Soustava vodopádů na říčce Černé Desné v Jizerských horách v úseku pod vodní nádrží Souš v nadmořské výšce 585-685 metrů. Kaskádovitý tok je doprovázen souběžnou, červeně značenou turistickou cestou.
Hlavní obrázek místa
Hrncový vodopád
© Jan Diviš 07/2019
Vodopády na Černé Desné jsou přístupné po červené značce z města Desná k turistickému rozcestí Pod Souší. Jsou tvořeny čtyřmi pojmenovanými vodopády, které jsou součástí přírodní památky Černá Desná. Vodopády jsou úžasné především v období dešťů, zejména na jaře a na podzim.
Luděk Draštík, 27.10. 2009
popis

Černá Desná je přírodní památka v místní části Desná III – Souš, součásti města Desná v okrese Jablonec nad Nisou, která byla vyhlášena dne 1. 7. 2013 na rozloze 2,23 ha. Předmětem ochrany je údolí horského potoka se soustavou vodopádů, peřejí, skalních ploten a evorzních útvarů – obřích hrnců až kotlů a na tok navazující svahový les charakteru acidofilní bučiny s ohroženými bylinnými druhy. Podloží je tvořeno porfyrickou středně zrnitou žulou. V lokalitě se nacházejí čtyři výrazné údolní stupně, které kopíruje vodní tok a dává tak vzniknout pravým vodopádům. Pravé vodopády jsou vodopády vzniklé přímo na skalním podloží. Čtyři vodopády v přírodní památce nesou pojmenování, a to ve směru proti toku: Plotnový vodopád (název je odvozen od přibližně 20 m dlouhé horní skalní plotny), Dlouhý vodopád (peřejovitý až kaskádovitý víceramenný úsek o výšce 11 m doplněný rozlehlým a hlubokým vývařištěm a silně asymetrickými skalními…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací wikipedie), 11.2. 2022

Komentáře

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Desná

Místa v okolí

 Riedlova hrobka
 Riedlova vila
 vodní nádrž Souš
 větrný mlýn
 Světlý vrch
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 rozhledna Špička
 Maják Járy Cimrmana
 radnice
 kostel sv. Víta
 Protržená přehrada
 Štěpánka
 kaple Piety
 vodopády Jedlové
 kostel sv. Václava
 železniční most
 Finkův kámen
 Smržovka
 automobilka Kaipan
 kostel sv. Martina
 Jizera
 pramen Nisy
 Bramberk
 Rašeliniště Jizery
 Hornické muzeum
 Slovanka
 Nisanka
 Na Čihadle
 Černá Studnice
 kaple sv. Trojice
 Návarov
 Návarov
 kamenný most
 Štolpišská silnice
 Kristiánov
 vodní nádrž Mšeno
 galerie Belveder
 Kittelův dům (Burk)
 Paličník
 kaple Panny Marie
 trojiční sloup
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Josefa
 Neysseburg
 Trniště
 Královka
 Hašlerova chata
 nová radnice
 stará radnice
 hlavní pošta
 městské divadlo
 kostel sv. Anny
 Holubník
 fara
 Velký Štolpich
 sokolovna
 Nová Louka
 Jesenný
 Petřín
 Roztoky u Semil
 Smrk
 Ořešník
 Melzerův pomník
 U borovice
 Nístějka
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 Škodějov
 Roprachtice
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 Kopanina
 Vranov-Pantheon
 Frýdštejn
 Boučkův statek
 Mladkovský hrádek
 Víchová
Základní informace místa
ID místa: 8458
Typ místa: voda
Podkategorie: vodopád
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama