
Kostel sv. Jana Křtitele je mohutná, obdélníková jednolodní stavba. Je zakončen presbytářem s obdélníkovou sakristií a hranolovitou věží. Věž stojí v čele průčelí a je kryta cibulovitou bání. Na střeše kostela umístěn sanktusník. Presbytář a chrámová loď jsou sklenuty valenou klenbou s výsečemi. V lodi je kruchta na třech arkádách. Na klenbě presbytáře i lodi jsou fresky s výjevy ze života sv. Jana Křtitele, Ježíše Krista, Panny Marie a sv. Jana Nepomuckého. Fresky pocházejí z let 1763–1765. Autorem je Juda Tadeáš Supper. Hlavní oltář je barokní z 20. let 18. století. Kostelní varhany pocházejí z doby okolo roku 1750. Kolem kostela se rozkládá stále funkční hřbitov. Vedle kostela stojí barokní hřbitovní kaple Panny Marie Ochranitelky. Kostel sv. Jana Křtitele je památkově chráněn od roku 1958.
Cenný venkovský vrcholně barokní kostel byl vystavěn v letech 1715–1723. Pravděpodobně jej vystavěl italský architekt Domenico Martinelli. Stavba byla provedena nákladem tehdejších majitelů okolního panství, Liechtensteinů. Areál vytváří významný architektonický prvek v centru obce. Ten sestává z vlastního kostela sv. Jana Křtitele, ohradní zdi vymezené hřbitovem, kaple Panny Marie Pomocné a k ní připojeného přístavku kaple Olivetské hory se sousoším Krista s apoštoly, objektu hlavní vstupní brány se schodišťovým ramenem, severní branky v ohradní zdi, vedoucí k faře a západní brány před hlavním průčelím kostela, a to včetně její sochařské výzdoby, tvořené dvěma k bráně přisazenými sochami Panny Marie a sv. Jana Evangelisty. Na volném prostranství směrem k zámku je umístěna klasicistní socha sv. Jana Nepomuckého.
V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.