Porodní tábor zřízený za 2. svět. války pro těhotné ženy a matky s dětmi nasazené na nucené práce z tehdejších východních okupovaných území. Vznikl z ubytoven připravených pro stavební dělníky na plánované dálnici. V provozu od r. 1942 do dubna 1945. Na místě pomníky z let 1955 a 1985.
Hlavní obrázek místa
Pomník v háječku na místě koncentračního tábora u Dětřichova
© Honza Peprník Kopeček, 03/2013
Dětřichov u Moravské Třebové je malá obec asi s 200 obyvateli, která ze severovýchodu přiléhá k historickému městu, jehož název používá v přídomku. Obec leží mimo železnici i turistické značky. Prochází jí pouze vedlejší silnice, která spojuje silnici II/368 na severu se silnicí I/35 na východě. Jižně od obce byl v letech 1940-1941 založen tábor pro stavbaře, kteří měli zahájit práce na vybudování strategické dálnice spojující Vídeň a slezskou Vratislav (nyní Wróclaw). Vzhledem k válečnému vývoji však k zahájení těchto prací nikdy nedošlo. Dřevěné baráky tábora byly r. 1942 využity pro tzv. porodní tábor, do něhož byly umisťovány těhotné ženy polské, ukrajinské, ruské a běloruské národnosti, které byly z okupovaných území nasazeny na nucené práce v zemědělství v Říši. Tábor, který je někdy nepřesně označován jako koncentrační, byl v provozu do dubna 1945.
19.5. 2018
historie

Pracovní tábor v Dětřichově u Moravské Třebové vznikl v letech 1940–1941. Byl původně postaven pro stavební dělníky, kteří měli budovat strategickou dálnici Breslau (Vratislav, Wróclaw) – Vídeň. V roce 1942 byl tento tábor přeměněn na porodní tábor pro dělnice z východních zemí. Byly zde vězněny těhotné ženy většinou z Ruska, Ukrajiny, Běloruska a Polska. V průměru zde živořilo asi 250 těhotných žen a 230 novorozeňat. Mnohé ženy byly ještě nuceny pracovat v táboře nebo u německých sedláků v okolí. Podle zachovaných pramenů se v táboře narodilo 243 dětí a 88 jich zemřelo. Zpočátku byly oběti pohřbívány na hřbitově v sousedním Starém Městě. Dle posledních výzkumů se zde však narodilo vice než 600 dětí a celá jedna třetina jich v táboře zemřela. Skutečný počet obětí je určitě ještě podstatně vyšší, protože po osvobození bylo v lesích kolem tábora objeveno mnoho hrobů. V roce 1954 potvrdil Jan…  číst dále

Aleš Netopil - doplněno podle různých webových stránek, 12.2. 2008

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Dětřichov u Moravské Třebové

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Kateřiny
 Údolní mlýn
 Radkov
 lapidárium
 Kalvárie
 křížová cesta
 povodňové desky
 schody mrtvých
 radnice
 Moravská Třebová
 morový sloup
 Brána času
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 kaple sv. Rocha
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 morový sloup
 Cimburk
 Udánky
 Střítež
 Dlouhá Loučka
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Stanislava
 Mírov
 Tatenice
 Vraní Hora
 boží muka
 sousoší Piety
 Líšnice (Leštnice)
 Boršov
 kaple sv. Josefa
 kaple M. Jana Husa
 Mladějov
 Vranová Lhota
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kostel Všech svatých
 kaple Panny Marie
 Vrážné
 kalvárie
 Podolí
 kostel sv. Vavřince
 fara
 Křenov
 rychta
 kaple sv. Isidora
 kaple sv. Anny
 Nemilka
 Lechovice
 kaple sv. Šebestiána
 kaple sv. Václava
 Nemile
 kaple sv. Anny
 panský mlýn
 Koclířov
 Obersko
 partyzánský bunkr
 kaple sv. Rodiny
 kaplička
 Žádlovice
 vodní panský mlýn
 Mohelnice
 kašna Hygie
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Pekařský dům
 mariánský sloup
 Biskupice
 Bouzov
 kostel sv. Stanislava
 historický areál
 kostel sv. Gotharda
 Hrubé kolo
 lesovna
 Skalička
 Plankenberk
 Husův sbor
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 morový sloup
 Dům Pod podloubím
 Zahálkovy skalky
 Krčma
 radnice
 kašna s delfíny
 dům Piáno
 Lanškroun
 děkanství
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 Rudoltice
 kostel sv. Anny
 Podolí
 Kladky
 Špránek
 kaple
 Odrážkův mlýn
 kostel sv. Matouše
Základní informace místa
ID místa: 6020
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.5.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama