Klasicistní dům postaven mezi roky 1781–1787. Nepravidelný půdorys domu. Patro jižního průčelí vyloženo na pěti tesaných krakorcích, s esovitým vykrojením, římsou a čabrakou, spojených valenými klenbičkami. Dům památkově chráněn od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
Lanškrounský dům zvaný "Piáno".
© Pavel Vítek 05/2017

Graficke pismenko Město Lanškroun najdeme 19 km jihovýchodně od okresního města Ústí nad Orlicí a 23 km severně od Svitav. Dům zvaný Piáno nalezneme v historické části Lanškrouna, v ulici 28. října, jihovýchodně od lanškrounského zámku.
Pavel Vítek, 4.6. 2017

  historie

  Klasicistní dům byl postaven někdy mezi roky 1781–1787. Nepravidelný půdorys domu je dán jeho vestavbou do části parkánu městského opevnění. To probíhalo v jeho sousedství u Horní brány, která byla zbořena roku 1791. Výraznější stavební úpravou dům prošel v klasicistním duchu na počátku druhé čtvrtiny 19. století. Jedná se o velice zajímavý doklad urbanistického vývoje regionálního města a jeho rozrůstání původního historického jádra. V 90.

  Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 4.6. 2017

  popis

  Rozšiřování domu proběhlo roku 1828. Hlavní průčelí ukončuje atika. Původní vchod vymezený kamenným portálem je dnes přeměněn v okno. Patro jižního průčelí je vyloženo na pěti tesaných krakorcích, s esovitým vykrojením, římsou a čabrakou, spojených valenými klenbičkami. Síň v přízemí je valeně zaklenutá, další místnosti přízemí i prvního patra jsou plochostropé. Dům je nepravidelného půdorysu, postavený ze smíšeného zdiva, omítnutý vápennou

  Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 4.6. 2017


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Lanškroun