Rodinná hrobka v podobě novorománsko-gotické kaple s kryptou, postavena v letech 1889–90 stavitelem Adolfem Bürgerem z Liberce pro Josefa Riedela, majitel desenských skláren. Po ukončení rekonstrukce by v ní měla být galerie.
Hlavní obrázek místa
Riedlova hrobka
© Milan Caha 03/2010
Hrobka stojí na návrší na rozhraní Potočné a Dolního Polubného, odkud se i po smrti mohl Josef Riedel dívat na své sklárny a vilu. V současné době je přístupná (dle informací na webu) po domluvě v informačním centru sídlícím v Riedlově vile. Přístupná je po neznačené cestě z údolí Černé Desné. Vycházet můžeme z parkoviště na souřadnicích 50°45'43.38"N, 15°19'11.227"E, kde je možné bezplatně odstavit vůz.
M.C., 14.3. 2010
historie

Rodinná hrobka v podobě kaple s kryptou, kterou nechal vystavět Josef Riedel mladší, majitel desenských skláren a významný místní průmyslník pro svého otce Josefa Riedla staršího (ten umírá pět let po dokončení hrobky v roce 1895). Hrobku postavil stavitel Adolf Bürger z Liberce v letech 1889–90 v monumentálním novorománsko-gotickém slohu ze zlatého hořického pískovce. V současné době probíhá její rekonstrukce. Po jejím ukončení by měla být hrobka přístupná a v její kryptě by měla být galerie.

Milan Caha (zdroj:www.mesto-desna.cz), 14.3. 2010

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Desná

Místa v okolí

 Riedlova vila
 Světlý vrch
 rozhledna Špička
 větrný mlýn
 radnice
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 vodní nádrž Souš
 Štěpánka
 kaple Piety
 kostel sv. Václava
 Protržená přehrada
 železniční most
 Finkův kámen
 Smržovka
 automobilka Kaipan
 kostel sv. Martina
 vodopády Jedlové
 pramen Nisy
 Černá Studnice
 Nisanka
 Bramberk
 kaple sv. Trojice
 Návarov
 Návarov
 Slovanka
 kamenný most
 Hornické muzeum
 Jizera
 Rašeliniště Jizery
 Na Čihadle
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 galerie Belveder
 vodní nádrž Mšeno
 Neysseburg
 Kristiánov
 Jesenný
 nová radnice
 kostel sv. Jakuba
 Štolpišská silnice
 stará radnice
 kaple Panny Marie
 hlavní pošta
 kostel sv. Anny
 fara
 Roztoky u Semil
 městské divadlo
 sokolovna
 Trniště
 Hašlerova chata
 Petřín
 Královka
 U borovice
 Paličník
 Nová Louka
 Holubník
 Nístějka
 Velký Štolpich
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 Škodějov
 vodní elektrárna
 Melzerův pomník
 Myší skála
 Roprachtice
 Smrk
 Ořešník
 Masarykova vyhlídka
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 Kopanina
 Vranov-Pantheon
 Boučkův statek
 Frýdštejn
 Mladkovský hrádek
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Besedické skály
 Obří sud
 Zbirohy
 Víchová
 Drábovna
 Bartošova pec
Základní informace místa
ID místa: 8869
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama