Soustava vodopádů na říčce Černé Desné v Jizerských horách v úseku pod vodní nádrží Souš v nadmořské výšce 585-685 metrů. Kaskádovitý tok je doprovázen souběžnou, červeně značenou turistickou cestou.
Hlavní obrázek místa
Hrncový vodopád
© Jan Diviš 07/2019
Vodopády na Černé Desné jsou přístupné po červené značce z města Desná k turistickému rozcestí Pod Souší. Jsou tvořeny čtyřmi pojmenovanými vodopády, které jsou součástí přírodní památky Černá Desná. Vodopády jsou úžasné především v období dešťů, zejména na jaře a na podzim.
Luděk Draštík, 27.10. 2009
popis

Černá Desná je přírodní památka v místní části Desná III – Souš, součásti města Desná v okrese Jablonec nad Nisou, která byla vyhlášena dne 1. 7. 2013 na rozloze 2,23 ha. Předmětem ochrany je údolí horského potoka se soustavou vodopádů, peřejí, skalních ploten a evorzních útvarů – obřích hrnců až kotlů a na tok navazující svahový les charakteru acidofilní bučiny s ohroženými bylinnými druhy. Podloží je tvořeno porfyrickou středně zrnitou žulou. V lokalitě se nacházejí čtyři výrazné údolní stupně, které kopíruje vodní tok a dává tak vzniknout pravým vodopádům. Pravé vodopády jsou vodopády vzniklé přímo na skalním podloží. Čtyři vodopády v přírodní památce nesou pojmenování, a to ve směru proti toku: Plotnový vodopád (název je odvozen od přibližně 20 m dlouhé horní skalní plotny), Dlouhý vodopád (peřejovitý až kaskádovitý víceramenný úsek o výšce 11 m doplněný rozlehlým a hlubokým vývařištěm a silně asymetrickými skalními…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací wikipedie), 11.2. 2022

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Desná

Místa v okolí

 Riedlova hrobka
 Riedlova vila
 vodní nádrž Souš
 větrný mlýn
 Světlý vrch
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 rozhledna Špička
 radnice
 kostel sv. Víta
 Maják Járy Cimrmana
 Protržená přehrada
 Štěpánka
 kaple Piety
 vodopády Jedlové
 kostel sv. Václava
 železniční most
 Finkův kámen
 Smržovka
 automobilka Kaipan
 kostel sv. Martina
 Jizera
 pramen Nisy
 Bramberk
 Rašeliniště Jizery
 Hornické muzeum
 Slovanka
 Nisanka
 Na Čihadle
 Černá Studnice
 kaple sv. Trojice
 Návarov
 Návarov
 Štolpišská silnice
 kamenný most
 Kristiánov
 vodní nádrž Mšeno
 galerie Belveder
 Kittelův dům (Burk)
 trojiční sloup
 kostel sv. Jakuba
 Paličník
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Josefa
 Trniště
 Neysseburg
 Královka
 nová radnice
 Hašlerova chata
 stará radnice
 hlavní pošta
 městské divadlo
 kostel sv. Anny
 Holubník
 fara
 Velký Štolpich
 sokolovna
 Nová Louka
 Jesenný
 Petřín
 Roztoky u Semil
 Smrk
 Ořešník
 Melzerův pomník
 U borovice
 Nístějka
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 Škodějov
 Roprachtice
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 Kopanina
 Vranov-Pantheon
 Frýdštejn
 Boučkův statek
 Mladkovský hrádek
 Víchová
Základní informace místa
ID místa: 8458
Typ místa: voda
Podkategorie: vodopád
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama