Bývalý i současný zájezdní hostinec. Pochází z 2. pol. 17. a 1. pol. 18. stol. Barokní roubená část s trojdílným jednotraktovým členěním. Černá kuchyně, později upravená. Nejzajímavější stavební prvek je roubená vysunutá světnička. Objekt památkově chráněn od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
Lanškrounská Krčma
© Pavel Vítek 05/2017
Město Lanškroun leží 19 km jihovýchodně od okresního města Ústí nad Orlicí a 23 km severně od Svitav. Původně Zájezdní hostinec, nyní restaurace a hotel Krčma najdeme na křižovatce ulic Komenského a Dukelských hrdinů, 500 m jihovýchodně od centra města, tedy od Náměstí J. M. Marků.
Pavel Vítek, 6.6. 2017
popis

Za nejstarší část hostince lze považovat dochovaný sklep s masivním kamenným portálkem. Asi ještě před rokem 1780 byl vyzděn druhý trakt, který obsahuje valeně zaklenutou černou kuchyni a menší prostoru se záklopem. Hospodářské zázemí při severní straně hostince, obnovené vyzděním snad kolem roku 1860, obsahuje mimo jiné plackami zaklenuté stáje a komoru. Nadzemní část objektu je zčásti roubená, zčásti kamenná. K ní přiléhá původní černá kuchyně, později upravená a rozšířená. S hlavní budovou tvoří dvojtrakt. Tento dvojtrakt je z jihu pohledově zdůrazněn dvojicí bedněných štítů s polovalbovými střechami o nestejné výšce hřebene. Nejzajímavějším stavebním prvkem je roubená vysunutá světnička. Sloužila jednak k ubytování hostů a jednak měla funkci ochrany vstupu do objektu před nepřízní počasí. Světnička je nesena trojicí čtyřhranných dřevěných sloupů, které mají ve spodní části kruhový půdorys. Tytéž sloupky nesou…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 6.6. 2017

historie

Někdejší zájezdní hostinec, zvaný Krčma je výsledkem postupných stavebních úprav a jeho rozšiřování. Nejstarší stavební fáze spadá do rozmezí 2. poloviny 17. a 1. poloviny 18. století. Barokní roubená část s trojdílným jednotraktovým členěním a se záklopovým trámovým stropem v hlavní místnosti představuje hodnotný doklad lidové architektury. Zájezdní hostinec byl upravován v průběhu 18. století. V 90. letech 20. století proběhly obnovovací práce v interiéru.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 6.6. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Lanškroun

Místa v okolí

 děkanství
 kašna s delfíny
 dům Piáno
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 radnice
 Lanškroun
 kostel sv. Anny
 Rudoltice
 Švédské šance
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Reichlova chata
 Výprachtice
 kaple sv. Anny
 Tatenice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 sousoší Piety
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Mladějov
 Hvězda
 Bystřec
 Štíty
 Štíty
 Šilperk
 kaple sv. Rocha
 Horákova kaple
 Stará radnice
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 kaple
 kostel sv. Rocha
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 silniční most
 zvonice s márnicí
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Kateřiny
 Orlice
 kostel sv. Stanislava
 rychta
 Mlýnický dvůr
 Kozlovský kopec
 Králova Hora
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Leonarda
 Lanšperk
 kaple sv. Václava
 Hrádek u Lanšperka
 kaple sv. Rocha
 porodní tábor
 pomník Járy Cimrmana
 Letohrad
 Hotmarova kaplička
 Rotnek
 kostel sv. Václava
 Kyšperk
 kostel sv. Matouše
 kaple Panny Marie
 Mendryka
 Křížová hora
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Žampach
 Žampach
Kontaktní informace
Malé náměstí č. p. 77
563 01 Lanškroun
Žichlínské Předměstí
Základní informace místa
ID místa: 13420
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama