Původně tvrz z 15. st., v pol. 17. st. přestavěna na renesanční zámek. Na počátku 19. st. již chátral. Jan Larisch-Mönnich jej zboural a postavil zde nový empírový zámek. Později romanticky upraven.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 08/2004
Zámek se nachází ve stejnojmenné obci asi 7 km od Opavy a 8 km od zámku v Hradci na Moravicí. Na místě zámku stála původně středověká tvrz, která od roku 1481 náležela Tvorkovským z Kravař. Ti ji také v 16. stol. přestavěli na v čtyřkřídlý renesanční zámek a vlastnili jej až do roku 1671. Potom zámek postupně pustl a až v letech 1816-1822 za vlády Jana Larische-Mönnicha byl zámek opraven a přestavěn podle projektu architekta Englische. Současně byl upraven park s rybníky. Roku 1832 přišli na panství Blücherové z Wahlstattu a žili zde až do začátku roku 1949. Veřejnosti byl zámek opět zpřístupněn v roce 1984 a je zařízen sbírkami, zapůjčenými ze zámku v Hradci nad Moravicí. Při prohlídce zámku navštívíte knihovnu s dřevěným schodištěm obsahující 16 000 svazků, knížecí pokoje a zbrojnici. Do areálu zámku dále patří oranžérie, empírový ovčín, úřednický dům a sýpka. Ve sklepeních farního kostela Nejsvětější trojice se nachází hrobka rodu Blücherů.
23.10. 2003
turistické

Zajímavosti v bezprostředním okolí zámku: -Další zámecké budovy tj.barokní sýpka, empírový ovčín, oranžérie, zimní zahrada -Pod zámkem zajímavý kostel sloužící i k ochraně přístupu ke tvrzi, barokní sušárna ovoce -v parku,vlevo od asfaltky procházející údolím menší kruhové opevnění s valem a příkopem -v parku u potoka, pod hrází rybníka kameník bludný balvan, tzv.Čertův kámen(klasická pověst o čertu stavějícím zámek) -V závěru údolí u Jakubčovic Kamenný šanec-opevnění z třicetileté války, na Podvihovském vrchu opevnění z válek o Slezsko.

27.11. 2003

otvíračka

duben a říjen - pouze soboty a neděle od 09.00 do 15.00 h květen až září - denně mimo pondělí od 09.00 do 16.00 h

23.10. 2003

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 obecní kaple
 Suché Lazce
 Přerovec
 Šance
 Jakubčovické šance
 Velké Hoštice
 Štítina
 městské hradby
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Opava
 Kravaře
 Hradec nad Moravicí
 Obecní dům
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Slezské divadlo
 nová radnice
 kostel sv. Alžběty
 Pustá Polom
 Slezská univerzita
 kaple sv. Kříže
 synagoga
 Obchodní dům Breda
 Justiční palác
 Hanuše
 Filípkův dvůr
 kostel sv. Hedviky
 kaple sv. Anny
 Hrabyně
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Weisshuhnův kanál
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Výškovice
 Smolkov
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Slatina
 kostel sv. Kateřiny
 Smolkov
 Ostrá hůrka
 Stěbořice
 Slatina
 Oldřišov
 Milotička
 Dolní Životice
 Albertovec
 Dolní Benešov
 kostel sv. Mikuláše
 Bítov
 Dolní Životice
 Bolatice
 Dorňákův kopec
 Hradní vrch
 Držkovice
 Jezdkovice
 Držkovice
 kostel sv. Jakuba
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Zbyslavice
 Bravinné
 Melč
 Šibenice
 Litultovice
 Choltice
 Dobroslavice
 Zbyslavice
 Dubová
 Štemplovec
 kostel sv. Jakuba
 Holasovice
 Roderichova kaple
 Neplachovice
 kostel sv. Mikuláše
 Vikštejn
 radnice
 kaple sv. Barbory
 úřednický dům
 Bílovec
 hrobka Lichnovských
 Loděnice
 Chuchelná
 Bělá
 Vítkov
 Velké Heraltice
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
Kontaktní informace
Raduň - státní zámek
747 61 Raduň
Tel: 553 796 119
zamek.radun@cmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 1456
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama