Mohutný novorománský kostel nahradil v Příchovicích v letech 1859–62 starší dřevěný, z něhož pochází část vnitřního zařízení. Výjimečně situovaná stavba dominuje jihovýchodnímu okraji Jizerských hor, uplatňuje se v řadě dálkových pohledů.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 02/2021
Kostel se nachází v jihozápadní části Příchovic, napojené od silnice I/14 přes silnici II/290 a místní komunikace. Parkování je možné přímo u kostela bezplatně, kolem prochází cyklostezka 3026, modrá a zelená turistická značka (od Desné a Tanvaldu směrem na nedalekou rozhlednu Štěpánka). Veřejnou dopravu zde zastupují autobusové linky z Tanvaldu a Harrachova. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně v pondělí od 7.30, ve čtvrtek a v sobotu od 18.00, v neděli pak od 10.00.
Ivan Grisa, 4.10. 2010
historie

Kostel svatého Víta v Příchovicích

Kostel stál v Příchovicích nejpozději od 17. století. Jako většina obdobných staveb v širokém okolí byl dřevěný. Nákladem nové rohanské vrchnosti byl v letech 1859–62 nahrazen velikou trojlodní novorománskou novostavbou, k níž projekt vypracoval knížecí stavitel Josef Pruvot (1806–83). Do nového kostela byla přenesena značná část barokního vnitřního vybavení. Kostel díky své poloze, velikosti a výrazné západní věži dominuje širokému okolí a za dobré viditelnosti se uplatňuje v dálkových pohledech z mnoha míst Tanvaldska i Semilska. Na návsi nad ním i u nedalekého hřbitova je rozmístěno několik kvalitních sochařských děl z 18.–19. století.

Ivan Grisa, dle Scheybal - Beneš - Scheybalová: Památky Jablonecka, Severočeské museum v Liberci a Kulturní správa ONV v Jablonci nad Nisou, 1969, 4.10. 2010

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Příchovice

Místa v okolí

 Maják Járy Cimrmana
 Štěpánka
 kaple Piety
 Riedlova hrobka
 Riedlova vila
 radnice
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 rozhledna Špička
 Světlý vrch
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 vodní nádrž Souš
 Návarov
 Návarov
 železniční most
 kamenný most
 kaple sv. Trojice
 Hornické muzeum
 Smržovka
 Finkův kámen
 automobilka Kaipan
 Protržená přehrada
 Roztoky u Semil
 Jesenný
 Černá Studnice
 pramen Nisy
 U borovice
 vodopády Jedlové
 Nisanka
 Nístějka
 Bramberk
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 Škodějov
 Slovanka
 Roprachtice
 Rašeliniště Jizery
 Jizera
 vodní elektrárna
 horská chata Smědava
 galerie Belveder
 Myší skála
 Železný Brod - VPZ
 Neysseburg
 vodní nádrž Mšeno
 spořitelna
 Masarykova vyhlídka
 stará radnice
 nová radnice
 Na Čihadle
 fara
 hlavní pošta
 kostel sv. Anny
 Petřín
 městské divadlo
 sokolovna
 kostel sv. Jakuba
 Mladkovský hrádek
 Kristiánov
 kaple Panny Marie
 Sytový
 Trniště
 Loukov
 Štolpišská silnice
 Hašlerova chata
 Víchová
 Královka
 Semily
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 Paličník
 Nová Louka
 Vranov-Pantheon
 Kopanina
 Boučkův statek
 Holubník
 Velký Štolpich
 Frýdštejn
 Besedické skály
 Zbirohy
 Ořešník
 Dolní Štěpanice
 kaple sv. Anny
 Drábovna
 Jilemnice
 Zvědavá ulička
 hraběcí pivovar
 kostel sv. Vavřince
 kašna a sousoší
 stará radnice
 městská spořitelna
 Bartošova pec
 Dolánky
 Malý Rohozec
Kontaktní informace
Římskokatolický farní úřad
468 48 Příchovice 38
Tel: 483 399 218
http://krizovatka.signaly.cz/
dczm.krizovatka@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 9376
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama