Pískovcový sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého pochází z roku 1739. Na přední straně podstavce jsou reliéfy Panny Marie a Josefa s Ježíškem, na bocích reliéfy sv. Šebestiána a Rocha. Na zadní straně podstavce německý nápis a letopočet 1739. Sloup je zapsán ve státním seznamu kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
Sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého v Radišově
© Pavel Vítek 05/2017
Radišov, součást obce Staré Město, se nachází 6 km severně od Moravské Třebové. Sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého najdeme na okraji obce u silnice vedoucí do Rychnova na Moravě a Lanškrouna.
Pavel Vítek, 22.5. 2017
popis

Na čtyřbokém soklu je umístěn odstupňovaný podstavec čtvercového průřezu, ukončený profilovanou římsou. Na podstavci stojí sloup s toskánskou patkou a korintskou hlavicí. Ve středu dříku sloupu je akantová kartuše s monogramem IHS. Na sloupu je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého. Je oděn do kanovnického roucha s pelerinou a biretem na hlavě. Šat je vymodelován do výrazných splývavých záhybů. Na přední straně podstavce jsou reliéfy Panny Marie a Josefa s Ježíškem, na bocích reliéfy sv. Šebestiána a sv. Rocha. Na zadní straně podstavce německý nápis a letopočet 1739. Sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého je zapsán ve státním seznamu kulturních památek.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz/?element=14018699&sequence=1&mode=fulltext&keywords=Radi%C5%A1ov&order=relevance%3Adesc&action=element&presenter=ElementsResults, 22.5. 2017

historie

První písemné záznamy o obci jsou z roku 1375. Barokní pískovcový sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého pochází z roku 1739. Je příkladem kamenosochařského díla od neznámého autora na regionální úrovni. Je dokladem rozšířené barokní svatojánské úcty a zbožnosti. Podstava, sloup i socha jsou v dobrém stavu. V 90. letech 20. století byly restaurovány.

Pavel Vítek, 22.5. 2017

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Radišov

Místa v okolí

 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Třebovské hradisko
 porodní tábor
 kostel sv. Rocha
 lapidárium
 morový sloup
 povodňové desky
 městské opevnění
 Latinská škola
 schody mrtvých
 křížová cesta
 loretánská kaple
 Kalvárie
 radnice
 Moravská Třebová
 Brána času
 děkanství
 sousoší Piety
 Udánky
 kaple Panny Marie
 Mladějov
 kostel sv. Anny
 Tatenice
 Údolní mlýn
 Radkov
 kaple sv. Anny
 Boršov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Josefa
 Dlouhá Loučka
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Vavřince
 Koclířov
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 Cimburk
 fara
 Krčma
 Rudoltice
 děkanství
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 dům Piáno
 radnice
 kostel sv. Václava
 Lanškroun
 kostel sv. Anny
 Hvězda
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Střítež
 rychta
 židovský hřbitov
 Mírov
 boží muka
 Reichlova chata
 Křenov
 Vraní Hora
 partyzánský bunkr
 Nemilka
 kostel sv. Jiljí
 Lány
 Líšnice (Leštnice)
 Švédské šance
 kaple
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 kostel sv. Josefa
 městské opevnění
 sloup Panny Marie
 kaple sv. Václava
 Nemile
 Langrova vila
 kaple M. Jana Husa
 Vranová Lhota
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Vrážné
 kostel sv. Kateřiny
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 empírová kašna
 panský dvůr
Základní informace místa
ID místa: 13376
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama