Původně tvrz z 15. st., v pol. 17. st. přestavěna na renesanční zámek. Na počátku 19. st. již chátral. Jan Larisch-Mönnich jej zboural a postavil zde nový empírový zámek. Později romanticky upraven.
Hlavní obrázek místa
© Jan P. Štěpánek 04/2014
Zámek se nachází ve stejnojmenné obci asi 7 km od Opavy a 8 km od zámku v Hradci na Moravicí. Na místě zámku stála původně středověká tvrz, která od roku 1481 náležela Tvorkovským z Kravař. Ti ji také v 16. stol. přestavěli na v čtyřkřídlý renesanční zámek a vlastnili jej až do roku 1671. Potom zámek postupně pustl a až v letech 1816-1822 za vlády Jana Larische-Mönnicha byl zámek opraven a přestavěn podle projektu architekta Englische. Současně byl upraven park s rybníky. Roku 1832 přišli na panství Blücherové z Wahlstattu a žili zde až do začátku roku 1949. Veřejnosti byl zámek opět zpřístupněn v roce 1984 a je zařízen sbírkami, zapůjčenými ze zámku v Hradci nad Moravicí. Při prohlídce zámku navštívíte knihovnu s dřevěným schodištěm obsahující 16 000 svazků, knížecí pokoje a zbrojnici. Do areálu zámku dále patří oranžérie, empírový ovčín, úřednický dům a sýpka. Ve sklepeních farního kostela Nejsvětější trojice se nachází hrobka rodu Blücherů.
23.10. 2003
turistické

Zajímavosti v bezprostředním okolí zámku: -Další zámecké budovy tj.barokní sýpka, empírový ovčín, oranžérie, zimní zahrada -Pod zámkem zajímavý kostel sloužící i k ochraně přístupu ke tvrzi, barokní sušárna ovoce -v parku,vlevo od asfaltky procházející údolím menší kruhové opevnění s valem a příkopem -v parku u potoka, pod hrází rybníka kameník bludný balvan, tzv.Čertův kámen(klasická pověst o čertu stavějícím zámek) -V závěru údolí u Jakubčovic Kamenný šanec-opevnění z třicetileté války, na Podvihovském vrchu opevnění z válek o Slezsko.

27.11. 2003

otvíračka

duben a říjen - pouze soboty a neděle od 09.00 do 15.00 h květen až září - denně mimo pondělí od 09.00 do 16.00 h

23.10. 2003

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 obecní kaple
 Suché Lazce
 Přerovec
 Šance
 Jakubčovické šance
 Velké Hoštice
 Štítina
 městské hradby
 Opava
 Kravaře
 Hradec nad Moravicí
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Obecní dům
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Slezské divadlo
 nová radnice
 kostel sv. Alžběty
 Pustá Polom
 kaple sv. Kříže
 Slezská univerzita
 synagoga
 Obchodní dům Breda
 Justiční palác
 Filípkův dvůr
 kostel sv. Hedviky
 kaple sv. Anny
 Hrabyně
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Weisshuhnův kanál
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Výškovice
 Smolkov
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 kostel sv. Kateřiny
 Smolkov
 Stěbořice
 Slatina
 Oldřišov
 Milotička
 Dolní Životice
 Dolní Benešov
 Albertovec
 Dolní Životice
 Bolatice
 kostel sv. Mikuláše
 Bítov
 Dorňákův kopec
 Hradní vrch
 Jezdkovice
 Držkovice
 Držkovice
 kostel sv. Jakuba
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Zbyslavice
 Bravinné
 Melč
 Litultovice
 Choltice
 Dobroslavice
 Zbyslavice
 Dubová
 Štemplovec
 kostel sv. Jakuba
 Neplachovice
 Holasovice
 Roderichova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Vikštejn
 radnice
 kaple sv. Barbory
 Bílovec
 úřednický dům
 Loděnice
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Bělá
 Vítkov
 Velké Heraltice
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
Kontaktní informace
Raduň - státní zámek
747 61 Raduň
Tel: 553 796 119
zamek.radun@cmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 1456
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama