Zaniklý hrádek nad vsí Červená u Letohradu. Písemné prameny zcela chybí. Pravděpodobně vznikl jako opěrný bod v době hustiských válek a brzy nato zanikl. V té době patřilo Kyšperecko rodu Žampachů z Potštejna. Hrad měl vojenskou funkci.
Hlavní obrázek místa
Skála na níž se nacházelo jádro hradu. Pohled z valu od severu přes hradní příkop.
© Jan Švejkar, 03/2009
Hrad nebo spíš strážní hrádek (či pouhá věž) stával na vsí Červená, asi 2 km jihozápadně od Letohradu. Poloha dnes zaniklého hradu je na výrazném skalnatém ostrohu nad Tichou Orlicí. Samotné jádro hradu se nacházelo na mohutném skalním balvanu. Plocha jádra je cca 20x6,5 m (podle měření J. Pižla). Ochrana hradu plně využívala možností přírodních dispozic. Jižní strana byla chráněna příkrým skalnatým svahem spadajícím k Tiché Orlici. Strmé svahy chránily hrádek i ze západu a východu. Vybudovat ochranu bylo třeba v místě, kde plocha hrádku navazuje na terén ostrohu. Zde byl vylámán široký příkop s plochým dnem. Příkop se dále stáčí po severní straně areálu, kde se zužuje a mizí. Zde to již není typický příkop, protože chybí vnější val, ale je možné, že se zde kdysi nacházel. Na západní straně byl val také vybudován, o něco méně hluboký a širší. Příkop byl vylámán a před ním je dodnes dochovaný výrazný val. Relikty po dávno zaniklém objektu jsou jasně patrné; všechny nejasnosti by mohly být zodpovězeny důkladným archeologickým výzkumem. Písemné prameny i regionální historiografie o lokalitě zcela mlčí. O místu, resp. o vsi Rotnek (Červená) se zmiňuje A. Sedláček ve svých hradech (Fr. Musil: 1995, 2002). S prvním výrazným zájmem o tuto lokalitu a s několika variantami o existenci tohoto hradu přišel na počátku roku 2009 v rozsáhlém článku časopis Hláska č.1, 2009, s.1–3, který vydává Klub Augusta Sedláčka. Historii hrádku na základě 10 faktů, co se týče jeho polohy, podoby a dějin okolí sestavil J. Pížl ve několika variantách: Varianta 1. – hrad byl založen pány ze Zebína, kteří kolonizovali tuto oblast koncem 13. století z Choceňska. Hrad měl pravděpodobně být tzv. kolonizačním provizoriem. Varianta 2. – Rotnek byl vybudován jako sídlo samostatného panství, ovšem jen na krátko, tudíž nebylo zachyceno v žádné písemnosti. Zakladatelem a majitelem mohl být…  číst dále
Jan Švejkar 12/2009; zdroj: Pížl, Jan, Hrad Rotnek nad vsí Červená, Hláska 2009/1, roč. 20; Musil F.; Hrady, tvrze a zámky okresu Ústí nad Orlicí, 1995, 12.12. 2009
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Červená

Místa v okolí

 Kyšperk
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Žampach
 kostel sv. Mikuláše
 Orlice
 Lanšperk
 Žampach
 Hrádek u Lanšperka
 Horákova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 Žamberk
 Horní Libchavy
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 radnice
 Dolní Libchavy
 České Libchavy
 hrad u Nekoře
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiří
 Hernychova vila
 Helvíkovice
 kostel sv. Anny
 Dlouhá Třebová
 Andrlův chlum
 domek Na Sboru
 Bystřec
 evangelický kostel
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 kostel sv. Mikuláše
 Litice nad Orlicí
 Hájek
 Hrádek
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 sokolovna
 Lusthaus
 Výprachtice
 Pašerácká lávka
 Velešov
 Zemská brána
 socha Panny Marie
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Rudoltice
 děkanství
 kostel sv. Václava
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 radnice
 Lanškroun
 dům Piáno
 Peklo
 Pěčín
 Krčma
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kamenný most
 židovský hřbitov
 Švédské šance
 Międzylesie
 synagoga
 kašna
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 8595
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama