Sloup postaven před rokem 1705. Materiálem je pískovec. Na čtyřbokém soklu stojí sloup nesoucí sochu Madony s dítětem. Madona i dítě mají na hlavách kamenné koruny. Restaurováno v roce 2002. Památkově chráněno od roku 1958.
Hlavní obrázek místa
Sloup Panny Marie s Ježíškem v Lanškrouně
© Pavel Vítek 05/2017
Město Lanškroun leží 19 km jihovýchodně od Ústí nad Orlicí a 23 km severovýchodně od Svitav. Sloup Panny Marie s Ježíškem stojí v parčíku před kostelem sv. Václava a před zámkem, na náměstí Aloise Jiráska.
Pavel Vítek, 9.7. 2017
popis

Sloup Panny Marie s Ježíškem byl postaven před rokem 1705. Je dílem neznámého autora. Dílo financoval rychtář z nedaleké obce Sázava jako poděkování za přežití epidemie moru, která se vyhnula jemu a celé jeho rodině. Na čtyřbokém soklu s mělkou arkádou v přední části stojí sloup s výrazným vydutím dříku svislé podpory, s patkou a kompozitní hlavicí s volutami a ozdobou v podobě květin, nesoucí sochu Madony s dítětem. Postava Madony drží na levé ruce dítě a stojí na zeměkouli s půlměsícem, ovinuté hadem. Madona i dítě mají na hlavách kamenné koruny. Panna Maria je oděna v bohatě řasené, rozevláté roucho. Hlavice na sloupu je volutová s girlandami s ovocem. Podstavec je hranolový s půlkruhovým výklenkem. Celý sloup je zhotoven z pískovce. Sousoší bylo naposledy restaurováno v roce 2002 a památkově je chráněno od roku 1958.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 9.7. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Lanškroun

Místa v okolí

 dům Piáno
 děkanství
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 Krčma
 kostel sv. Anny
 Lanškroun
 kašna s delfíny
 radnice
 Rudoltice
 Švédské šance
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Reichlova chata
 Výprachtice
 Tatenice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 sousoší Piety
 kostel sv. Jiří
 Mladějov
 Bystřec
 Hvězda
 Štíty
 Štíty
 Šilperk
 Stará radnice
 Horákova kaple
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Hoštejn
 fara
 kostel sv. Rocha
 kaple
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 silniční most
 zvonice s márnicí
 partyzánský bunkr
 Orlice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Stanislava
 rychta
 Mlýnický dvůr
 Králova Hora
 Kozlovský kopec
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Leonarda
 Lanšperk
 Hrádek u Lanšperka
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Rocha
 Letohrad
 Hotmarova kaplička
 Rotnek
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 Kyšperk
 porodní tábor
 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Žampach
 Žampach
Základní informace místa
ID místa: 13525
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama