Prostá zděná kaple se dvěma lipami stojí na rozvodí mezi údolími Zlatníku a Rejdického potoka. Pochází z počátku 19. století. Nedaleko odtud stávala rejdická sklárna, v jejímž areálu probíhaly v nedávných desetiletích archeologické výzkumy.
Hlavní obrázek místa
Kaplička
© Jiří Čížek 02/2021

Kaple Piety v Rejdicích

Rejdice (dnes část Kořenova) vznikly jako sklářská obec v údolí potoka těsně pod hřebenem, který vybíhá k jihu ze sedla mezi Jizerskými horami a Krkonošemi. Zdejší sklárna stála v údolí Zlatníku. Vznikla před rokem 1577, fungovala snad do roku 1720. Vyčerpání okolních lesů tehdy přimělo její majitele k přesunu dál do nitra hor. Na počátku 19. století byla nedaleko nad sklárnou, na rozvodí mezi údolími Zlatníku a Rejdického potoka, postavena jednoduchá kaplička s vysokou stanovou střechou. U cesty z Rejdic do Zlaté Olešnice vydržela dodnes. Jedná se o státem chráněnou památku, v jejímž ochranném pásmu roste lípa.
Ivan Grisa, dle Scheybal - Beneš - Scheybalová: Památky Jablonecka, Severočeské museum v Liberci a Kulturní správa ONV v Jablonci nad Nisou, 1969, 4.10. 2010
Liberecký kraj, Kořenov

Místa v okolí

 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 Štěpánka
 kostel sv. Václava
 radnice
 Riedlova vila
 Riedlova hrobka
 rozhledna Špička
 větrný mlýn
 Návarov
 Návarov
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 Světlý vrch
 kamenný most
 kaple sv. Trojice
 Roztoky u Semil
 železniční most
 Jesenný
 vodní nádrž Souš
 Smržovka
 Finkův kámen
 Hornické muzeum
 U borovice
 automobilka Kaipan
 Černá Studnice
 Nístějka
 pramen Nisy
 Protržená přehrada
 Škodějov
 Roprachtice
 Nisanka
 Kittelův dům (Burk)
 trojiční sloup
 kostel sv. Josefa
 vodopády Jedlové
 vodní elektrárna
 Bramberk
 Myší skála
 Rašeliniště Jizerky
 Masarykova vyhlídka
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 Slovanka
 Mladkovský hrádek
 galerie Belveder
 Neysseburg
 Sytový
 vodní nádrž Mšeno
 Loukov
 nová radnice
 stará radnice
 Petřín
 Rašeliniště Jizery
 hlavní pošta
 kostel sv. Anny
 fara
 Semily
 Jizera
 městské divadlo
 sokolovna
 Víchová
 Koštofrank
 horská chata Smědava
 kostel sv. Jakuba
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 Na Čihadle
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Vranov-Pantheon
 Hašlerova chata
 Kristiánov
 Boučkův statek
 Kopanina
 Besedické skály
 Frýdštejn
 Královka
 Kozákov
 Štolpišská silnice
 Zbirohy
 kaple sv. Anny
 Dolní Štěpanice
 Jilemnice
 Zvědavá ulička
 hraběcí pivovar
 Nová Louka
 kostel sv. Vavřince
 Drábovna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Klokočský hrádek
 městská spořitelna
 Rotštejn
 Holubník
 Postojna
 Velký Štolpich
 Bartošova pec
 Dlaskův statek
 Ořešník
 Dolánky
 Malý Rohozec
 Hrubý Rohozec
 Husův sbor
Základní informace místa
ID místa: 9375
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama