Zřícenina kamenného mostu vystavěného roku 1766 na místě původního, již nevyhovujícího dřevěného mostu. Most měl originálně deformované oblouky, které vybíhaly ze středového pilíře a které se zřítily v roce 1955. Na mostě byla socha sv. Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 02/2020
Původní kamenný most byl vystavěn roku 1766 a nahradil původní, dřevěný - „ne vždy bezpečný“ most. Měl originálně deformované oblouky, které vybíhaly ze středového pilíře. Oblouky se zřítily v roce 1955. O kousek vedle byl proto postaven provizorní kovový most, který sloužil více než 60 let. Kovový most (2886-2; délka cca 60 m; nosnost 2 t) byl nabízen k prodeji Libereckým krajem v roce 2014. V době prodeje již zkorodovaná mostní konstrukce se skládala ze tří polí a byla nabízena k prodeji za cca 200 tisíc Kč. Unikátní skládací most byl vyroben v Anglii, po 2. světové válce se stal součástí hospodářské pomoci západoevropských zemí. Přemostění se tak stále výstižně přezdívalo UNRRA most (konstrukce BAILEY BRIDGE). Dodnes se prý v ČR dochovaly cca tři desítky těchto dočasných mostů. U mostu je na jednom pilíři zřízena malá vyhlídka. Z naučné literatury: „O starém mostu přes Kamenici v blízkosti železniční zastávky Návarov se praví, že je prastarý. Byl vystavěn roku 1766 a nahradil původní, dřevěný, „ne vždy bezpečný“. Nyní se jezdí po novém mostě a ten starý se připomíná již jen na fotografiích a pohlednicích. V pozadí je penzion Rusalka zřízený na místě starší hospody roku 1912 pro stoupající zájem výletníků. Později byl přejmenován na Navarov. Od něj vede původními kameny dlážděná středověká cesta vzhůru k bývalému dvoru, dnes zámečku.“
21.8. 2015
Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Návarov

Místa v okolí

 Návarov
 Návarov
 kaple sv. Trojice
 Jesenný
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Roztoky u Semil
 vodní elektrárna
 Myší skála
 Železný Brod - VPZ
 kaple Piety
 spořitelna
 Masarykova vyhlídka
 Škodějov
 U borovice
 radnice
 Maják Járy Cimrmana
 Černá Studnice
 kostel sv. Víta
 Kittelův dům (Burk)
 trojiční sloup
 rozhledna Špička
 kostel sv. Josefa
 Roprachtice
 Semily
 Smržovka
 Štěpánka
 pramen Nisy
 železniční most
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 automobilka Kaipan
 Koštofrank
 Riedlova vila
 Finkův kámen
 Riedlova hrobka
 Nisanka
 Malá Skála
 Nístějka
 Světlý vrch
 kaple sv. Vavřince
 Loukov
 Kozákov
 Sytový
 Besedické skály
 Boučkův statek
 Vranov-Pantheon
 větrný mlýn
 Zbirohy
 Kopanina
 Frýdštejn
 Mladkovský hrádek
 galerie Belveder
 Klokočský hrádek
 Petřín
 Neysseburg
 Rotštejn
 stará radnice
 nová radnice
 Bramberk
 kostel sv. Anny
 Postojna
 Drábovna
 sokolovna
 fara
 hlavní pošta
 městské divadlo
 vodní nádrž Mšeno
 kostel sv. Vavřince
 Dubecko
 vodní nádrž Souš
 Košťálov
 Víchová
 Bartošova pec
 Dlaskův statek
 Kundratice
 Slovanka
 Dolánky
 Hornické muzeum
 Protržená přehrada
 vodopády Jedlové
 Malý Rohozec
 kostel sv. Jakuba
 Hrubý Rohozec
 Husův sbor
 Muzeum Českého ráje
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 městská spořitelna
 radnice
 Zvědavá ulička
 hraběcí pivovar
 synagoga
 Jilemnice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Trniště
 kostel sv. Václava
 kašna a sousoší
 stará radnice
 městská spořitelna
 židovský hřbitov
 Hašlerova chata
 lázně Sedmihorky
 Hlavatice
 Valdštejn
 Řezníčkova vila
 socha sv. Prokopa
 Mariánská vyhlídka
 Čertova ruka
 Královka
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 Adamovo lože
 Kavčiny
 Kristiánov
 Radeč
 hřbitovní kaple
 Nová Louka
 Kozlov
 Melzerův pomník
Základní informace místa
ID místa: 12426
Typ místa: most
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.2.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama