Zaniklý hrádek nad vsí Červená u Letohradu. Písemné prameny zcela chybí. Pravděpodobně vznikl jako opěrný bod v době hustiských válek a brzy nato zanikl. V té době patřilo Kyšperecko rodu Žampachů z Potštejna. Hrad měl vojenskou funkci.
Hlavní obrázek místa
Skála na níž se nacházelo jádro hradu. Pohled z valu od severu přes hradní příkop.
© Jan Švejkar, 03/2009
Hrad nebo spíš strážní hrádek (či pouhá věž) stával na vsí Červená, asi 2 km jihozápadně od Letohradu. Poloha dnes zaniklého hradu je na výrazném skalnatém ostrohu nad Tichou Orlicí. Samotné jádro hradu se nacházelo na mohutném skalním balvanu. Plocha jádra je cca 20x6,5 m (podle měření J. Pižla). Ochrana hradu plně využívala možností přírodních dispozic. Jižní strana byla chráněna příkrým skalnatým svahem spadajícím k Tiché Orlici. Strmé svahy chránily hrádek i ze západu a východu. Vybudovat ochranu bylo třeba v místě, kde plocha hrádku navazuje na terén ostrohu. Zde byl vylámán široký příkop s plochým dnem. Příkop se dále stáčí po severní straně areálu, kde se zužuje a mizí. Zde to již není typický příkop, protože chybí vnější val, ale je možné, že se zde kdysi nacházel. Na západní straně byl val také vybudován, o něco méně hluboký a širší. Příkop byl vylámán a před ním je dodnes dochovaný výrazný val. Relikty po dávno zaniklém objektu jsou jasně patrné; všechny nejasnosti by mohly být zodpovězeny důkladným archeologickým výzkumem. Písemné prameny i regionální historiografie o lokalitě zcela mlčí. O místu, resp. o vsi Rotnek (Červená) se zmiňuje A. Sedláček ve svých hradech (Fr. Musil: 1995, 2002). S prvním výrazným zájmem o tuto lokalitu a s několika variantami o existenci tohoto hradu přišel na počátku roku 2009 v rozsáhlém článku časopis Hláska č.1, 2009, s.1–3, který vydává Klub Augusta Sedláčka. Historii hrádku na základě 10 faktů, co se týče jeho polohy, podoby a dějin okolí sestavil J. Pížl ve několika variantách: Varianta 1. – hrad byl založen pány ze Zebína, kteří kolonizovali tuto oblast koncem 13. století z Choceňska. Hrad měl pravděpodobně být tzv. kolonizačním provizoriem. Varianta 2. – Rotnek byl vybudován jako sídlo samostatného panství, ovšem jen na krátko, tudíž nebylo zachyceno v žádné písemnosti. Zakladatelem a majitelem mohl být…  číst dále
Jan Švejkar 12/2009; zdroj: Pížl, Jan, Hrad Rotnek nad vsí Červená, Hláska 2009/1, roč. 20; Musil F.; Hrady, tvrze a zámky okresu Ústí nad Orlicí, 1995, 12.12. 2009

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Červená

Místa v okolí

 Kyšperk
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Žampach
 Chudoba
 kostel sv. Mikuláše
 Orlice
 Lanšperk
 Žampach
 Hrádek u Lanšperka
 Horákova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 Žamberk
 Horní Libchavy
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 radnice
 Dolní Libchavy
 České Libchavy
 hrad u Nekoře
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiří
 Hernychova vila
 Helvíkovice
 kostel sv. Anny
 Dlouhá Třebová
 Andrlův chlum
 domek Na Sboru
 Bystřec
 evangelický kostel
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 kostel sv. Mikuláše
 Litice nad Orlicí
 Hájek
 Suchá
 Hrádek
 Amálka
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 sokolovna
 Lusthaus
 Výprachtice
 Pašerácká lávka
 Velešov
 Zemská brána
 socha Panny Marie
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Rudoltice
 děkanství
 kostel sv. Václava
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 radnice
 Lanškroun
 dům Piáno
 Peklo
 Pěčín
 Krčma
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kamenný most
 židovský hřbitov
 Švédské šance
 Międzylesie
 synagoga
 kašna
 radnice
 kostel sv. Havla
Základní informace místa
ID místa: 8595
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama