Porodní tábor zřízený za 2. svět. války pro těhotné ženy a matky s dětmi nasazené na nucené práce z tehdejších východních okupovaných území. Vznikl z ubytoven připravených pro stavební dělníky na plánované dálnici. V provozu od r. 1942 do dubna 1945. Na místě pomníky z let 1955 a 1985.
Hlavní obrázek místa
Pomník v háječku na místě koncentračního tábora u Dětřichova
© Honza Peprník Kopeček, 03/2013
Dětřichov u Moravské Třebové je malá obec asi s 200 obyvateli, která ze severovýchodu přiléhá k historickému městu, jehož název používá v přídomku. Obec leží mimo železnici i turistické značky. Prochází jí pouze vedlejší silnice, která spojuje silnici II/368 na severu se silnicí I/35 na východě. Jižně od obce byl v letech 1940-1941 založen tábor pro stavbaře, kteří měli zahájit práce na vybudování strategické dálnice spojující Vídeň a slezskou Vratislav (nyní Wróclaw). Vzhledem k válečnému vývoji však k zahájení těchto prací nikdy nedošlo. Dřevěné baráky tábora byly r. 1942 využity pro tzv. porodní tábor, do něhož byly umisťovány těhotné ženy polské, ukrajinské, ruské a běloruské národnosti, které byly z okupovaných území nasazeny na nucené práce v zemědělství v Říši. Tábor, který je někdy nepřesně označován jako koncentrační, byl v provozu do dubna 1945.
19.5. 2018
historie

Pracovní tábor v Dětřichově u Moravské Třebové vznikl v letech 1940–1941. Byl původně postaven pro stavební dělníky, kteří měli budovat strategickou dálnici Breslau (Vratislav, Wróclaw) – Vídeň. V roce 1942 byl tento tábor přeměněn na porodní tábor pro dělnice z východních zemí. Byly zde vězněny těhotné ženy většinou z Ruska, Ukrajiny, Běloruska a Polska. V průměru zde živořilo asi 250 těhotných žen a 230 novorozeňat. Mnohé ženy byly ještě nuceny pracovat v táboře nebo u německých sedláků v okolí. Podle zachovaných pramenů se v táboře narodilo 243 dětí a 88 jich zemřelo. Zpočátku byly oběti pohřbívány na hřbitově v sousedním Starém Městě. Dle posledních výzkumů se zde však narodilo vice než 600 dětí a celá jedna třetina jich v táboře zemřela. Skutečný počet obětí je určitě ještě podstatně vyšší, protože po osvobození bylo v lesích kolem tábora objeveno mnoho hrobů. V roce 1954 potvrdil Jan…  číst dále

Aleš Netopil - doplněno podle různých webových stránek, 12.2. 2008

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Dětřichov u Moravské Třebové

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Kateřiny
 Údolní mlýn
 Radkov
 lapidárium
 Kalvárie
 křížová cesta
 povodňové desky
 schody mrtvých
 morový sloup
 radnice
 Moravská Třebová
 Brána času
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 kaple sv. Rocha
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Cimburk
 Udánky
 Dlouhá Loučka
 Střítež
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Stanislava
 Mírov
 Tatenice
 Vraní Hora
 boží muka
 sousoší Piety
 Líšnice (Leštnice)
 Boršov
 kaple sv. Josefa
 kaple M. Jana Husa
 Mladějov
 Vranová Lhota
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kostel Všech svatých
 kaple Panny Marie
 Vrážné
 Podolí
 kostel sv. Vavřince
 Křenov
 rychta
 kaple sv. Anny
 Nemilka
 Lechovice
 kaple sv. Šebestiána
 kaple sv. Václava
 Nemile
 kaple sv. Anny
 panský mlýn
 Koclířov
 Obersko
 partyzánský bunkr
 kaple sv. Rodiny
 Žádlovice
 vodní panský mlýn
 Mohelnice
 kašna Hygie
 Pekařský dům
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Biskupice
 kostel sv. Stanislava
 Bouzov
 historický areál
 kostel sv. Gotharda
 Hrubé kolo
 lesovna
 Skalička
 Plankenberk
 Husův sbor
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 morový sloup
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 Dům Pod podloubím
 Zahálkovy skalky
 Krčma
 radnice
 kašna s delfíny
 dům Piáno
 Lanškroun
 děkanství
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 Rudoltice
 Podolí
 Kladky
 Špránek
 Odrážkův mlýn
 kostel sv. Matouše
Základní informace místa
ID místa: 6020
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.5.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama