v okolí

 Návarov
 kamenný most
 kaple sv. Trojice
 Jesenný
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Roztoky u Semil
 vodní elektrárna
 Myší skála
 kaple Piety
 Železný Brod - VPZ
 U borovice
 Masarykova vyhlídka
 spořitelna
 Škodějov
 radnice
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 Černá Studnice
 rozhledna Špička
 Kittelův dům (Burk)
 Štěpánka
 kostel sv. Josefa
 Roprachtice
 trojiční sloup
 Semily
 železniční most
 Smržovka
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 Riedlova vila
 pramen Nisy
 automobilka Kaipan
 Koštofrank
 Riedlova hrobka
 Finkův kámen
 Nístějka
 Světlý vrch
 Nisanka
 Loukov
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 Sytový
 Kozákov
 větrný mlýn
 Vranov-Pantheon
 Besedické skály
 Boučkův statek
 Mladkovský hrádek
 Zbirohy
 Petřín
 Kopanina
 galerie Belveder
 Neysseburg
 Frýdštejn
 Klokočský hrádek
 Bramberk
 Rotštejn
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Anny
 sokolovna
 fara
 Postojna
 Drábovna
 hlavní pošta
 vodní nádrž Mšeno
 městské divadlo
 vodní nádrž Souš
 kostel sv. Vavřince
 Košťálov
 Víchová
 Dubecko
 Hornické muzeum
 Kundratice
 Bartošova pec
 Slovanka
 Dlaskův statek
 Protržená přehrada
 Dolánky
 vodopády Jedlové
 kostel sv. Jakuba
 Malý Rohozec
 Hrubý Rohozec
 Husův sbor
 kaple sv. Anny
 Zvědavá ulička
 Jilemnice
 hraběcí pivovar
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Muzeum Českého ráje
 kostel sv. Mikuláše
 městská spořitelna
 městská spořitelna
 kaple Panny Marie
 Trniště
 radnice
 synagoga
 Hašlerova chata
 židovský hřbitov
 lázně Sedmihorky
 Valdštejn
 Hlavatice
 Královka
 Řezníčkova vila
 Mariánská vyhlídka
 socha sv. Prokopa
 Čertova ruka
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 Kristiánov
 Kavčiny
 Adamovo lože
 Radeč
 hřbitovní kaple
 Nová Louka
 Prklín
 Kozlov
 Melzerův pomník
Kontaktní informace
Guest-house castle Navarov
486 47 Zlatá Olešnice - Návarov 1
Tel: 428 385 559
Základní informace místa
ID místa: 5163
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama