kostel sv. Františka Serafinského

Jubilejní kostel císaře Františka Josefa I.
Farní kostel někdejší samostatné obce Šumburk nad Desnou byl postaven v letech 1898–1900 podle projektu stavitele Karla Pekárka. Novogotická stavba s vysokou věží dominuje centru dnešního Tanvaldu.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 05/2019
Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají v pondělí a v pátek od 18.00, ve středu od 8.00 a v neděli od 9.05 (kromě třetí neděle v měsíci).
Ivan Grisa, 4.10. 2010
historie

Kostel svatého Františka Serafinského (z Assisi), původně Jubilejní kostel císaře Františka Josefa I. v Šumburku nad Desnou

Obec Šumburk nad Desnou vznikla počátkem 17. století na levém břehu Desné těsně nad jejím soutokem s Kamenicí. Dlouho se jednalo o nevelkou zemědělskou osadu. Průmyslový rozvoj započal počátkem 19. století, mocným impulsem byla stavba železnice z Železného Brodu roku 1875. Na pomezí Šumburku a sousedního Tanvaldu po obou březích Kamenice vznikla řada továren. Obě obce postupně stavebně splynuly, až do II. světové války však zůstávaly správně samostatné. Jedním z důvodů byla i odlišná národnostní situace: zatímco Tanvald měl téměř výlučně německojazyčné obyvatelstvo, v Šumburku převažovali Češi. Pozdější první český šumburský starosta Karel Pekárek byl i stavitelem zdejšího kostela. Základní kámen k němu byl položen 3. 12. 1898, stavba skončila vysvěcením 15. 8. 1901. Vznikl jednolodní novogotický kostel s vysokou věží u hlavního průčelí, která dominuje centru dnešního Tanvaldu. Od 28. 4. 1904 zde funguje samostatná farnost,…  číst dále

Ivan Grisa, dle webové stránky města Tanvald, 4.10. 2010

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Šumburk nad Desnou

Místa v okolí

 radnice
 Riedlova vila
 rozhledna Špička
 Riedlova hrobka
 Maják Járy Cimrmana
 Tanvaldský Špičák
 kostel sv. Víta
 Fanterova skála
 kostel sv. Václava
 Světlý vrch
 kaple Piety
 Štěpánka
 větrný mlýn
 železniční most
 kostel sv. Martina
 Smržovka
 Finkův kámen
 automobilka Kaipan
 vodní nádrž Souš
 kaple sv. Trojice
 Návarov
 pramen Nisy
 Černá Studnice
 Návarov
 Protržená přehrada
 kamenný most
 Nisanka
 vodopády Jedlové
 Bramberk
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 Slovanka
 Jesenný
 Roztoky u Semil
 Hornické muzeum
 galerie Belveder
 vodní nádrž Mšeno
 Neysseburg
 nová radnice
 stará radnice
 fara
 kostel sv. Anny
 hlavní pošta
 Jizera
 sokolovna
 městské divadlo
 U borovice
 Petřín
 kostel sv. Jakuba
 horská chata Smědava
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 Na Čihadle
 kaple Panny Marie
 Trniště
 vodní elektrárna
 Nístějka
 Kristiánov
 Škodějov
 Hašlerova chata
 Myší skála
 Královka
 Štolpišská silnice
 Roprachtice
 Masarykova vyhlídka
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 Nová Louka
 Kopanina
 Vranov-Pantheon
 Holubník
 Boučkův statek
 Frýdštejn
 Melzerův pomník
 Paličník
 Velký Štolpich
 Vratislavická kyselka
 Semily
 Besedické skály
 Sytový
 Mladkovský hrádek
 Loukov
 Zbirohy
 Ořešník
 Drábovna
 Víchová
 Bartošova pec
 Malý Rohozec
 kaple sv. Anny
 Jilemnice
 hraběcí pivovar
 Zvědavá ulička
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 kašna a sousoší
 městská spořitelna
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Wolkerova 378
468 41 Tanvald - Šumburk nad Desnou
Tel: 483 394 843
Základní informace místa
ID místa: 9377
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama